15 TEMMUZ DİRENİŞ ŞİİRLERİ ANTOLOJİSİ

15 Temmuz gecesinde yaşananları birçok şairimiz şiirleriyle dile getirmiştir. Cevat Akkanat bu şiirlerden bir kısmını “15 Temmuz Direniş Şiirleri Antolojisi” adı altında kitap haline getirip okuyucunun istifadesine sunmuştur. Kitapla ilgili olarak görüşüne başvurduğumuz yazarımız M. Nihat Malkoç şunları söylemiştir:
“15 Temmuz ihanet gecesi, hassas ve naif insanlar olan şairlerimizin gönül dünyalarında kendine fazlasıyla yer bulmuştur. Yüzlerce şairimiz 15 Temmuzla ilgili şiir yazmayı, duygu ve düşüncelerini şiir diliyle ifade etmeyi kendilerine adeta görev saymış ve gereğini yapmıştır. Bu şiirler başta sosyal medya olmak üzere, gazete ve dergi aracılığıyla muhataplarına ulaşmıştır.
Bu konuda yazılan şiirler antoloji olarak da bir araya getirilmiştir. Bunlardan biri ve bence en önemlisi eğitimci yazar Cevat Akkanat tarafından ‘15 Temmuz Direniş Şiirleri Antolojisi’ adıyla okurlara sunulmuştur. Ebubekir Eroğlu’ndan Adem Turan’a, Arif Ay’dan, Bestami Yazgan’a, Cahit Koytak’tan, İbrahim Tenekeci’ye, Mehmet Aycı’dan, Metin Önal Mengüşoğlu’na, Mustafa Özçelik’ten, Nurullah Genç’e, Recep Garip’ten, Nazım Payam’a, Nurettin Durman’dan, Özcan Ünlü’ye, Bekir Oğuzbaşaran’dan, Musa Tektaş’tan, Muhsin İlyas Subaşı’ya, Şadi Kocabaş’tan, Tayyip Atmaca’ya, Yusuf Dursun’dan Yasin Mortaş’a kadar 198 şairin 250 şiiri bu önemli kitapta yer almıştır.
Sultanbeyli Belediyesi’nin katkılarıyla basılan bu kitap 380 sayfadan oluşmaktadır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ithaf edilen çalışmanın mimarı Cevat Akkanat, iki aydan daha kısa bir zamanda çok iyi bir çalışma ortaya koymuştur. Eğitimci Cevat Akkanat’ın hazırlamış olduğu kitapta benim de dört şiirime yer verilmiştir. Bundan dolayı Cevat Akkanat Bey’e ne kadar teşekkür etsem azdır. Zira bu kitap belki torunlarımıza intikal edecektir. Cevat Akkanat’ın hazırlamış olduğu, 15 Temmuz ruhunu yarınlara taşıyacağına inandığım, ‘15 Temmuz Direniş Şiirleri Antolojisi’nde sadece Türkiye’den şairler bulunmuyor. Kitapta Kosova, Makedonya, Kazakistan gibi Türkiye dışı coğrafyalardan da şairlerin şiirleri yer almaktadır.
Giriş yazısı ‘Şiirin Şehadeti, Şiir Darbeyi Darp Eder, Temmuz Halkı-Şiir ve Aidiyet, Bu Antoloji Hakkında Ve Teşekkürler’  alt başlıklarından oluşuyor. Kitabın başında, antolojide şiirleri yer alan 198 şairin isim ve soy isimleri alfabetik olarak sıralanıyor. ‘İçindekiler’ kısmı bu kitabın daha kullanışlı olmasını sağlıyor.”
Eserde kendisini en çok etkileyen şiirlerden biri olarak Edebiyat Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Muhammed Münzevi’nin “Dört Darabesk Havası” adlı şiirini gösteren Cevat Akkanat kitapla ilgili olarak şunları söylemektedir: “198 şairden 250 civarında şiir var işbu antolojide. Bana gönderilen yahut dergilerin Ağustos, Eylül sayılarında yayımlanan şiirlerden seçilmiştir bu şiirler… Genellikle tek şiirleriyle yer alıyor şairlerimiz. İki şiiri olanlar da var. Fakat birkaç şairimiz ise üçer, dörder şiiriyle yer aldılar. Hatırladığım kadarıyla sadece bir şairimizin beş şiiri var. Onun kim olduğunu tespit edenler kendisinin ne kadar velut bir şair olduğunu da görmüş olacaklar… Antolojideki şair ve şiir sayısıyla ilgili şu kaydı da düşelim: 50’ye yakın şairin elimizde olan metinlerini ise genellikle edebi ve estetik sebepler başta olmak üzere, çeşitli sebeplerden ötürü yayımlamadık. Ayrıca her şeye rağmen ulaşamadığımız birkaç dergideki şiirler de antolojiye girememiş oldu.”

Sayfayı Paylaş