KÖMÜRHAN KÖPRÜSÜ HARPUT’A BAKAR!

Somuncu Baba

Elazığ'da bağlar bahçeler bereketi söyler¸ bereketi çağırır. Buğday¸ arpa¸ pirinç¸ şekerpancarı¸ tütün¸ fasulye¸ nohut¸ mercimek¸ fiğ¸ burçak¸ soğan¸ sarımsak¸ pamuk¸ üzüm¸ elma¸ armut¸ kayısı¸ ceviz¸ badem¸ dut bu ovalarda bereket ve bolluğun ezgisini söylerler.

Fırat Nehri bir mavi nazar gibidir Malatya Elazığ yol ayrımında.


Birbirine yaslanmış boz dağların arasından derin bir bilmece gibi menziline varmak için engin bir yarışta gibidir. Fırat doğunun göğsüne takılmış bir mavi gerdanlıktır parıldayan.


Harput eskidir¸ kadimdir¸ bu toprakları yurt tutan Alplerin¸ Erenlerin el verdiği bir hakikatler yurdudur gerçeğe doğru yürüyen. Harput Arap Baba'nın gönlünü koyduğu yerdir bilene. Harput bir Selçuklu bakiyesidir derinden okunası!


 


Harput Elaziz'dir¸ Elaziz Harput'tur aslında.  Bir ova baştanbaşa tarihe tanıklık etmektedir. Harput Kalesi'nde rüzgâr geçmişin yasını tutup¸ törenin¸ tarihin¸ mananın elini tutmaktadır. Hüzünden sararmış iğde ağaçları¸ dağların kokusunu içine çeken alıç ağaçları bir kekik aşkına Harput'a sözlenmiştir.


 


Elazığ Şehirlerin Hası


Ak toprakların insanı ak¸ yüreği ak¸ alnı ak olma niyetine vefa ve sadakat şıralanmıştır. Alperenler yurdunda bir şafak türküsü söylenmiştir vakti zamanda ve kader bu şafağa sevdalanmıştır. Elazığ şehirlerin hası¸ merdidir peşinden gidilesi. Fırat Hazar'ın göz ağrısı¸ Hazar Fırat'ın görmediğidir.


 


"Harput'tan ötesine sanki yollar karlıydı" diye işkillenen bir halk türküsünün kaygısını boşa çıkaran serin sular Elazığ'ı sert ayazlardan¸ kara kışlardan ılık iklimlere taşımış¸ karlı yollar Harput'tan ötesine uzanmıştır gayrı!


Işkınlar boy vermiştir Harput dağlarında¸ narbuzlar boy sürmüştür nehir kıyılarında. Ay dolanmış¸ bulutlar küsmüş¸ gökyüzü paklanmıştır! Elazığ yurdun delikanlı şehri¸ Fırat Nehri Anadolu'nun kollarına akmıştır!


Bir şehrin toprakları mana ve gönül kokmuyorsa¸ bir şehrin yollarında yiğitler dolaşmıyorsa ve bir şehrin nehirleri kükreyerek akmıyorsa güvenmeyeceksin! Bel bağlamayacaksın öyle ile!


 


Hazar Gölü bir mavi ve yeşil denizidir Elazığ'ın bağrında bağdaş kurup oturan. Sahilleri¸ kumsalları¸ yaslandığı dağları¸ yamacında göklere uzanan çamlarıyla Hazar Gölü bölgenin mavi sevincidir. Hazar Şiir Akşamları¸ şair gönlünce şiirler söyleyen ozanların gelip yüreğini ortaya serdiği¸ şiirler haykırdığı bir kültür havuzudur.


Harput aklımızın umut testisidir yüreğimize su götüren.


Harput¸ bitmeyen dost selamı¸ sesi kısılmamış bir köy türküsü¸ tezenesi yorulmamış bir bağlama¸ adı konmamış bir destan ve gidilip görülmemiş bir özge candır.


Harput¸ aşkın yanağına bir buse kondurmuş eski bir sevdadır!


Harput'tan ötesine nasıl gidilir Gakkoş bunu bilir misin?


 


Maden Dağı Dumandır! 


İki dağın arasında sıkışmış kalmış Maden boynu bükük gelinlerin¸ biten sevdaların¸ gurbetin¸ hasretin¸ zahmetin cömert olduğu¸ ruhun karaları bağladığı bir diyardır Harput'ta.


Harput türkünün sağanak sağanak ruhumuza yağdığı¸ sözünde¸ sazında bin bir hikmetin saklı olduğu bir ozanlar memleketidir. Şiirin hası burada söylenir.


Elazığ'da bağlar bahçeler bereketi söyler¸ bereketi çağırır. Buğday¸ arpa¸ pirinç¸ şekerpancarı¸ tütün¸ fasulye¸ nohut¸ mercimek¸ fiğ¸ burçak¸ soğan¸ sarımsak¸ pamuk¸ üzüm¸ elma¸ armut¸ kayısı¸ ceviz¸ badem¸ dut bu ovalarda bereket ve bolluğun ezgisini söylerler.


Harput'ta Selçuklulardan bu yana tarih kendi türküsünü taşa¸ mimariye ve Harputlunun diline nakış nakış dokumuş ve kendini abideleştirmiştir. Sara Hatun Camii¸ Kurşunlu Camii¸  Alacalı¸ Ağa Camii¸ Arap Baba Mescidi hala göklere uzanmanın saf duygusunu yaşamakta¸ dili dualı mü'minlerin yakarışlarını sonsuza taşımaktadır.


Elazığ besmeleyle pişen yemeklerin zengin mutfağında birbirlerinden güzel lezzetler Oğuzlardan bu güne gelişerek devam etmektedir. Elazığ¸ üç öğün yemeğin dışında kuşluk ve yatsılık denen anlara da güzel tatlarıyla bir başka mutfak kültürüne ev sahipliği yapan bir şehirdir.


Harput Ekmek Tatlısı¸ Harput Köfte¸ İçli Köfte¸ Gömme¸ Kofik Dolması yörede en çok bilinen yemeklerdir. Bu şehirde yemekler daha çok yer sofralarında yenir. Pestil¸ Orçik¸ meyve ve sebze kuruları gibi ürünler de şehrin vazgeçilmezleri arasındadır.


Elazığ bir kültür şehridir.


Geçmişten günümüze uzanan bir eşikte geçmiş ve gelecek arasında bir med cezir kurarsanız çok şeyi heybenize doldurup bir Elazığ havası yaşarsınız.


Elazığ'ın ilçeleri birbirleriyle bir yarış içindedir. Sivrice Hazarbaba kayak merkezi karın keyifle buluştuğu bir zirvedir.


Hasıl-ı kelam Harput Elazığ'dır aslında. Harput Elazığ'ın öteki adıdır.


Harput'tan ötesi de berisi de Elazığ'dır!


 

Sayfayı Paylaş