REKABETTEN ŞİDDETE SPOR

Somuncu Baba

"Doğal olarak spordaki şiddet olayları toplumu tedirgin ediyor¸ aileleri endişeli kılıyor. Toplum medyadan etkileniyor¸ sert ve kin kusan yazılar ve demeçler kavgayı ateşliyor. Aslına bakarsanız sporun amacı sevgidir¸ dostluktur ve kardeşliktir. Bu konuda yeterli çaba gösterdiğimizi söyleyemeyiz."

Şiddet nedir? Şiddeti değişik şekillerde tanımlamak mümkündür. Biyolojik açıdan şiddet saldırganlığın eyleme dönüşmüş halidir. Psikososyal açıdan şiddet ise öğrenilmiş davranış biçimidir.


Bu yazıyı kaleme almamın sebepleri çok çeşitlidir.


İzmir'de basketbol için maça giden seyircilerle ilgili haberleri gazetede okuduk. Benzin istasyonunda çıkan kavgada bir genç vurularak ölüyor¸ birkaç kişi yaralanıyor. İstasyonda çalışanlarla seyirciler arasındaki kavganın sebebi neydi? Bilmiyoruz. Temennimiz¸ kavganın sebebi alkol olmamasıdır. Camların kırılması¸ meydan savaşı bize iyi ve güzel olayları hatırlatmıyor. Değerli gencimizin ölümüne üzüldük. Vefat eden gencin ailesine sabır¸ kendisine rahmet diliyoruz. Basketbol gibi seviyeli bir spor dalında cinayet işlenmesi¸ üzerinde düşünülmesi gereken bir olgudur.


Diğer bir olay da futbolla ilgiliydi. Bursaspor ile Beşiktaş kulüpleri arasında yıllardan beri gerginlik yaşanıyordu. Beşiktaş¸ Bursa'ya taraftarını götürememişti. Daha önceden her iki takımın yöneticileri anlamsız demeçler vermişler¸ ortalığı karıştırmışlardı. Birkaç kişinin sorumsuz demeçleri milyonlarca insanı futbol zevkinden mahrum bırakmıştı. Neyse ki¸ sonunda akl-ı selîm¸ sağduyu galip gelmiş¸ yöneticiler barışmaya razı olmuşlardı. Maç sonunda her iki kulüp başkanları barış ve dostluk içeren demeçler verdiler. Temenni edelim ki verilen sözler karşılıklı olarak tutulsun.


Doğal olarak spordaki şiddet olayları toplumu tedirgin ediyor¸ aileleri endişeli kılıyor. Toplum medyadan etkileniyor¸ sert ve kin kusan yazılar ve demeçler kavgayı ateşliyor.


Aslına bakarsanız sporun amacı sevgidir¸ dostluktur ve kardeşliktir. Bu konuda yeterli çaba gösterdiğimizi söyleyemeyiz.


Bizim aklımıza hep kötü alışkanlıklar geliyor. Sigara¸ alkol ve uyuşturucular kavgayı dâvet edip şiddeti ortaya çıkarmaz mı? Bir iki şişe bira için genç daha saldırgan olmaz mı? Bize göre¸ elbette olur. Zaten örneklerini her gün çevremizde gördüğümüz¸ medyadan dinlediğimiz ve okuduğumuz ölüm ve yaralama olayları¸ maalesef bizleri haklı çıkarıyor.


Belki de¸ birileri bilinçli ve planlı olarak gençlerimizi zehirliyor.


Bu olaylar sebebi ile spor sevimsiz hâle sokuluyor.


Çözüm âcil olarak güvenlikle ilgili önlemlerden geçer. Uzun vadede ise bilgi ve eğitimden yararlanmak tek çaredir.


Sonuç: "Zorla hayatımızı ve zevkimizi kedimize zehir etmeyelim."

Sayfayı Paylaş