KAHRAMAN ŞEHİR MARAŞ

Somuncu Baba

Şehirlerin en hası¸ en hasbisi¸ en ozanı ve yiğidi olan şehir;

Beni yaz diyor bu kez¸ beni söyle. Maraş yedi iklim¸ yedi bölge¸ yedi güzellik bir birine dolanmış. Hangi yana baksak gönül söyleniyor¸ sağanak sağanak güzellik ve hatıra dile geliyor. Nereden başlamalı¸ nereye varmalı¸ nereye değmeli¸ neyi kime söylemeli?

Kısakürekler¸ Karakoçlar¸ Sütçü İmamlar ve Maraşlı Şeyhoğlu¸ söylemiş söylenmesi lazım geleni. Dört bir yana ulaşmış temenniler¸ dilekler. Anlayan anlamış¸ gören görmüş¸ bilen b

Şehirlerin en hası¸ en hasbisi¸ en ozanı ve yiğidi olan şehir;


Beni yaz diyor bu kez¸ beni söyle. Maraş yedi iklim¸ yedi bölge¸ yedi güzellik bir birine dolanmış. Hangi yana baksak gönül söyleniyor¸ sağanak sağanak güzellik ve hatıra dile geliyor. Nereden başlamalı¸ nereye varmalı¸ nereye değmeli¸ neyi kime söylemeli?


 


Kalenin burcunda Şanlı Maraş var!


 


Kısakürekler¸ Karakoçlar¸ Sütçü İmamlar ve Maraşlı Şeyhoğlu¸ söylemiş söylenmesi lazım geleni. Dört bir yana ulaşmış temenniler¸ dilekler. Anlayan anlamış¸ gören görmüş¸ bilen bilmiş. Biz yeni baştan hatırlatmak¸ unutulanı dile getirmek sevdasındayız!


 


Maraş kahraman¸ Maraş şanlı¸ Maraş yiğit¸ Maraş unvanlı!


 


Akdeniz başını uzatsa da Maraş Ovasına¸ Gâvur Dağı kesse de yolları¸ Ceyhan Irmağı dolasa da belini Maraş'ın¸ bütün yollar Maraş'a çıkıyor. Zemheri de donmuyor Maraş Ovası¸ yaz sıcağında yanmıyor şehirlerin şanlısı. Sırtını Malatya gibi bir Alperen şehre yaslamış¸ ellerini Toroslara uzatmış¸ Çukurova'ya baş koymuş¸ güney illerine göz kırpıyor!


 


Baharın koynunda bir nazlıcadır Maraş


 


Asırlara meydan okuyan camiler her dem göğe uzanmakta¸ geçmişi hale yaklaştırmakta¸ zamana gönül dokumaktadır. Ulu Camii avlusunda ak kanatlı güvercinler beş vakit gelip giden mümine imrenircesine çığlık çığlığa coşmakta¸ engin göklerin masmavi sonsuzluğunu sunmakta ve eski zamanların yasını tutan pervazlara tüneyip Hakk'a niyaz eylemektedir sanki.


 


Maraş'ta camiler hem mü'min hem eren¸ hem yiğit ağırlamaktadır.


 


Hatuniye Camii¸ Haznedarlı Camii yüzyıllara gidip gelen zümrüdü ankadır düşünene. İklime Hatun Mescidi¸ Taşhan Çarşısı¸ Kâtip Hanı¸ gelene geçene geçen yüzyılların sevincini¸ kederini¸ hasretini ve vuslatını hatırlatır gibidir. Zaman geçmiş¸ taş ustaları göçmüş¸ devir değişmiş¸ lakin onlar hala iklime¸ zamana meydan okumaktadır.


 


Huzura Bağdaş Kurup Oturanlar


Ashab-ı Kehf Afşin'de huzura bağdaş kurup oturmuştur. 33 mekân 33 yer gösterilse de Maraşlı en güzel misafirhane kendini bilmiş¸ kendini kabul etmiş¸ kendini en fazla yakıştırmıştır. Yakışır sana Maraş¸ zira en kahraman sen¸ en yiğit sen¸ en mert olan sensin!


