TOKAT BİR BAĞ İÇİNDE!

Somuncu Baba

Tokat bir meyve bahçesi¸ bir huzur durağı ve bir güzellikler geçididir. Her ilçesi en az Tokat kadar özel ve güzeldir. Dağlarının ardından yine dağlar olsa da sanki her dağın ardını aştığımızda bizi bir büyülü tevafuk karşılayacakmış kabilinden bir heyecanın girdabına düşer mahrem-i esrarımız.

Sivas'tan öteye Tokat vardır!


Etrafı dağlarla çevrili Tokat¸ eteklerini toplayıp gül bahçesine oturan bir güzeller güzelidir Karadeniz yollarında. Dağlar ve tepeler uzaktan uzağa şehrin üzerine gülümser gibidir müstehzi nazarlarla. Yeşilin bin türlüsünü kuşanmış Tokat¸ bahçelerin serinliği ve derinliği içinde kadim düşüncelere dalmış¸ bir efsunlu destanı düşlemektedir!


Mustafa Hâkî Efendi ve Niksarlı Hacı Ahmet Efendi'nin maneviyat yurdunda bir erenler faslına yolunuz düşmüş gibidir…


Yürüdüğünüz yollar dervişane fısıldarlar kulağınıza:


Amasya'dan öteye Tokat'a gidilir!


Tokat'tan mı geliyon da/Kız sen Almuslu'musun


Ben sana varacağım da/Söyle namuslu musun?


Namus duygusuna vurgu yapan bu türküsü düşüyor hatıralarıma.  Mihrican Bahar söylerdi¸ Tokat'ı o zaman bildik. Şehrin ruhunu bu türküyle anladık¸ tanıdık. Tokat bize türkülerle geldi¸ efsunlu bir iklimin içinden süzüldü¸ tertemiz olarak ruhumuza misafir oldu.


Dağlarının Ardından Yine Dağlar Olsa da


Tokat bir meyve bahçesi¸ bir huzur durağı ve bir güzellikler geçididir. Her ilçesi en az Tokat kadar özel ve güzeldir. Dağlarının ardından yine dağlar olsa da sanki her dağın ardını aştığımızda bizi bir büyülü tevafuk karşılayacakmış kabilinden bir heyecanın girdabına düşer mahrem-i esrarımız.


Tokat ruh hanemize minare minare düşen bir beş vakit duraktır.


Tokat¸ Horasan erenlerinin bağdaş kurup oturduğu bir sümbüllü bağdır ıtır kokulu. Kültürden irfana yürüyüşü her anlamda sürdüren desen desen Türkistan ve Horosan'ı anımsatan bir destansı yürüyüştür yola revan olduğumuz. Dünden bugüne gelen¸ her adım toprağında geçmişin fısıltılı güzelliğini bulduğunuz¸ duyduğunuz¸ hatırladığınız bir Hacı Bektaş kehanetinin hikâyesidir dinlemeye doymadığınız.


Zile¸ Reşadiye¸ Erbaa¸ Turhal¸ Niksar gibi ilçeleriyle zaman¸ durak bilmeden dünden bugüne tarihî serüvenini an be an hatırlatan Tokat¸ amansız mücadelelerin yiğit adresidir!


Tokat'tan Öteye Yozgat Ses Verir!


Tokat akarsular geçidir Karadeniz'e yol veren!


Tokat¸ Allah vergisi güzelliğini gelene geçene sunan bir cömert eldir tuttuğumuz. Bir yaylalar cennetidir göklere yükselen. Duman duman yaylalara yürüyen aklımız¸ buldukları¸ gördükleri ve yaşadıkları karşısında sessiz kalır! Batmanlaş Yaylası¸ Akbelen Yaylası¸ Selemen Yaylası¸ Dumanlı Yaylası¸ Çamiçi Yaylası sıcak yaz aylarının serin duraklarıdır geleni geçeni buyur eden.


Göller¸ irili ufaklı göller Tokat ovasını¸ bağ ve bahçelerini doyasıya sular¸ emzirir¸ büyütür. Zinav Gölü¸ Düden Gölü¸  Kaz Gölü¸ Göllüköy Gölü Tokat'ın kıymetlileridir paha biçilmez.


Gıj Gıj tepesine serinlemek için çıkılır Tokat'ta.


Tokat'ın dağları vardır çimenli. Dumanlı Dağları¸ Çamlıbel¸ Boğalı Dağı¸ Akdağ¸ Deveci¸ Yaylacık¸ Mamu Dağı zirvesi dumanlı sarp geçitler olsa da Tokat'ı çepeçevre kuşatmış ve korumaya almışlardır Akıncı misali.


Tokat dört dağ içinde olsa da çıkış Samsun'adır.


Tokat bir mutfak zenginidir her geleni buyur eden. Ayran aşı çorbası¸ keş¸ oğmaç çorbası¸ helle çorbası¸ bütün çorba¸ püşürük çorba¸ kelem çorbası¸ keşbo çorba¸ kamalı çorba¸ bacaklı çorba¸ meşhur Tokat Keşkeği¸ bat¸ basta¸ büryan¸ karışık yahni¸ etli bakla dolması¸ ferfene¸ dolma köfte¸ Tokat kebabı¸ coştu yemeği¸ baldıran¸ madımak¸ bakla dolması¸ nivik¸ pakali¸ ısırgan yağlı aşı¸ gelinparmağı Bişi¸ papa¸ siron¸ kulak¸ cadı¸ şipsi¸ tülü köfte¸ kavlak börek¸ mısır böreği¸ pırasa böreği¸ yaş börek¸ hamba¸ Almus böreği¸ taş ekmeği¸ çarşaf böreği¸ hasuda¸ sini¸ kumak¸ güdül…


Geçmişin Mührü Kalbinde


Tokat tarihî eserleriyle geçmişin mührünü kalbinde taşır gibidir.


Tokat'ın manevî süsü olan¸ Ali Paşa Camii¸ Takyeciler Camii¸ Ulu Camii¸ Çöreğibüyük Camii¸ Silahtar Ömer Paşa Camii¸ Elbaşoğlu¸ Hatuniye¸ Meydan Camiidir. Çukur Medrese¸ Gökmedrese¸ Mevlevihane gibi eserlerle kadim zamanlara sefere çıkarsınız!


Tokat bir ipeksi bedastan gibidir. İçerisinde çeşitli dükkânlar ve kafeteryalar bulunan Taşhan¸ Bedestenler Hanı¸ Yazmacılar Hanı ve yaz kış yerel Tokat yemeklerini tadabileceğiniz Mahperi Hatun Kervansarayı hala ağır ağır misafir ağırlamaktadır.


"Hey On beşli¸ Niksar'ın fidanları¸ Tokat yaylası" türküleriyle Tokat türkülerin diliyle geçmişe uzanmakta ve kadim kültürün çırasını yakmaktadır ruhumuzda. Tokat dil hanemizin gül bahçesidir¸ tarihi çehresi ve uhrevi lehçesidir.


Tokat'tan öteye sonsuzluk vardır…

Sayfayı Paylaş