SAMSUN HATIRAMDIR UNUTULMAYAN!

Somuncu Baba

Samsun denince aklıma ilk gurbetim geliyor.

Doğduğum şehirden sonra bana kucağını açıp bağrına basan şehir Samsun. Malatya neresi¸ Samsun neresi? Bir Eylül sabahı Karadeniz yüzüme mavi mavi gülümserken¸ serin bir rüzgâr selamlarken yüzümü okşaya okşaya bir Samsun sabahına "Günaydın" diyorum.

Samsun denince aklıma ilk gurbetim geliyor.


Doğduğum şehirden sonra bana kucağını açıp bağrına basan şehir Samsun. Malatya neresi¸ Samsun neresi? Bir Eylül sabahı Karadeniz yüzüme mavi mavi gülümserken¸ serin bir rüzgâr selamlarken yüzümü okşaya okşaya bir Samsun sabahına "Günaydın" diyorum.


Günaydın Samsun¸ Günaydın Karadeniz!


Samsun liseli çağlarımın bitişinde gidip de tanıdığım¸ tanımakla kalmayıp dört sene bağrında gurbeti yaşadığım güzel şehir. Ne tam Karadenizli¸ ne Akdenizli¸ ne Egeli¸ ne Orta Anadolulu! Kendine has bir iklimi olan¸ tarımın neredeyse her türlüsünün yapıldığı bir bolluk ve bereket simgesidir.


Şehir hem zarif hem de naif bir görüntü verir ilk bakışta. Şehir merkezinde yola düşüp Ondokuz Mayıs Üniversitesine doğru yola düştüğünüzde birbirinden güzel semtler tren katarları gibi birbiri ardına gelinlik bir kız gibi çıkar önünüze. Samsun'un evleri denize bakar!


Denize nazır Samsun evleri küçük bahçeleri ve verandalarıyla başlarını topluca Karadeniz'e çevirmiş¸ hep oraya bakar gibidirler. Taflan ağaçları¸ şeftaliler¸ erikler¸ kayısılar¸ limon ve portakal ağaçları şaşırtsa da hepsi toptan Samsunludurlar. Yeşilin bin türlüsü¸ meyve ağaçlarının envayisi arz-ı endam ederler kıyı şeridi boyunca.


Sinop'a doğru yola düştüyseniz Kurupelit¸ Ondokuzmayıs ve Bafra bütün güzellikleriyle yolunuza döşenecektir. Bafra meyve bahçeleriyle¸ tarihî ve coğrafî güzellikleriyle gözlerinizi alacak ve büyülü bir düşün efsununda kaybolacaksınız. Kızılırmak Bafra'nın sinesinde bereketin tohumunu serpe serpe¸ devrile devrile Karadeniz'e doğru yol alır.


Çarşamba'da "Şehir ve Nehir"


Çarşamba ovası bütün Karadeniz'in meyve ve sebze deposudur¸ sandık sandık taşınası. Yeşilırmak nehri Çarşamba ilçesinde bir "şehir ve nehir" tenasübüyle kendine hayran bırakır. Çarşamba merkezinde nehrin sahilleri güzelliklere meydan okur gibidir.


Terme yolunuzu Ordu'ya varmadan keserken¸ pirinç tarlaları göz alabildiğine uzanıp gider ufuk çizgisinde kalan dağlara doğru. Bu zorlu tarım muhabbetini çiftçiler yol kenarlarında çuval çuval sattıkları pirinçleriyle ispatlar gibidirler.


Havza Samsun'un giriş kapısıdır girilesi. Sıcak kaplıcalarıyla¸ termal sularıyla bir şifa pınarıdır güğümünü uzatana. Sımsıcak bir bardak çaydır semaver ateşinde. Havza eskidir ve hatıralıdır gönül nedir bilene!


Samsun mutfağında her türlü yemeğin lezzeti bir araya gelmiş gibidir.


Kaz¸ tavuk¸ ördek etinden yapılmış tirit¸ bu tirite bandırılmış yufka unutulmaz bir lezzettir damağınızda. Keşkek¸ karalahana¸ mısır çorbası¸ yoğurtlu çorba¸ mercimekli bulgur pilavı¸ hamsili ekmek¸ kocakarı gerdan tatlısı¸  kaldırık¸ kırçan¸ lorgon¸ madımak¸ nünük otuyla yapılmış kavurmalar ve çorbalar bir yayla havasından ezgileri hatırlatır sizlere. Ve Samsun pidesi¸ Samsun'un en hatırlı yemeğidir hatırlayana!


Samsun tarihtir¸ edebiyattır¸ sanattır¸ şiirdir¸ ezgidir¸ hatırattır dil hanemizde. Türkiye'nin kuruluşunun ilk tohumlarının atıldığı kurtuluş mücadelesinin başladığı diyardır.


Büyük Cami¸ Yalı Camii¸ Kurşunlu Camii¸ Hacı Hatun Camii¸ Kale ve Pazar Camileri yüzyılların¸ dua dua zamana meydan okudukları bir ibadet ve gönül şehirleridir yüreklere açılan. İlhanlılardan¸ Selçuklulara¸ Osmanlılara kadar uzanan bir yürek seferberliğinin mimarideki yansımalarıdır. 


İkiztepe ören yeri ve Tekkeköy mağaraları uzak geçmişin insanlık adına bir vesikası olarak Samsun'un bağrında yıl saymaktadırlar. Birbirinden önemli ve değerli yüzlerce Tümülüs Samsun'un tarihine uzak diyarlara şerh düşüp tarihe tanıklık yapmaktadırlar.


Samsun diğer Karadeniz şehirleri gibi bir yaylalar şehridir. Yaz aylarında köylerin tası tarağı toplayıp çıktığı bu yaylalarda hayat yeni baştan şekillenip kuşanılır. Lâdik Yaylası¸ Aktaş¸ Küpecik¸ Büyükkızoğlu¸ Çakırgümüş ve Gürcü yayları Samsun'un geleneksel kültürünün mayalandığı serin göçeklerdir.


Samsun Bir Üniversite Şehridir


Ondokuz Mayıs Üniversitesi ülkemizin en köklü ve başarılı eğitim kurumlarından birisidir. Özellikle tıp ve kimya alanlarında dünyaca ünlü üniversitenin şehre katkısı kültürel¸ ekonomik ve sosyolojik anlamda çok büyüktür.


Karadeniz Bölgesini iç bölgelere bağlayan şehir her anlamda Karadeniz Bölgesinin başkentidir. Havalimanlarıyla¸ spor kompleksleriyle¸ sanayi kuruluşlarıyla¸ tarım sektörüyle¸ kaplıca kültürüyle her anlamda kendini ifade eden ve başarılı iş gücüyle tanınan Samsun bir kavşak noktasıdır.


Gidene¸ gelene¸ bekleyene¸ durana¸ bir kavşak noktası¸ bir istasyondur.


Samsun güzeldir¸ özeldir.


Samsun Karadeniz'in nazlı kızıdır. 


Bu kavşak ortasındaki güzelliğin farkına bakarsanız o noktaya varırsınız mutlaka…

Sayfayı Paylaş