BİR AKDENİZ ŞİİRİ MERSİN!

Somuncu Baba

Mersin bu kadar güzel olmayı nasıl başarmıştır anlamaya çalışırsınız. Danyal Aleyhisselâm'ın hikâyesi düşer aklınızın bir tarafına ve siz kalkıp peşi sıra gidersiniz! Bir derin ve bir serin hikâyedir yüreğinize değen. Neden Mersin şehri diye düşünmezsiniz! Zira güzele güzel yakışır demişsinizdir hemen.

Mersin bir Akdeniz şiiri her dem söylenesi…


Şehirlerin bir yazgısı vardır alnında parıldayan. Mersin şehirlerin içinde kaderini yeşile ve maviye bağlamış¸ bağrında ulu yüreklerin çarpıntısını dinleyen¸ mısraları portakal çiçeği kokulu bir latif şehirdir.


Doğal kumsallarıyla¸ uzayıp giden narinciye bahçeleriyle¸ sebze ve meyveleriyle¸ kültür ve medeniyet unsurlarıyla bir başka güzeldir Mersin. Hem İçel hem Mersin adıyla bilip yüreğimizin mutena bir köşesine koyduğumuz bu nadide şehir her dem bizleri kendine çağırmaktadır. Zira bir gidişiniz akabinde bir med-cezir'e dönüşür artık¸ kopamazsınız.


Mersin Eskidir¸ Kadimdir¸ Emektardır


Şehir şehirliğini bilmiştir asırlar boyu. İnsanların hayallerinin bir köşesinde her daim mutlaka bir Mersin hayali vardır. Her insanın gideceği bir Mersin'i mutlaka vardır. Her insanın başka başka bir Mersin'i vardır dil hanesinde.


Adana şehri sizi Mersin'e gönderirken arkanızdan uzun uzun bakar. Zira Mersin o kadar yakın o kadar iç içedir. Yollar geniş¸ yollar huzurlu ve yollar çiçeklidir. Bir keskin zakkum kokusu işler ellerinize¸ ruhunuza. Ve meyvelerin¸ sebzelerin bin türlüsü¸ ağaçların bin çeşidi gözlerinizi alır¸ kalbiniz yumuşar¸ gözleriniz ışıldar¸ aklınız şaşar!


Mersin bu kadar güzel olmayı nasıl başarmıştır anlamaya çalışırsınız. Danyal Aleyhisselâm'ın hikâyesi düşer aklınızın bir tarafına ve siz kalkıp peşi sıra gidersiniz! Bir derin ve bir serin hikâyedir yüreğinize değen. Neden Mersin şehri diye düşünmezsiniz! Zira güzele güzel yakışır demişsinizdir hemen.


Sonra Cennet ve Cehennem vadisine düşer yolunuz. Fani dünyada bir yerde Cennet ve Cehennem böylesi neden anlam bulmuş¸ neden kendine bu isimleri bulmuştur bu vadiler anlayamazsınız. Zira o upuzun geçmiş öylesine müphem öylesine ıraktır algılarınıza.


Ve Yayla Yollarına Revan Olursunuz


Yayla turizminde beğenilen ve ilgi çeken yaylalar Gözne¸ Ayvagediği¸ Soğucak¸ Fındıkpınarı¸ Çamlıyayla Namrun ve Sorgun yaylaları alır size bağrına bastırır ve Torosların serin esintisi kalbinize işler¸ ruhunuz huzurun ve teenninin kollarına yaslanır. Unutursunuz şehirlerin ve kasabaların keşmekeşini¸ arkada bırakırsınız insanların dağdağalı sözlerini¸ aklınıza getirmezsiniz ikiyüzlü özlerini…


Adalar Mersin denizinin edalı kızları gibidir.


Tisan¸ Taşucu¸ Narlıkuyu ve Dana Adası ise özellikle yerli turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği bölgeler. Nitekim buralarda ruhumuzun aradığı bin türlü güzellik birbiriyle yarış içindedir.


Alahan Manastırı¸ Cennet ve Cehennem¸ Kızkalesi¸ Ayaş¸ Yumuktepe¸ Solipompeipolis¸ Anemurium tarihî kalıntıları¸ Kleopatra Kapısı gibi çok eski mekânlar hala varlıklarını inatla ispatlamaya çalışmakta ve eskinin şarkısını söylemektedirler.


Mersin 321 km sahil şeridi ile Türkiye'nin önemli bir sahil kentidir. Mersin kıyılarının yaklaşık 108 km'lik bölümünü doğal kumsallar oluşturmaktadır. Kumsallar insanları denizin sükûn veren kıyısının eteklerine çektikçe¸ yaz ayları deniz kıyıları insanların ayak izlerini yıkamakla vakit geçirmeye başlar adeta.


Mersin mutfağı diğer mutfaklara meydan okurcasına sultanlığını ilan etmekte olan bir mutfaktır. Hem Arap mutfağından¸ hem Akdeniz mutfağından esintiler taşıyan bir yapısı vardır. Sebze yemekleri¸ tatlılar¸ içli köfteler¸ sarmalar¸ hamurlu yemekler¸ kebaplar¸ balıklar¸ mezeler¸ çörekler¸ börekler¸ otlu yemekler Mersin mutfağının seçkin menüsünü oluşturur.


Mersin'de camilerin en güzelleri sizi uhrevi âlemlere buyur eder gibi bir anda ruhunuzu alıp sürüklemeye başlar. Ulu Cami 1898 Yılında Sultan II. Abdülhamit zamanında Saydaklı Abdulkadir Seydavi öncülüğünde halk tarafından yaptırılmış ancak eski Gümrük Meydanındaki (günümüzde Ulu Çarşı) bu cami yıktırılmış yerine büyük ve modern Ulu Cami 1979 yılında inşa edilerek ibadete açılmıştır.


Mersin'in Gezilesi Yerlerinden Birisi


Mersin'in gezilesi yerlerinden birisi olan Muğdat Camii asıl ismi ile Hz. Mikdad Camii Türkiye'deki 6 minareye sahip 3 camiden bir tanesidir. Diğer 2'si ise İstanbul Sultan Ahmet Camii ve Adana Sabancı Camii'dir.


Mamuriye Kale Camisi¸ Alaaddin Camisi¸ Reşadiye Camisi¸ Makam-ı Şerif Camisi şehrin önemli diğer camileri olarak günde beş vakit göğün ellerini tutmakta ve ibadet şehrine başkentlik yapmaktadırlar.


Mersin ekonomisiyle de baş döndüren bir zenginliği sahiptir. Türkiye'nin en büyük Serbest Bölge'si Mersin'dedir. Dev limanıyla dış ticarette zirveyi zorlayan kent hem tarımın¸ hem sanayinin¸ hem kültür ve truzmin çerçevesini her daim kendi lehine zorlayan bir görüntü vermektedir.


Mersin¸ hâsılı kelam dağıyla¸ bağıyla¸ yaylasıyla¸ deniziyle¸ ırmağıyla¸ derisiyle¸ taşıyla albenisi olan¸ hem eskiyi¸ hem yeniyi birbiriyle buluşturan nadide bir şehirdir.


Bir Akdeniz kokusudur Mersin.


Mersin Torosların has kızıdır. Gönül sığınağıdır. Gül ve çemen bahçesidir. Bir çağlayandır Akdeniz'e sevda taşıyan. Mersin bir güzellik serüvenidir yollarına çıktığımız…

Sayfayı Paylaş