KIRKÜÇÜNCÜ MEKTUP

Somuncu Baba

Ey her istediği çay içilen bir sohbet olan. Heyhât son sözü "Vay" –yazık- olan Aziz Kardeşim. Şerefler ihsan eden iki Allah dostunun dostu (Taceddin-i Veli ve Somuncu Baba Hazretlerinden teberrük eden¸ onların yakını) Hulûsi¸ Darende' ye hizmete gönül vermiş birinin izinden gelen onun düşüncelerini paylaşan bir diğeri de Hamza Bey¸

Ey her istediği çay içilen bir sohbet olan.  Heyhât son sözü "Vay" –yazık- olan Aziz Kardeşim. Şerefler ihsan eden iki Allah dostunun dostu (Taceddin-i Veli ve Somuncu Baba Hazretlerinden teberrük eden¸ onların yakını) Hulûsi¸ Darende' ye hizmete gönül vermiş birinin izinden gelen onun düşüncelerini paylaşan  bir diğeri de Hamza Bey¸


Arzun olan dost ile demlik demlendi. Muhabbet başladı¸ sohbet koyulaştı. Eğer zerrece aklın var ise gönül arzularımıza¸ aşk ile olgunlaşan ortama katıl. Bir nefes alacak kadar dahi durma gel¸ bu manevi ortamdan kazançlı çık.


Çam kozalağı gibi kalbinin tam ortasında nokta kadar bir siyah leke (bile) bulunmayan muhabbette en son mertebeye ulaşan¸ muhabbetin en büyüğü olan ayrılığımızdan (dolayı) "ayrılık yolunu" tutma.


 (Kalb-i Sanevberi ki¸ hakiki bir nurla hayatı canlandırır¸ ışıklandırır. İmanın nurunun sönmesi ile mahiyeti bir heykelden ibaret kalır. Tıpkı hareketsiz bir ölü misali.


Süveyda ki; kalbin tam ortasında bulunan bu siyah nokta insan sağlığı için önemi büyük olan dört sıvıdan biridir. Buna sevda denildiği de olur. Kalbin tam ortasında gönül¸ gönlün içinde de süveyda var imiş. Dolayısıyla süveyda en üstün anlayış noktası ve ilahi aşkın tecelli ettiği yerdir. )


  Yani ki nokta kadar bir siyah leke gezmeyen muhabbetle¸ sizi Hakk'a vasıl edecek sevgiyi ayrılıktan dolayı bırakma. Bu her zaman geçerli olan bir sözdür. Bir vasiyettir. Vefasızlık edip de o sözümüzü unutma kardaşım.


 


3 Şubat 1945İşte ey gözümün nuru:Yemen'den kalkıp Hz. Raulullah (s.a.v.)'a kavuşma niyet ve maksadıyla yola çıkan Veysel Karani Hazretleri gibi durduğun yerden bir vakit ayrılıp yârin semtine doğru sıkıntılar ve imtihanlar çekmek üzere yönel. Bu bir imtihandır. (Sıkıntılı da olsa¸ nefsine güç de gelse¸ kalk yola koyul.) Kendini bu gönül yakan büyük imtihanlarla uğraşan¸ sıkıntıları nazik ve latif lütuflar olarak kabul eden kardeşinin halinden  mahrum tutma ve bu âşık¸ dertle kanlı gözyaşları döken kardaşını unutma.


Dertlilerin¸ tutkunların en önde gideni Hulûsî.

Sayfayı Paylaş