9. SOMUNCU BABA VE HULUSİ EFENDİ KÜLTÜR ETKİNLİKLERİ

Somuncu Baba

Vakfımız ve Darende Belediyesi tarafından bu yıl 9.'su tertiplenen “Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi Kültür Etkinlikleri” 18 Haziran 2010 Cuma günü saat 9.00'da başladı. İki gün süren etkinlikler için çok sayıda vatandaş gül yurdu Darende'mize akın etti.

Cuma günü gerçekleşen programımıza¸ Sivas Valisi Ali Kolat¸ Mersin Milletvekili Ali Er¸ Ankara Vali Yardımcısı Mehmet Kurdoğlu¸ Darende Kaymakamı Murat Uzunparmak¸ Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp¸ Malatya Belediye Başkan Yardımcısı Alican Bozkurt¸ Darende Belediye Başkanı İsa Özkan&cedi

Vakfımız ve Darende Belediyesi tarafından bu yıl 9.'su tertiplenen “Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi Kültür Etkinlikleri” 18 Haziran 2010 Cuma günü saat 9.00'da başladı. İki gün süren etkinlikler için çok sayıda vatandaş gül yurdu Darende'mize akın etti.


Cuma günü gerçekleşen programımıza¸ Sivas Valisi Ali Kolat¸ Mersin Milletvekili Ali Er¸ Ankara Vali Yardımcısı Mehmet Kurdoğlu¸ Darende Kaymakamı Murat Uzunparmak¸ Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp¸ Malatya Belediye Başkan Yardımcısı Alican Bozkurt¸ Darende Belediye Başkanı İsa Özkan¸ Gürün Belediye Başkanı Mehmet Aktaş¸ sanatçı Kenan Işık ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Sempozyumumuz;  Özel Birgül Lisesi salonlarında 4 ayrı ayrı oturum şeklinde gerçekleşti.


 Sempozyumun açılış konuşmasında tarihî¸ millî ve manevî değerleri sözle anlatabilmenin zor olduğunu söyledik. Hacı Bayramı Veli'nin hocası olan ve yaşadığı yüzyıla ışık saçan Somuncu Baba Hazretleri ile onun neslinden gelen Es-Seyyid Osman Hulûsi Ateş Efendi'nin 1914-1990 yılları arasındaki 76 yıllık ömrünü insanlığa adadığını dilimizin döndüğünce anlatmaya çalıştık. 


Darende Belediye Başkanı İsa Özkan¸ Darende Kaymakamı Murat Uzunparmak¸ Mersin Milletvekili Ali Er ve Sivas Valisi Ali Kolat Beyler birer konuşma yaptılar.


Konuşmaların ardından geçilen sempozyumda¸ Marmara¸ Ankara¸ Selçuk¸ Erciyes¸ Hitit ve Cumhuriyet üniversitelerinden 30'a yakın akademiysen ve yazar tebliğlerini sundu. Oturumlar ve sunulan tebliğ konuları şöyle idi:


 


Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi Sempozyumu


   1. OTURUM / Somuncu Baba Hazretleri'nin Tesirleri ve Darende

Oturum Başkanı  :  Prof. Dr. Ahmet ŞİMŞİRGİL


Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil : Somuncu Baba Hazretleri ve Talebeleri


Doç. Dr. Alim Yıldız    : Somuncu Baba Evladından Bir Mevlid Şairi Salih Nihanî


Yrd. Doç. Dr. Süleyman Doğan : Somuncu Baba ve Tasavvuf Ehlinin Eğitim Metodu


Yrd. Doç. Dr. Mehmet Taştemir: Belgelerle Somuncu Baba


Yrd. Doç. Dr. Bekir Yücel  : Sivas Salnamelerinde Darende


Resul Kesenceli    : Somuncu Baba'dan Günümüze Yüce Nesebi


 


2. OTURUM/ Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi'nin Tasavvufî ve Edebî Yönü


 


