KIRKINCI MEKTUP

Somuncu Baba

Allah'ın öyle özel¸ seçkin dostları vardır ki¸ sizin geçmişinizi (neler yaptıklarınızı¸ nasıl biri olduğunuzu) bildikleri gibi gelecekte de neler yapabileceklerinizi bilirler. Bunlar¸ bu Allah dostları duyarlıdırlar¸ hissederler.

Erkek Yüzlü Kadın Sözlü Bir Vefâsıza!


 


Allah'ın öyle özel¸ seçkin dostları vardır ki¸ sizin geçmişinizi (neler yaptıklarınızı¸ nasıl biri olduğunuzu)  bildikleri gibi gelecekte de neler yapabileceklerinizi bilirler. Bunlar¸ bu Allah dostları duyarlıdırlar¸ hissederler. Onları aldattık sandığınız¸ aslında aldandığınızdır. Aldanıyorsunuzdur. Meşhur sözdür ki¸ bilmem nesi olanın dini olmaz. Nefsiniz öne çıkarsa¸ dinî hassasiyetiniz geriye düşer. Bazı kimseler yaratılışta köpek gibidirler. Neyi bulsalar yerler. Pistir¸ kötüdür¸ yaramazdır demezler. Kimi görseler ürürler -havlarlar-¸ düşmandır¸ dosttur ayırt etmezler -edemezler-. Şehvetleri ağır basarsa¸ şehevî duyguları coşarsa kafaları da¸ gönülleri de karışır; güzeldir¸ çirkindir diye tasa çekmezler. Böyle bir endişe duymazlar. "Atın yerine merkeb bağlanmaz." derler amma inanma; "Aslanın çanağından köpek yalanmaz." derler amma inanma. Köy hâli¸ ev hâli aranmaz. Ağacın girdiği ocağa merkebin gübresi de gelir girer. Fakat ocak onu da yakar¸ yok eder. Külünü dışarı¸ çöplüğe atarlar. Ocağa hiç bir şey olmaz; ne küçülür¸ ne alçalır¸ yine tertemiz kalır. Göz gördüğü ile olsa da gönül sevdiğiyle kalır. Dil sözünden döner (Her yöne döner¸ kemiği yoktur denir ya.) lâkin Allah'ın muradı dönmez. -O'nun istediği de¸ dediği de olur.- Takdir yerini alır. Dil sözünden caysa da¸ Allah isterse¸ göz dolaşır¸ gönlü bulur.


 


Sa'dî diyor ki; "Köpeğin helâki –sonu- geldiğinde ya gider bir mescit duvarına yahut bir Allah dostunun türbesine pisler." Bu da onun yok olmasına sebep olur. Bahtı kara hizmetçi (Ayvaz'ın) hâli buna en güzel örnektir ki¸ dünkü gün gördüğünüz yuvanın varlığı yokluk meydanında birdenbire gözükmez oldu. Kim bilir bununki de ne olacaktır? 


*Güncelleme; Yrd. Doç. Dr. Cemil GÜLSEREN


Sayfayı Paylaş