BİR KARADENİZ İNCİSİ BARTIN

Somuncu Baba

Oysa elinizi uzatsanız tutarsınız hemen¸ dokunursunuz zira Bartın dokunacak bir elin sevdasındadır. Ruhunu ve kulaklarını gelecek misafirlerin ayak seslerine dikmiştir. Zira her güzellik bilinmek ister¸ duyulmak ister ve anılmak ister. Öylesine güzel¸ öylesine hisli öylesine alımlı ve işvelidir Bartın.

Bartın Karadeniz'in yeşil taşlı zümrüdü!


Kendini büyütmüş ve ana kucağından usulca ayrılıp kendi hürriyetini ilan etmiş bir Karadeniz güzellemesinin altın adıdır. Emekleye emekleye büyüyüp kabına sığmayan telaşını¸ heyecanını¸  güzelliğini¸ endamını bütün cümle zenginliğini sessizce duyuran şehir Bartın.


Zonguldak'tan kara elmas şarkıları söylenirken¸ Bartın yeşil zümrüt misali Karadeniz kıyılarının rüya ve masal şehridir. Sahillerde çağıltılı Karadeniz ninnileri eşlik eder hatıralarınıza. Bildiğiniz¸ okuduğunuz¸ hayalini kurduğunuz¸ serinliğine indiğiniz¸ duyduğunuzda yutkunduğunuz kadim bir şiir gibi yaslanır yüreğinizin dağlarına ve sizi sürükler götürür kendi inşa ettiği otağa…


Bartın bakir bir sevda güzelidir elini tutmadığınız!


Öylesine kıyıda kalsa da¸ aykırı düşse de uğraklarınıza¸ geç kalsa da düşlerinize siz bir hasreti aramaya görün! Ayaklarınız ve ruhunuz alıp götürür sizi rüyalarınızın yağmurlu iklimlerine ve bir med cezir içinde sallanıp durursunuz huzurun kollarında. 


Bartın uzaktır kimine¸ çok uzaktır.


Oysa elinizi uzatsanız tutarsınız hemen¸ dokunursunuz zira Bartın dokunacak bir elin sevdasındadır.  Ruhunu ve kulaklarını gelecek misafirlerin ayak seslerine dikmiştir. Zira her güzellik bilinmek ister¸ duyulmak ister ve anılmak ister. Öylesine güzel¸ öylesine hisli öylesine alımlı ve işvelidir Bartın.


Bartın Irmağı Karadeniz'i rakip saymış¸ Karadeniz'e rakip bellemiştir kendini. Öylesine güçlü ve gümrahtır. Öylesine çetin ve özgürdür Bartın Çayı. Suların kraliçesidir ki ülkemizde üzerinde ulaşım sağlanan tek nehir unvanına sahiptir. Bu özelliğini bilir de çalım atmaz mı Karadeniz'e¸ caka satmaz mı?


Küre Dağları yalçın kayalıkların birbirini takip ettiği¸ ormanların omuz omuza verdiği¸ tabiatın insan karşısında diz kırdığı¸ iyi ki de geldiniz¸ ne iyi ettiniz dercesine kucak açtığı bir özge iklimdir her dem gidilesi. Küre Dağları yorgun olsa da¸ heybesi taş olsa da¸ başı dumanlı olsa da¸ bağrı ıpıslak olsa da tepesi beş yıldızlıdır.


Karadeniz Bartın'a pek temkinlidir!


Zira Bartın güzelliği ve özelliğiyle Akdeniz'den yadigâr gibidir.


Amasra Bartın'sız ne yapardı?


Amasra cennetten bir köşedir dünyaya gizlenmiş. Bin bir güzelliği ve içtenliği kalbinin çeperlerine dayamış¸ ruhuna fısıltılı ezgileri sarmış ve gözlerini kara ile sürmelemiş bir denizkızıdır!


Bartın mânevî atmosferin sağanağından nasibini ziyadesiyle almış bahtı yaldızlı bir kenttir. Halil Bey Camii¸ Orta Camii¸ Şadırvan Camii¸ Amasra Fatih camii¸ İçkale Mescidi yüzyılların imbiğinden geçmiş¸ düzgün hatların kuşattığı¸ mânevî çiçeklerini hala alnında taşıyan gönül ve medeniyet çizgileridir yüreğimizde taşıdığımız.


Hz. Peygamberimiz (s.a.v.)'in sancaktarı olan Ebu Derda Hazretlerinin mânevî makamlarının hatırasına armağan edilmiş bu türbe hala gönül deryasına yürek ummanından su taşımaktadır.


Yeraltı Çarşısında Bartın yüzyıllar öncesinin bedesten kültürüne dair hatıralarını tazelemektedir. Bartın hanları¸ hamamları¸ bedesten ve diğer tarihî eserleriyle bir eski zaman sandukasından çıkmış bir zenginliktir kıskanılası.


Çekiciler Çarşısı bir kültür ve sanat merkezidir gidene…


Ahşap Bartın evleri hatıralarını hala bağrında saklamakta direnirken mutfaklarında Bartın yemekleri geleni geçeni buyur etmektedir bin bir lezzete. Pum Pum Çorbası¸ Yumurtalı İsbut¸ Kabak Burması¸ Amasra Salatası¸ Pirinçli Mantı ve yüzlerce çeşit yemek¸ tutam tutam lezzettir götürülesi.


Kiremidin özüyle


Kimler görmüş gözüyle


Ben yârimden ayrılmam


El âlemin sözüyle


Bu Bartın türküsüyle toplumsal bir gerçeğe de parmak basılmakta ve o geniş ve bilge algı insanlara gereken dersi de vermektedir aslında. Ortalık dedikodusuyla hayatî kararlar alınmaması ne de güzel anlatılmaktadır. Tabii sözden anlayana ve arif kişinin sözüne inanlara söylenmiş bir türküdür bu.


Türküler halden en iyi anlar zira!


Öyle değil mi?

Sayfayı Paylaş