FAYDALARI SAYMAKLA BİTMEYEN SPOR: EGZERSİZ

Somuncu Baba

Birçok kişiye göre egzersiz¸ jimnastik salonlarında yapılan hareketlerdir. Oysa kısa mesafelerde araba kullanmamak¸ asansöre binmemek¸ hızlı tempoyla yürümek¸ ev işlerini kendi kendine yapmaya çalışmak da egzersiz yerine geçebilir.Kilo kaybı sağlayan¸ yaşlanmayı geciktiren¸ uykuyu düzenleyen fiziksel aktivitelerin yararları saymakla bitmiyor. Günlük yaşamdaki pek çok hareket de egzersiz sayılıyor. Araştırmalara göre diyet ile egzersiz birlikte uygulandığında¸ sadece diyete dayanan programlara göre daha fazla kilo kaybı görülüyor. Uzun dönemde de¸ verilen kilonun korunabilmesi için egzersiz vazgeçilmez.


 


Yararlardan yarar beğen!


 


Egzersizin yararları şöyle özetlenebilir: Her şeyden önce egzersizle kalori harcanır. Kan basıncı¸ serum kolesterolü¸ vücut kompozisyonu¸ kalp ve solunum sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Egzersiz¸ obez kişinin psikolojik durumunu iyileştirir¸ bazal metabolizma hızında artışa sebep olur¸ karbonhidrat oranı yüksek olan tatlı¸ çikolata¸ hamur işlerine karşı isteği azaltır¸ uyku düzenini olumlu etkiler¸ doğal yaşlanmayı geciktirir¸ erkeklerde prostat kanseri riskini¸ kadınlarda osteoporozu durdurur.


Egzersiz haftada en az 3 kez¸ 30 dakika süresince ter atacak kadar yapılmalıdır. Egzersiz yoğunluğu ve süresi yavaş yavaş artırılmalıdır.


Düzenli aktiviteye genç yaşta başlamak¸ kilo kontrolünün yanı sıra kronik hastalıklara yakalanma riskini de azaltır.


 


Ev işleri de birer egzersiz


 


Birçok kişiye göre egzersiz¸ jimnastik salonlarında yapılan hareketlerdir. Oysa kısa mesafelerde araba kullanmamak¸ asansöre binmemek¸ hızlı tempoyla yürümek¸ ev işlerini kendi kendine yapmaya çalışmak da egzersiz yerine geçebilir.


Fiziksel aktivite eksikliği¸ hastalık ve erken ölümlere neden olma bakımından¸ sigaradan sonra 2. sırada. Sağlıklı yaşam için en iyi koşullar ise haftada 500-1000 kalori harcayan aktivitelerde.


 


Fazlası zarar


 


Sporun fazlası da sakıncalıdır¸ 3 saatten uzun süreli yoğun egzersizler serbest radikal oluşumuna ve böylece erken yaşlanmaya neden olur. Dokuların zorlanması sonucu sakatlanmalar da görülebilir. Aşırı spor¸ hormonal dengede sorunlara¸ bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir.


 


Suda koşun¸ yürüyün


 


Fiziksel egzersizlerin en kolay ve etkilileri arasında yüzme ve yürüyüş gelir. Her gün yarım saat ya da haftanın 3-4 günü¸ 1 saatlik tempolu yürüyüşler oldukça etkilidir. Yüzme ise kalbi güçlendirir¸ fiziksel görünümü değiştirir¸ kan dolaşımını düzenler¸ varis gibi hastalıklarda faydalıdır¸ kilo kontrolunu sağlar. Bel seviyesine kadar girilen suda yapılan yürüyüş veya koşu da¸ karadakinden daha etkili bir egzersizdir. Boyun seviyesindeki suda 20 dakika veya daha uzun süreyle yapılacak aerobik hareketler¸ kalp damar sistemini güçlendirir. Su içinde yapılacak pedal çevirme hareketi ve kolları açıp kapama hareketleri de faydalıdır.

Sayfayı Paylaş