Tatilde Neler Yapalım?

Uzun yıllar eğitimin içinde olan biri olarak tatil kavramı üzerinde bazı şeyler söylemem gerektiğini düşünüyorum. Tatil denilince akla boş boş oturup, en değerli olan vaktimizi gereksiz ve lüzumsuz işlerle geçirmek anlaşılmamalı.
Her öğrencinin tatille ilgili beklentisi farklı… Kimi öğrenci bu tatili, eksiklerini gidermek için ders çalışarak değerlendirirken kimi öğrenci günlerini televizyon veya bilgisayar başında geçirmeyi tercih ediyor.
Tecrübelerimiz şunu gösteriyor ki, televizyon, bilgisayar ve cep telefonları başında geçirilen zaman, dinlenmekten çok yorgunluk verir. Birçok öğrenci bu fırsatı, kitap ve defter kapağı açmadan, okullar açılana kadar televizyon seyrederek, geceleri geç saatlerde yatarak ya da odasına kapanıp bilgisayar başında saatlerini harcayarak değerlendirme eğilimindedir. Bu düzene alışık olmayan fizyolojik yapı önceleri zorlanır, daha sonrasında da yavaş yavaş tembellik ortaya çıkar.
Tatil boyunca tembelliğe alışan bünye okul açıldığında eski düzenine dönebilmek için zorlanacağı gibi uzun bir süre kendini toparlayamaz. Bunun sonucunda ikinci döneme iyi bir başlangıç yapmak amacıyla verilen tatil tam tersi bir durumla sonuçlanır.
Tekrar Yaparak Unutmayı Önlemek
Her öğrencinin kendi durumuna göre bir çalışma stratejisi belirlemesi gerekir. Kısa ve uzun vadeli hedefler öğrencilerin çalışma isteklerini artırır. Hayali ve gerçekleşmesi imkânsız hedefler belli bir süre sonra öğrencinin ümidinin kırılmasına ve çalışma isteğinin azalmasına neden olabilir.
Uygulanabilecek dört önemli şey; konu tekrarı yapmak, eksik kalan konuları tamamlamak, yeni konulara çalışmak, bol bol kitap okumak olmalı.
İnsanlar öğrendiklerinin yüzde 75’ini bir haftada, yüzde 66’sını bir günde, yüzde 54’ünü de bir saat içerisinde unutuyor. Unutmayı önlemenin yoluysa yapılanları tekrar etmekten geçiyor. Özellikle geçmiş konularla ilgili çalışmalarda çok fazla hata yapan öğrencilerin mutlaka genel tekrara ağırlık vermeleri gerekiyor. Konu eksiği fazla olan, konuları sınava kadar yetiştirememe korkusu yaşayan öğrenciler bu tatilde önceliği, eksik konularını tamamlamaya vermeli. Çünkü ikinci dönem hem zamanın daha kısa olması hem de bahar mevsiminin gelmesi ve sıcakların başlaması nedeniyle öğrenci için güçlük yaratabilir. Konu eksikleri olmayan ve çalıştığı konularda az hata yapan öğrenciler ise yeni konulara çalışabilirler. Kitap okumaya karşı ilgisi olmayan öğrencilerin kalıcı başarılar yakalaması çok güç. Böyle bir alışkanlığa sahip olmayan öğrenciler için tatil bulunmaz bir fırsat. Bundan dolayı kitap okumak, iyi bir tatil programının olmazsa olmazlarındandır.
Eğlenirken Öğrenelim
Anne ve babalara bu dönemde önemli görevler düşmektedir. Çocuklarının sağlıklı bireyler olarak yetişmesinde “koşulsuz sevgi” ve “güven” duygusu çok önemlidir. Çocuklarınızın düşük not alma nedenlerini birlikte tartışıp çözüm üretmeli, karar alma süreçlerinize çocuğunu da dâhil ederek sorumluluk bilincinin gelişmesine katkı sağlamalı, okul zamanında kalkış saati, çalışma saati gibi belli rutinlere alışmış çocuklarının tatil döneminde vakitlerini eğlendirici ve eğitici geçirmelerine yardımcı olmalı, çocuğuyla mümkün olduğunca çok zaman geçirmeli, tatili birbirini daha iyi tanımak, anlamak ve birbirinin arkadaşlığından zevk almak için değerlendirmeli. Yetenek, ilgi ve beceri bakımından her çocuğun kendine özgü özellikleri olduğunu unutmamalı. Bu nedenle çocuğunun dönem boyunca sergilediği performansı başka çocuklarla asla kıyaslamamalı.
Çocukları ikinci döneme motive ederken kullanılacak en yanlış yöntem kaygı vererek tehdit etmektir. “Sen bu gidişle ikinci dönemde de sınıfı geçemezsin, bu kadar çalışmayla başarılı olamazsın.” türünden ifadeler kaygıyı arttırır, çocuğun özgüvenini azaltır. Başarısız karne getirdiği için sevgi göstermemek ve ilgisiz davranmak gibi yanlış tutumlarla karşılaşan gençler genellikle güven kaybı yaşar, anne ve babaların olumsuz tepkileri üzücü sonuçlara yol açabilir.
Tatilde ilk dönemin yorgunluğunu atmak, bedeni dinlendirmek ve zihni bir nebze olsun rahatlatmak da çalışmak kadar önem taşıyor. Bu nedenle tatil programına; sevilen ve zararsız televizyon programlarının izlenmesi, arkadaşlarla bir araya gelinip ortak aktiviteler yapılması, yakınların ziyaret edilmesi, hobilere daha çok zaman ayrılması gibi zevk alınacak bir takım aktiviteleri de eklemek; ancak tüm bunları yaparken ölçülü davranmak gerekiyor.
Tatili Verimli Geçirmenin Yolları
1    Mutlaka bir tatil programı hazırlayın.
2.    Ailenizle birlikte tatil yapın.
3.    Tatilde ders çalışmayı ihmal etmeyin.
4.    Günün, haftanın ve yarıyıl tatilinin sonunda yeni hedefler belirleyin.
5.    Konu tekrarı yapın.
6.    Eksik kalan konuları tamamlayın.
7.    Yeni konulara çalışın.
8.    Bolca kitap okuyun.
9.    Dinlenmeye ve gezmeye vakit ayırın.
10. Sosyal faaliyetlere zaman yaratın.
Anne Babalara Tatil Tavsiyeleri
1. Çocuklarınızın düşük not alma nedenlerini birlikte tartışıp çözüm üretin, karar alma süreçlerinize çocuğunuzu da dâhil ederek sorumluluk bilincinin gelişmesine katkı sağlayın.
2. Okul zamanında kalkış saati, çalışma saati gibi belli rutinlere alışmış çocuklarınızın tatil döneminde vakitlerini eğlendirici ve eğitici geçirmelerine yardımcı olun.
3. Özellikle ara dönem tatilleri, ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte vakit geçirmeleri için çok iyi bir fırsattır. Bu zaman diliminde mümkün olduğu kadar çok birlikte zaman geçirin. Tatili birbirinizi daha iyi tanımak, anlamak ve birbirinizin arkadaşlığından zevk almak için değerlendirin.

Sayfayı Paylaş