ANTALYA BİR SELÇUKLU BAKİYESİ!

Somuncu Baba

Kâinatın Efendisi¸ bütün coğrafyada en güzel nakış ve desenlerini cömertçe sergilemiş gibidir. Antalya adım başı tarih ve güzelliktir. Gâh geçmişe gider¸ gâh geleceğe çağlayan olup akarsınız. Öylesine lütufkârdır Antalya. Selçuklu bakiyesi sultanlığını Osmanlı'yla pekiştiren¸ İslâm'ın bayraktarlığını yapan¸ mana sultanlarıyla manevî güzellikleri ilmek ilmek dokuyan ve yazgısını bilgece okuyan şehirdir.

Akdenizin burcuna çekilmiş olan şehir!


Tan vakti yola düşen eren'in duasına düşmüş şehir¸ binlerce yılın hatırasını kucaklamış şehir¸ tarih okumuş¸ tarih yazmış¸ tarih söylemiş¸ tarih içmiş şehir! Şarkıların diline ezgi olmuş şehir…


Beydağlarınca Akdeniz'e Bey olan¸  Toroslarca yükselen¸ Teke yarımadasında kendi saltanatını inşa eden¸ Akdağ'a süs olan kadim şehir. Bir serin esintidir ruh hanemizde¸ gidilesi¸ kalınası¸ sevilesi bir diyardır hayalini kurduğumuz.


Elmalı¸ Finike¸ Demren¸ Kosoba ve Eşen ovaları¸ Antalya ovasına aşık atarcasına turuncun¸ narencin kokularını sürüp sürüştürmüş meyve ve sebzenin has bahçesidir.


Tarih boyunca Antalya Akdeniz'in sahillerini bekler gibidir sabırla¸ güvenle¸ itinayla. Antalya Körfezi¸ Kırlangıç Burnu¸ Gelidenya ufuk çizgilerini Antalya'ya bağlayan¸ kumsalların başkentidir. Her bir kum tanesi binbir hatırayı¸ hayali¸ özeli ve güzeli bir med cezir kaygısıyla biteviye tekrarlar gibidir.


Kalkerli kayalardan oluşan mağaralarda hala geçmişin esrarlı fısıltılarını duyar gibi olursunuz. Aksu¸ Dirim¸ Alara¸ Manavgat¸ Köprü¸ Alakır ve Demre çayları gürül gürül Akdeniz'e umut taşırlar¸ aşk ve sevda taşırlar. Söğüt Gölü'nde ise hayat bir aynanın göğsünde durmuş¸ uyumuş gibidir.


Antalya yedirenk yedi iklimin öteki adıdır ve bütün güzelliklerin başkentidir.  Yüksek dağların has kızı kızılçamlarının¸ fıstık çamlarına fısıltısını¸ Halep çamları başka bir yamaçtan dinler gibidir. "Ardıçtandır kuyuların kovası" türküsünü söyleten ardıç ağaçları en asil yeşilin sarhoşudur dik yamaçlarda.


Daha aşağılarda makilikler sıcağın¸ ateşin alevinden hararetlenip bütün mavisiyle gülümseyen Akdeniz'e işmar etmekte¸ kekik kokulu bayırlara bakıp ah çekip¸ surat asmaktadır!


Bir güzellikler ve bir başkalıklar şehridir Antalya.


Kâinatın Efendisi¸ bütün coğrafyada en güzel nakış ve desenlerini cömertçe sergilemiş gibidir. Antalya adım başı tarih ve güzelliktir. Gâh geçmişe gider¸ gâh geleceğe çağlayan olup akarsınız. Öylesine lütufkârdır Antalya. Selçuklu bakiyesi sultanlığını Osmanlı'yla pekiştiren¸ İslâm'ın bayraktarlığını yapan¸ mana sultanlarıyla manevî güzellikleri ilmek ilmek dokuyan ve yazgısını bilgece okuyan şehirdir.   


1085'te Kutalmışoğlu Süleyman Şah tarafından İslâm'ın medeniyetine dâhil olan ve Anadolu Selçuklularının gönül telini titreten gözeliğiyle kendine ram eden şehir¸ bu dönem yapılan rıhtım ve mendireklerle Akdeniz'e olan aşkını da pekiştirmiştir.


Antalya Selçuklu mimarisinin dile gelip konuştuğu¸ denize bakan taş yapıların hisar hisar yükseldiği¸ geçmişini inkâr etmeyen ve maziden sesler ve renkler taşıyan bir hatıralar geçididir.


Alara Han'da I. Alâeddin Keykubat heybetlice gezinir gibidir taş sofalarda. Karatay Medresesi¸ Murat Paşa Camii¸ Ömer Paşa Camii ve Yivli Minare Camii tarihin sesini bugünlere taşırcasına sırlıdırlar.


Ve Osmanlı'ya sancak olmuştur Antalya!


Osmanlı mimarisi şehrin alnına medeniyet anlayışını¸ sanat ve kültür tasavvurunu nakış nakış işlemiş ve zamanın ruhunu aşılamıştır. Antalya zamana direnen şehirdir. Zamanın yükünü taşıyan¸ bağrında güzellikler ve çiçekler büyükten maziyi atiye medeniyet zincirleriyle bağlayan estetiğin başkentidir.


Antalya şehirlerin sultanıdır güzellikte.


Coğrafya coğrafya¸ güzellik güzellik zafer takısını alnına takan¸ rüyasının içine zarafet¸ estetik¸ mimari ve ılık bir mevsim dolduran yasemin kokulu bir hakikattir.


Antalya bizim göz ve gönül aydınlığımız¸ ilim ve irfan sığınağımız ve yediğimiz içtiğimiz yer soframız¸ betimiz bereketimiz¸ Aksekili Efendimiz¸ Elmalılı Yazır'ımızdır!


Antalya¸ göller ve güller coğrafyasının eli kınalı ceylanıdır vurulası. Ruhumuzun her dem ayak sürdüğüdür varılası. Antalya güzelliğin bir türlüsüdür seçemediğimiz. Ve Antalya Akdeniz'in serhat boyudur geçemediğimiz!


Antalya Akdeniz'in sonsuzluk türküsüdür!

Sayfayı Paylaş