 


Atalar yadigârı olan hamamlar¸ şehri akçalığın ve pakçalığın şehrinin emaresidir; Çukur Hamamı¸ Tüfekçi Hamamı¸ Acar Hamamı¸ Paşa Hamamı hala misafirlerini beklemekte¸ temizliğin adresi olduklarını usulca fısıldamaktadır adeta.


 


Mağara inzivanın kutsal şehridir bilene! Alişar bölgesinin gönül ehli insanları tebessümdür¸ ağlayana gülene. Elbistan; dost meclislerinin güzel sohbetlerine şahittir.


Mağaranın çeşit çeşidi Maraş'ta sıra sıradır. Döngel Mağarası¸ Gümüşkaya Mağarası¸ Savruk Mağarası¸ Bulut Deliği Mağarası bütün gizemli sırlarını kendilerinde saklar gibidir. Bütün saklanası güzellikler ve düşünceler o mahrem köşklerdedir bir bakıma gidip göz vurulası.


 


Maraş onlarla Kahramanmaraş'tır zira!


 


Coğrafyanın en gözdesi olan şehir!


Tekir Yaylası şöhretlidir¸ yüksektir ve serindir. Maraş serinliği ve derinliği denince Maraş dondurması gelmelidir akla ve gönüle. Bütün dünyaya bir Maraş lezzeti yayılmış ve Maraş'ı şöhretinin en zirvesine çıkarmıştır.


Maraş dondurması soğuktur lakin Tirşik Çorbası bir o kadar sıcaktır. Maraş mutfağında zaman kaynamaktadır. Yüzyılların yemekleri bakır tencerelerde yeni baştan hayat bulmakta¸ zamanı oyalamaktadır adeta. Mutfaklar yenilense de yemekler hala eski ve gelenekseldir. 


Kahramanmaraş kırmızıbiberi yemeklerin tadı tuzudur. Boranı¸ Mumbar¸ Dövme pilavı¸ Ekşili turşu¸ Sulu yağlı köfte asırların içinden başını uzatıp gelene geçene "Buyurunuz!" der gibidir.


 


Maraş gâh dondurmadır¸ gâh ozandır!


Maraş gâh kahramandır¸ gâh erendir! Maraş bazen Sütçü İmam¸ bazen üç kuşaktan Kısakürektir!


Ey bağrından ozanların en hasını doğuran ve onları kendinle yoğuran şehir! Şehirleri şehir yapan ne coğrafyadır¸ ne koynundaki zenginlikler¸ ne parası puludur. Şehirleri şehir yapan bağrındaki insanlardır¸ o insanların gönül seferberliğidir!


Maraş¸ insanlığın anıtlaştığı şehirdir. Milli Mücadele bayrağının mertçe dalgalandırıldığı¸ Sütçü İmam ve Davulcu Halil Ağanın bayraklaştığı¸ Maraşlı Hüseyin'in devleştiği kent… Kendini savunan şehir Maraş¸ düşmeyen¸ yenilmeyen¸ teslim olmayan kenttir.


Kadınıyla erkeğiyle bayrağı ve namusu kirletmeyen kahraman şehir!


 


Kahramanmaraş¸ adını hak ederek almış


Tarihin en eski ve en köklü şehirlerinden. Malazgirt'ten bu yana kalbini İslâm'a teslim etmiş¸ İslâm'ın bayraktarlığını yapmış¸ İslâm'ın sözcüsü olmuş şehir. Gönüller sultanı nice insanı bağrından Diyar-ı Rum'a bağışlamış¸ hak için¸ adalet için¸ iman için¸ İslâm için yollara hem kahraman¸ hem şanlı¸ hem eren olan nice Maraşlı yetiştirmiş.


 


Ey güvercin kanatlı şehir¸ ey şanlı şehir¸


Kahraman ve ermiş şehir¸


Ezelden ebede kadar vakarınla kal¸ geçmişi geleceğe bağlayan bütün köprülerini sağlam tut¸ yıkılmasın¸ sönmesin bağrındaki Alperen ocakları¸ tükenmesin ozanlarının bağrındaki hakikat meş'alesi¸ bitmesin Sütçü İmam'ın vatan aşkı!


Sen hep böyle kal¸ anlı kal¸ şanlı kal.

Kahraman olan Maraş kal!

Sayfayı Paylaş