Oturum Başkanı  : Prof. Dr. Hüseyin AKKAYA


Prof. Dr. Abdullah Kahraman : Hulûsi Efendi'nin Eserlerinde Fıkıh


Prof. Dr. Enbiya Yıldırım  : Divân-ı Hulûsi-i Daredevî ve Hadis İlişkisi


Doç. Dr. H. İbrahim Şimşek : Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi'nin Eserlerinde


  Tasavvufî Unsurlar


Meryem Aybike Sinan : Hulûsi Efendi ve Anne Sevgisi 


Hakan Yekbaş : Dîvân-ı Hulûsi-i Darendevî'de Gurbet


Musa Tektaş : Hulûsi Efendi'ye Takdim Edilen Şiirler


 


 


3. OTURUM / Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi'nin Dîvân'ı  ve Edebi Yönü


 


Oturum Başkanı : Prof. Dr. Mehmet AKKUŞ


Prof. Dr. Ramazan Altıntaş : Dîvân-ı Hulûsi-i Darendevî'de Esma-i Hüsna


Prof. Dr.Ali Akpınar  : Dîvân-ı Hulûsi-i Darendevî'de Kur'an Âyetleri


Doç. Dr. Mahmut Yeşil  : Hulûsi Efendi Dîvân'ında Hadislere Atıflar


Doç. Dr. Ünal Kılıç  : Hulûsi Efendi'nin Eserlerinde Tarihî Referanslar


Dr. Abdülmecit İslamoğlu  : Dîvân-ı Hulûsi-i Darendevî'de Seher Vakti 


Dr. Ümran Ay  : Divan-ı Hulûsi-i Darendevî'de Vatan Sevgisi


 


 


4. OTURUM / Anadolu'da Yayıncılık ve Somuncu Baba Dergisi


 


Oturum Başkanı : Doç. Dr. Alim YILDIZ


Yrd. Doç. Dr. Cemil Gülseren : Çocuk Dergileri ve Somuncu Baba Çocuk Dergisi Örneği


Muhsin İlyas Subaşı  : Anadolu'da Yayıncılık ve Somuncu Baba Dergisi'nin Önemi


Mustafa Özçelik : Nasihat Yayınlarının Toplum Hayatına Etkileri


Vedat Ali Tok : Nasihat Yayınları


M. Emin Karabacak  : Çocukların Manevî Eğitimi ve Somuncu Baba Çocuk Dergisi


Sırrı Er : Çocuk Edebiyatında Masal ve Hikâye


Erdal Karasu : Somuncu Baba Çocuk Dergisi ve Mizah Anlayışımız


 


 


Sempozyumda açılış konferansını veren Hukukçu Yazar Hayati İnanç aynen şunları söyledi: "Darende her yönüyle çok güzel bir yer¸ ilk kez geldim ve çok etkilendim. Gittiğim her yerde burayı anlatacağım¸ insanlar ölmeden Darende'yi mutlaka görmeleridir."


Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil ise duygularını şu şekilde beyan etti: "Darende beni çok etkiledi¸ bu kadar güzel ve edepli insanların bulunduğu bir beldeye gelmek beni çok etkiledi. Çok iyi yetiştirilmiş insanlar¸ her aradığımı gördüm¸ buldum. Tarih¸ sanat ve estetik olarak mükemmel eserler yapılmış¸ bunlar ancak büyük velilerin ve güzel gönüllü insanların ürünüdür. Program çok güzel hazırlanmış¸ bu çalışmaları iller bile yapamaz¸ tebrik ediyorum."


Edebiyatçı yazar Meryem Aybike Sinan; "Annesinin latif ve efsunlu güzelliğiyle¸ anne şefkatinin en hasıyla büyüyen Osman Hulûsi Efendi izdivacını yaparken; Yüce Rabbimiz karşısına annesinin bütün erdemlerini kendinde barındıran Hacı Naciye Ateş gibi bir melek Hanımefendiyi çıkarır.


