SIKMA

Somuncu Baba

Malzemeler:
Hamuru için: 1 kg. un¸ tuz¸ su.
İçi için: 1 kg. az tuzlu peynir¸ maydanoz.
Hazırlanışı: Kulak memesi yumuşaklığında hamur yoğrulu

Malzemeler:
Hamuru için: 1 kg. un¸ tuz¸ su. 
İçi için: 1 kg. az tuzlu peynir¸ maydanoz.
Hazırlanışı: Kulak memesi yumuşaklığında hamur yoğrulur. Ceviz büyüklüğünde bezeler alınır. İncecik yuvarlak açılıp¸ teflon tavada veya sac üzerinde arkası önü çevrilerek pembeleşene kadar pişirilir¸ Soğumadan tereyağı ile yağlanıp içerisine hazırlanan peynir ve maydanoz karışımı konulup sıkıca dürülür. Dürümün altta kalan kısmının ucu katlanır ki malzeme dökülmesin diye. Sıkmaları büyüklüğüne göre bir tencerenin içinde saklanır ki kurumasın diye.
Arzu edilirse patatesli de yapılabilir.

ŞİFA NİYETİNE

KEÇİBOYNUZU NEDİR?

Anadolu’da bazı yörelerde harnup olarak da bilinir.
Keçiboynuzu¸ yetişmeye başladığı ilk 15 yıl meyve vermeyen bir bitkidir.
Meyveleri ilk başlarda yeşil olup¸ olgunlaştıkça kahverengileşir ve tam olgunlaşınca parlak kahverengi renk alır.
Keçiboynuzunun en büyük özelliği nefes darlığına karşı oldukça etkili olmasıdır. Keçiboynuzunun nefes darlığına karşı etkili olan etkin maddesi hemen hemen başka hiçbir bitkide bulunmamaktadır. Bu etken madde aynı zamanda bazı alerjik astım rahatsızlıklarında öylesine etkilidir ki; derhal sonuç almak mümkün olabilmektedir.
Ayrıca alerjinin neden olduğu nefes darlığı problemlerinde büyük bir başarıyla uygulanabilir. Keçiboynuzunun içerdiği gallik asit insan sağlığı üzerinde öylesine çok yönlü özellikleri olan bir maddedir.
Ağrı kesici¸ alerjiye karşı¸  astıma karşı¸ bakteri yok edici¸ bronşite karşı¸ karaciğeri toksinden arındırıcı¸ serbest radikalleri yok edici¸ bağışıklık sistemini güçlendirici¸ mikroplara karşı antiseptik¸ kansere karşı koruyucu¸ çocuk felcine karşı koruyucu etkili bir maddedir.
Keçiboynuzu (Harnup) Pekmezinin Faydaları:
Kalsiyum bakımından çok zengindir (sütün 3 katı).
İçindeki E vitamini sayesinde; öksürüğe¸ gribe¸ kemik erimesine ve kansızlığa iyi gelir.

Balgam söktürür¸ göğsü yumuşatır¸ bronşları açar¸ sigara tiryakileri için faydalıdır ve nefes darlığına oldukça etkilidir.

Sayfayı Paylaş