Sahabe Hatıraları

Elif Erdem, Hale Şahin ve Rukiye Aydoğdu Demir tarafından hazırlanan Sahabe Hatıraları isimli kitap, Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları tarafından yayımlandı.
Sahabe-i kiram efendilerimizin örnek yaşantısı, sonraki nesillere her zaman yol göstermiş, Allah Rasûlü’nü daha iyi tanıma ve anlama fırsatı vermiştir. Bu eser onların dünyasını daha yakından tanıma, yaşantılarına şahit olma adına yazarların Diyanet aile dergisinde kaleme almış oldukları yazıların bir araya getirilmesiyle hazırlanmış. İlmî hassasiyet elden bırakılmamakla birlikte akıcı üslubuyla rahat okunabilecek bu yazıların, gönüllerdeki ashabı kiram sevgisini biraz daha perçinleştireceği kanısındayız.
Başta Hz Ebu Bekir, Hz Ömer, Hz Osman, Hz Ali, Hz Hatice Validemiz Hazreti Fatıma ve Hz Aişe (r.anhâ) olmak üzere sahabe-i kiram efendilerimizin hayatlarından çeşitli anekdotlar aktarılarak bizlerin istifadesine sunulan eserde yaklaşık otuz yedi tane sahabe-i kiram efendimizin hayatından örnekler verilmiştir.
Kitabın tanıtım metninde şu ifadelere yer verilmiş:
“Yüce Allah’ın indirdiği son dinin ilk inananlarıydı onlar. Hep özlemle yâd ettiğimiz Saadet Asrı’nda yaşamış, vahyin inişine tanıklık etmiş ve Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in terbiyesi ile yetişmişlerdi. Rasûlullah’ın ağzından çıkacak her kelimeyi, ‘âdeta başlarına konan bir kuşu ürkütmemek istercesine’ pür dikkat dinlerlerdi. Öğrendiklerini özümseyip hayata geçirmeden yenilerine geçmez; tüm yaşantılarını ilâhî emirler doğrultusunda inşa etmeye özen gösterirlerdi.
Dünyadan ve içindeki her şeyden daha kıymetliydi onlar için Allah ve Rasûlü. Yürekleri imanla çarpar, ‘Anam babam sana feda olsun!’ derlerdi o gül yüzlü Elçi’ye. Sözde kalmazdı bu cümle, yurtlarını da mallarını da canlarını daha feda etmişlerdir Allah ve Rasûlü uğrunda.
İslâm tarihinin en güzel sayfalarını dolduran olayların kahramanlarıydı onlar. Vahyi yazdılar, sünneti yaşadılar ve sonraki nesillere örneklik edecek nezih bir toplum oluşturdular. Onlar Rabb’imizin Kur’an’da övdüğü, Rasûlullah’ın ‘ashabım’ dediği kıymetli dostlarıydı. Kimisi Peygamberimiz’in hane halkındandı, kimisi akrabalarından. Onunla bir ömür birlikte olanı da vardı, kendisiyle yalnızca bir kez muhatap olanı da. Hayata onunla gözlerini açanı da vardı, onun elleriyle toprağa verileni de. Her birinin bir hatırası vardı Allah Rasûlü’yle. Belki bir sohbet meclisinde, belki bir yemek davetinde, belki de bir seferde. Belki bir belki de yüzlerce… Nesilden nesile aktarılan bu hatıralar, İslâm tarihini aydınlatan salt ilmî veriler olmanın ötesinde Rasûlullah’ın sünnetini bütün canlılığıyla gözler önüne seren kıymetli birer tablo oldular.”
Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları
Tel: 0312 295 72 03

Sayfayı Paylaş