RAMAZ'DA BESLENME

Somuncu Baba

Ramazan ayı süresince¸ öğün sayısı¸ düzeni ve tüketilen besinlerde meydana gelen değişiklikler¸ eğer bazı hususlara dikkat etmezsek vücut kompozisyonumuzu ve sağlımızı olumsuz yönde etkiler.

Ramazan ayı süresince¸ öğün sayısı¸ düzeni ve tüketilen besinlerde meydana gelen değişiklikler¸ eğer bazı hususlara dikkat etmezsek vücut kompozisyonumuzu ve sağlımızı olumsuz yönde etkiler.
Ayrıca öğün sayısının düşmesi ve vücudun alışılmış beslenme ritminin dışına çıkması ile birlikte halsizlik¸ tansiyon düşmesi¸ uyku hali¸ sinirlilik¸ dikkatsizlik¸ hazımsızlık¸ şişlik¸ ekşime ve kilo alımı gibi değişiklikler gözlenebilir. Bu olumsuz durumlara sebebiyet vermemek için ramazan ayı ve sonrasında dikkat edeceğimiz aşağıda belirtilen durumlara önem verilmelidir. Ramazanda ilk kural olarak;

Mutlaka sahura kalkın: Bu şekilde hem aç kaldığınız süre azalır hem de metabolizmanız daha az yavaşlar. Metabolizmanızın yavaşlaması demek; sizin zayıflamanızı zorlaştıracak en önemli etken demektir. Sahurda yemekten önce su içilmeli¸ vücudumuzun protein ihtiyacının karşılanması için yumurta¸ peynir¸ süt ile kahvaltı yapılmalı. Ağır yağlı kızartmalardan uzak durulmalı. Kan şekerini hemen yükselten şekerli gıdalar¸ özellikle beyaz ekmekten Ramazanda sahurda uzak durulmalı kepekli ekmek kesinlikle yenmemeli bunun yerine Şeyh Hamid-i Veli Hazretlerinin ürettiği ve Bursa sokaklarında “Müminler Somunlar” diye sattığı günümüzde ise adına tam randımanlı buğday ekmeği denilen Somuncu Baba ekmeği¸ ekşili ekmek¸ rengi çikolata rengi gibi kahverengi olan çavdar ekmekleri tercih edilmelidir. Ekşili ekmek¸ tam randımanlı buğday ekmeği(Somuncu Baba Ekmeği) ve çavdar ekmeği insanı çok uzun süre tok tutar. Gün boyu acıkmayı geciktirmek için sahurda 200 gr yoğurda bir avuç yulaf ezmesi katılmalı 5 dk beklendikten sonra yenmelidir. Bu karışım da insanı tok tutar. Sahurda C vitamini içeren maydanoz¸ biber bol bol tüketilmelidir. C vitamini demirin emilimini hızlandırarak vücuda canlılık verir.

Sahurda mutlaka oruca niyet yapılmalıdır. Sahurda yapılan oruca niyet ile beynimizin acıkmaya neden olan sindirim salgılarını daha az salgıladığı araştırmalarla ispatlanmıştır.
İftarda: Belirli bir süre sonra açlık ile birlikte dinlenmeye çekilen mideye aniden yüklenmek¸ sindirim sorunlarına neden olabilir. Orucu çorba gibi hafif yiyeceklerle açınız.
Yağlı yiyeceklerden kaçının. Yemeklerin ağır olmamasına¸ az yağlı ve yağda kızartılmadan yapılmış yiyeceklerin örneğin ızgara tercih edilmesine özen gösteriniz.
Çay ve kahve¸ yediğiniz besinlerdeki bazı mineral ve vitaminlerin kullanımını engelliyeceğinden iftardan yarım saat sonra tüketmeye özen gösteriniz. Sırf et yemekleri yerine sebzeli etli yemeklerini tercih ediniz.

Ramazan ayında artan tatlı ihtiyacınızı¸ yağ içeriği yüksek hamur işi tatlılar yerine¸ hoşaf¸ komposto veya sütlü tatlılar ile gidermeye çalışınız.

Günde en az 2 porsiyon meyveyi çiğ veya komposto olarak tüketmeye özen gösteriniz.

Kolesterol probleminiz varsa ve oruç tutuyorsanız¸ kırmızı et tüketiminizi sınırlayınız¸ haftada en az 1-2 kez balık ve kuru baklagiller tüketmeye çalışınız.

Ramazan ayı boyunca iştahınızı bir türlü kontrol edemiyorsanız haftada 2 kez iftarda alabalık dışında ızgara balık tüketin. Izgara balık beyindeki iştah merkezini kontrol eder¸ ayrıca ızgara Balık Ramazan

ayındaki halsizlik sinirlilik tahammülsüzlük gibi geçici durumları da içerdiği Omega 3 isimli yağ asidi ile en aza indirir.

İftar – sahur arası: Oruç tutarken vücut uzun süre susuz kalacağı için¸ iftar ve sahur arasında bol su içmeye özen gösteriniz. Eğer mümkünse iftardan sonra mutlaka teravih namazına gidilmeli evde kalındığı
sürece yemek yeneceği unutulmamalıdır. İftar ve sahur arasında mutlaka meyve tüketilmelidir.

Sonuç olarak Ramazan ayı boyunca ne tüketirsek tüketelim mutlaka açlık çekeceğiz. Yukarıda saydığım özelliklere dikkat ettiğimizde vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılamış olduğunuzdan emin olmalısınız. Oruçta çekilen açlık ile zaman zaman unuttuğumuz nimetlerin ne kadar önemli olduklarını ve Yüce Yaratıcımızın bir açlık duygusunu gidermek için ne kadar çok gıda maddesini yarattığını Ramazan boyunca unutmayalım. Şükredelim.

Ramazan boyunca kılınan her namaz metabolizma hızının yükselmesine neden olur ki bu da sağlığın korunması demektir.

Sayfayı Paylaş