SAFRANBOLU EVLERİNİN SICAKLIĞI

Somuncu Baba

İncisidir¸ altından gerdanlığı¸ ibrişimden rüyası¸ hatıralardan tacıdır bölgenin. Geniş tokmaklı kapıların içinden heyecanla huzurlu bahçelere açılır gözleriniz. Huzurlu sardunyaların¸ petunyaların rengârenk kendini pazara çıkardığı bu bahçelerin içinden kadim Safranbolu Evleri sizlere gülümser ve ‘Buyurunuz' dercesine kapılarını sonuna kadar açar sizlere.

Safranbolu bu evlerle kendi olmuştur. Ruhunu bu evlerin sofalarına katık yapmış¸ aklını bu evlerin aydınlığında huzura saklamıştır. Hangi bahtiyar insanlar bu evlerde ömür sürdü¸ sevinç ve yasların

Karadeniz'de bir güzel!


Karadeniz'in elleri kınalı şehri Karabük¸ güzelliğin dile geldiği¸ aşkın yayla yayla kendini ifşa ettiği bir özge beldedir bilene. Serin yaylaların biteğinde bilge ustaların nasırlı ellerinden asırlara meydan okuyan bir kentin varlığını görünce anlar¸ inanırsınız.


Karabük¸ gâh Osmanlıdır¸ gâh Selçukludur kilim kilim dokunan. Karabük Safranbolu'yu bağrına basmış¸ bütün kem bakışların nazarından korurcasına şefkatle saçlarını okşar gibidir.


Safranbolu Karabük'ün yüz görümlülüğüdür.


İncisidir¸ altından gerdanlığı¸ ibrişimden rüyası¸ hatıralardan tacıdır bölgenin. Geniş tokmaklı kapıların içinden heyecanla huzurlu bahçelere açılır gözleriniz. Huzurlu sardunyaların¸ petunyaların rengârenk kendini pazara çıkardığı bu bahçelerin içinden kadim Safranbolu Evleri sizlere gülümser ve ‘Buyurunuz' dercesine kapılarını sonuna kadar açar sizlere.


Safranbolu bu evlerle kendi olmuştur. Ruhunu bu evlerin sofalarına katık yapmış¸  aklını bu evlerin aydınlığında huzura saklamıştır. Hangi bahtiyar insanlar bu evlerde ömür sürdü¸ sevinç ve yaslarını yaşadı bilinmez ama bu vefalı konakların bahtiyarlığını Karabük'te bir saltanatın kudretli ve ihtişamlı yıllarını tescil ettiğini sadece Karabük bilir!


İnsan gelip geçici¸ toprak kalıcıdır¸ kâinat bahçesinde.


Ulu Camii hala Safranbolu'da eski duaların saflığını ve sıcaklığını minarelerinde saklar gibidir. Gazi Süleyman Paşa Camii¸ eski günlerin sükûnetini¸ masumiyetini ve muhabbetini şadırvanının mermerlerinde fısıldar gibidir. Taş Minare Camii bir mahir ustanın bilgeliğini belgeler gibi hala sırrına erişilememiş bir abide eserdir şehrin bağrında.


Eflani İlçesinde Küre-i Hadid Camii bir ruh medeniyetinin dışa yansımış ve kendini taşların efsununda göstermiş¸ asırlara meydan okurken¸ beş vakit zamanı en iyi vakitlerin efendisi olarak görmüş bir ulu çınar güzelliğinde manevî iklimin ruh bahtiyarlarını beklemektedir.


Safranbolu Evleri bu denli güzel iken¸ insanları bu denli huzurlu ve bahtiyar iken bu evlerin mutfakları hangi lezzetleri bakır sofralara taşır¸ hangi güzellikleri damaklara sunarlardı?


Kuyu kebabı denen yemeğin saatlerce odundan közlerle doldurulmuş kuyulara bırakılan toprak testilerin içine konan kuzu etlerinin lime lime piştiği bir lezzetin adıdır tadana.


Gözleme ve yayım makarnası ile ayran bu evlerin gelen misafirlere kısa vadede sundukları bir başka yerli lezzettir. Ev baklavası kendini en çok bu evlerde naza çeker.Zira Safranbolu evlerinde mekân beraberinde insanın iştahını da açar.


Hele yemek sonrası evlerin serin gül kokulu oda ve sofalarında içilen Yemen kahvesinin yanına konan güllü ve safranlı lokumlar tadına doyulmaz vakitlerin en lezzetlisi olarak kendini hatıralara teslim ederler.


Safranbolu'da eski hükümet konağının arkasındaki tarihî saat kulesi Sultan Selim'den yadigâr bir nadide bergüzar olup hala zamanın nabzını tutmaktadır. Kırmızı kiremitli çatısı bulanan kulenin zembereği yoktur ve haftada bir muvakkitler tarafından kurulmaktadır.


Bu kültürde ‘Vakti bilmek kendini bilmek kadar esastır' hükmünde bir düşünceyle veda edersiniz saat kulesine.


Eflani çayı üzerinde kurulmuş Taş Köprü geçmiş ve gelecek arasında bir köprü olmuş gidiş gelişlere bağrını sermiş Tokatlı Köprüsüne geçit vermektedir. Bulak ve Sipahiler mağarasında serinliğin ve mucizenin bin türlü resmini görür ve kendini efsunlu bir hikâyenin içinde bulursunuz.


Kirpe Kanyonunda suyun maviliği ve derinliği sizi sürükler bilinmedik diyarlara. Su hayattır mucibince suyun büyülü sesi sizi de yakalar kendine teslim eder dalıp giden ruhunuzu. Tokatlı¸ Sakaralan¸ Sırçalı kanyonlarında Karabük'ün suya yazılmış kaderini de görürsünüz.


Ovacık ilçesinde yeşilin ve güzelliğin bin türlü esrarı ile tanışır¸ nice hikâye ile geçmiş asırlara uzun yolculuklara çıkarsınız. Eskipazar beldesinde asırlar zamana meydan okur¸ antik kalıntılar tarihe vesika olur.


Evliya Çelebi'nin yakın arkadaşı¸ Sultan İbrahim'in ruh doktoru Hüseyin Cinni Efendi de bu şehrin kültür haritamızdaki önemli ismidir. Cinni Hanı ve Cinni Hamamı adında adına yapılmış iki eser Safranbolu'da hala onun ismini zikretmektedir. 


Bu güzel şehirlerin ve evlerin içinde nice hayat yaşanmış ve nice insan yetişmiştir. Sadi Yaver Ataman türküleri kanatlandıran bir sanatkâr¸ Mehmet Fehmi Efendi¸ müftülüğü sırasında insanlara gönül kumaşı nasıl dokunur diyerek bunun ilmini öğreten bir yüce gönüllü insan olarak¸ Kayıkçı Kul Mustafa asker şair olup hatıralarımızın kapısını tıklatan Karabüklü insanlardan bazılarıdır.


Safranbolu kültürümüzün boy aynasıdır.


Şehirlerin sultanı¸ kültürümüzün yüz akıdır. Geçmişin nadide incesi¸ geleceğin bergüzarı¸ ruhumuzun gergefidir. Bir engin mimarlığın baş şehridir.


Safranbolu Karadeniz'de esen bir kültür fırtınasıdır!

Sayfayı Paylaş