GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİ

194-somuncubaba-inonu_ilahiyat

Türkiye’nin köklü ve saygın üniversiteleri arasında yer alan İnönü Üniversitesi, 41 yıllık akademik geçmişi ve 41.500 öğrencisiyle, 14 fakültesi, 5 enstitüsü, 4 yüksekokulu ve 12 meslek yüksekokulu, 23 araştırma ve uygulama merkeziyle ülkemizin gelişmesine ve milletimizin aydınlık geleceğine katkıda bulunmaktadır.

Üniversitenin başarı ve tanınırlık bakımından gelecek vadeden sosyal bilim alanlarından biri de İlahiyat Fakültesidir.

“Her canlıya hizmet” düsturuyla Darende merkezli ama genelde ülkemizin maddî ve manevî yönden gelişmesine büyük katkılar sunma gayretinde bulunan Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı’nın kurucusu gönüller sultanı Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi’nin ilim ve irfan sevdası, Darende’nin, Türkiye’nin bir ilçesinde açılan ilk İlahiyat Fakültesi’ne ev sahipliği yapmasına yol açmıştır. Darende İlahiyat Fakültesi’nin açılış serüveniyle ilgili kitapta yer alan kısım şu şekildedir:

“Osman Hulusi Efendi 1977 yılında Darende’de daha sonra İlahiyat Fakültesi binası olarak kullanılacak olan yapının temeli atılırken, cebinden iki maaşının bedelini çıkararak binanın temelini hazırlayan ustalara verir. Yeni bina 1986 yılında tamamlanır. O dönem fakülte açılamayınca binanın öğrenci yurdu olarak kullanılması düşünülürse de, Hulusi Efendi ısrarla ‘Buraya inşallah İlahiyat Fakültesi açılacak.’ diyerek Darende’ye bir İlahiyat Fakültesi kazandırma arzusundan hiç vazgeçmemiştir. Darende’yi ziyaret eden devlet erkânına ve ilgili akademisyenlere her seferinde bu düşüncesini açmış, bu konuda onlardan yardım talebinde bulunmuştur. Hulusi Efendi’nin bu arzusunu destekleyen bazı devlet adamları ve akademisyenlerin onu ziyaretleri esnasında ziyaretçi defterine yazdıkları da bu hususu teyit etmektedir.”

1992 yılında kurulan ve aynı yıl öğrenci almaya başlayan Darende İlahiyat Fakültesi, maalesef 2000-2008 yılları arasında her bakımdan talihsiz bir süreç yaşamış ve bu dönemde, hem öğrenci alımı durdurulduğu hem de öğretim elemanı kadrosu bilinçli bir biçimde azaltıldığı için kapanmanın eşiğine gelmiştir. Fakat 2008 yılında, bir anlamda aslında kapatılmış olan İlahiyat Fakültesi’ni yeniden açmak için çalışmalar başlatılmış, bu kapsamda yeniden öğrenci alımları gerçekleştirilmiş, yeni alınan öğretim üyeleriyle akademik kadro güçlendirilmiştir. Ayrıca Malatyalı hayırsever işadamlarıyla yürütülen görüşmeler neticesinde de, fakülte yeni yapılan müstakil binasına kavuşmuştur.

İlahiyat Fakültesi, yaklaşık 25 yıl gibi azımsanmayacak bir geçmişe sahiptir. Kuruluşu ve eğitime açılışı Darende’de gerçekleşen bu kurum yukarıda da belirtildiği gibi Türkiye’de ilçe merkezinde açılan ilk ilahiyat Fakültesi olma özelliğini taşımaktadır.

Fakültenin tarihi ile ilgili hazırlanan bu kitap geçmişe yönelik fakültenin geçirdiği evreleri doğru, objektif ve sistematik bilgilerle kayıt altına almaktadır.

Kitaba, fakültenin kuruluşunda ve ilk açıldığı yıllarda önemli katkıları bulunan Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Hamidettin ATEŞ ile vakıf çalışanlarının da bilgi, belge ve fotoğraf temininde önemli katkıları olmuştur.

Elde edilen bilgi, belge ve görüntülerin daha sistematik, anlaşılır ve kalıcı olması açısından çalışmada tarih sırası gözetilmiş, ilk olarak Darende’nin bölgedeki tarihî konumu anlatılmıştır. Daha sonra sırasıyla fakültenin Darende dönemi, İnönü Üniversitesi Merkez Kampüsü’ne taşınması; Malatya Girişim Grubu’nun fakülte için yeni binalar inşa etmesi ve bu dönemden sonraki hizmetler yer almıştır. Fakülte çalışanlarının öz geçmişlerine ayrı ve son bölümde yer verilmiştir. Fakülte bireyleri için hatıra niteliğindeki bu kitabın bir moral ve güç yenilenmesine vesile olacağını açıktır. Daha da önemlisi bu çalışma, fakültenin 25 yıllık serüveni ile çalışanlarının bir arada görünmesine imkân hazırlamıştır.

İnönü Üniversitesi Yayınları

Sayfayı Paylaş