Bu ailenin kadınlarına ve hayatlarına baktığımızda en dikkat çekici bulduğum husus¸ kadının bu ailede İslâm'ın öngördüğü her türlü hak ve hukuka sahip olduğunu¸ bunların yanı sıra kadının bu ailede üst seviyede hürmet ve iltifata mazhar olduğudur." cümleleriyle hanım dinleyicilerin gönüllerini fethetti.Hatim Merasimi


Etkinlikler kapsamında 19 Haziran 2010 Cumartesi günü saat 10.00'da Somuncu Baba ve Hulûsi Efendi'yi anma törenleri ve hatim merasimi düzenlendi. Somuncu Baba Camii avlusunda kurulan dev çadırın altında toplanan vatandaşlar¸ okunan 2000 Kur'an-ı Kerim hatmine ve dualara âmin dendi.


 


Darende Hulûsi Efendi Hastanesi'nde


Darende Hulûsi Efendi Hastanesinde hayırsever işadamı Nuri Çomu'nun kurduğu ‘Sunar Çomu Mammografi Merkezi'nin açılışı yapıldı. Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler¸ hayırsever Nuri Çomu'nun yaptığı katkının çok önemli olduğunu ifade etti. Güler; "Sağladığınız bu katkı¸ Darende ve bölge insanı için çok büyük önem taşıyor. Çevresindeki ilçelere de hizmet veren bu güzel hastaneye ülkemizde çok az sayıda bulunan bir merkez kurulmasına gösterdiğiniz katkı her türlü takdirin üzerindedir.  Bu tür yardımlarınızın diğer hayırseverlerimize de örnek olmasını temenni ediyorum" dedi.


AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık da bir süre önce kenti ziyaret eden Sağlık Bakanının yaptığı değerlendirmelere göre Darende Hulûsi Efendi Devlet Hastanesinin bölgede sağlık hizmeti sunan örnek bir kuruluş olduğunu iftiharla belirttiğini kaydetti. 112 Bin TL'ye malolan merkezin geliştirilmesi için yeni cihazlar alma sözünü de veren Nuri Çomu¸ Darende'ye olan desteğinin devamının geleceğini bildirdi.


 


Darende Güreş Sahasında


Vakfın ülkemizin değişik yörelerindeki temsilcilikleri aracılığıyla Yusuf Paşa Bedesteni'nde açılan "Türkiye Mozayiği" adlı kermeste farklı illerin yöresel ürünleri tanıtılarak satışa sunuldu.


Etkinliklerin Darende güreş alanında yapılan konser programında ise vatandaşlar sağanak haldeki yağmura rağmen¸ alandan ayrılmadı.


Darende konulu resim ve fotoğraf yarışmasında derece alanlara ödüllerinin takdim edildiği programda¸ Tasavvuf Musıkisi sanatçısı Sami Savni Özer ve Taha okuduğu parçalarla alanda bulunanları coştururken¸ Serdar Tuncer de şiirleriyle izleyicilere unutulmaz dakikalar yaşattı. Taha'nın ezgileri¸ Grup Dergah'ın ilahileri ve Kafkas Gösteri Ekibinin hareketleri izleyicileri heyecanlandırdı.


Program sonunda eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler başta olmak üzere katılan misafirlere plaket takdim edildi.


Etkinliklere Malatya Valisi Ulvi Saran¸ eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler¸ AK Parti Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık¸ Mücahit Fındıklı¸ İhsan Koca¸ Darende Kaymakamı Murat Uzunparmak¸ Elbistan Kaymakamı Ahmet Altıntaş¸ Nijerya'nın Şam Büyükelçisi Mohammed Yusuf¸ Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır¸ Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı¸ RTÜK 2. Başkanı Abdulvahap Darendeli¸ Et ve Balık Kurumu Genel Müdürü Bekir Ulubaş¸ İller Bankası Genel Müdür Yardımcısı Bahattin Kaptan¸ akademisyenler¸ gazeteciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Vakıf Mütevelli Heyet Başkanımız Muhterem H. Hamidettin Ateş Efendi Kültür Etkinlikleri boyunca bütün misafirlerle ayrı ayrı ilgilendi…

Bu vesileyle Kültür Etkinliklerimize iştirak eden kıymetli devlet adamlarına¸  bürokratlara¸ idareci¸ akademisyen-yazarlar ile gönül dostlarımıza binlerce teşekkür ederiz.

Sayfayı Paylaş