ÇOCUĞUMUZLA KONUŞABİLİYOR MUYUZ ?

Somuncu Baba

Sevgili Veliler! Çocuklarımızı karşımıza alalım ve onlara samimi bir şekilde şunları söyleyelim.

Sevgili Veliler! Çocuklarımızı karşımıza alalım ve onlara samimi bir şekilde şunları söyleyelim.

– Sen bizim evladımız canımız¸ ciğerimizsin. Ailemizin gülü¸ bahçemizin eşsiz sevgi çiçeğisin. Biz senin başarılarını değil seni seviyoruz.

Çocuklarınıza siz başarılı olmasanız da biz sizi seveceğiz¸ bağrımıza basacağız. Sizin başarılı olmanızı kendimiz için değil¸ gelecekte rahat¸ mutlu ve iyi bir insan olmanız için istiyoruz deyin. Bu sözleriniz
çocuklarınıza güven verir. Onların kendilerini evde huzur içinde hissetmelerini sağlar.

Sevgili Anne-Babalar! Çocuklarımıza karşı göstereceğimiz birazcık sevgi¸ azıcık anlayış¸ samimî bir gülümseme ile ilk sevgi adımının oluşturduğu iletişimle çözülemeyecek hiçbir sorun yoktur. En büyük problemler bile sağlıklı bir iletişimle çözülür.

Çocuk eğitiminin önündeki engelleri şöyle sıralayabiliriz: Anne-babaların eğitim konusunda yetersiz oluşları¸ okul aile bağlarının kopukluğu ve çocuğun olumsuz bir çevrede yaşamasıdır. Mutlu ve huzurlu aile ortamında yetişen çocukların daha başarılı oldukları görülmektedir. Çocuğun okuldaki başarısı¸ aile içi eğitimin sağlıklı olmasına bağlıdır. Anne-baba bilinçli olur¸ çocuk üzerinde oluşan baskı ve stresleri kaldırırsa ciddi bir problem yaşanmayacaktır. Anne-babalar okuyan¸ araştıran¸ gelişmeleri takip eden¸ iyi bir rehber olmalıdır. Çocuklarımız geleceğimizin güvencesidir. Onlara verdiğimizin karşılığını göreceğimizi unutmamalıyız.

En etkili ve kalıcı eğitim aileden alınır. Aile bireylerinin sağlıklı ilişkileri başarıyı artırır. Çocuk karakterinin ana temelleri 0–3 yaşları arasında oluşur. Bu dönem çocuğun aileye en fazla bağımlı olduğu yaşlardır. Çocukta sağlıklı bir beden ve ruh yapısının oluşması için iyi bir eğitimin yanında beslenme programı da önemlidir.
Aile hayatı bir plan¸ program ve düzen içinde olmalıdır. Okulda uygulanan eğitim aile içi eğitimin bir tamamlayıcısı ve devamıdır. Çocuğun en etkili öğretmeni şüphesiz ki annedir. Anne fedakâr olup¸ koruyucudur.

Çocuklara karşı sevgi ve hoşgörünün dozu çok iyi ayarlanmalıdır. Bu doz kaçırılırsa çocuk şımarık ve istismarcı olur. Çocuklara karşı dengeli davranmak zorundayız. Okula hazırlık döneminde çocuklar aile tarafında çok basit bilgilerle desteklenebilir. Kesinlikle okulda öğretmenin vereceği bilgiler evde verilmemelidir. Zamansız bilgi fayda yerine zarardır. İyi bir çocuk eğitimi vermek istiyorsak¸ ailemizin düzenli ve uyumlu olmasına dikkat etmek zorundayız.
Aile – Çocuk ve İletişim

Çocuğumuzun okul başarısı büyük oranda aileye bağlıdır. Ailenin içinde bulunduğu çevre de¸ çocuğun başarısında önemlidir. Çevreyi oluşturacak olan da yine anne-babadır. Anne-babanın çocuğuna verdiği eğitimin de büyük katkısı vardır. Çocukla ailenin kurduğu sağlıklı iletişim çocuğun iyi bir şekilde yetişmesine zemin hazırlar. Çocukla kurulacak sağlıklı iletişim ancak onun güvenini kazanmakla olur. Aile sıcak bir yuvaya dönüşmüşse sorunları çözmek büyük ölçüde kolaylaşır. Ailenin kıymeti bilinmelidir. Aile huzur kaynağıdır.

Çocuklarımızın okul başarısını istiyorsak; onlara sorumluluk aşılamalı¸ yapabilecekleri uygun görevler vermeli¸ cesaret ve güven aşılamalı¸ huzurlu bir ortam sağlamalı ve her zaman destek olmalıyız. Ailesi çocuk için çocuk ta ailesi için çok değerlidir.

Sayfayı Paylaş