GÖNÜL ATEŞİYLE PİŞİRİLEN SOMUNLAR DAĞITILMAYA DEVAM EDİYOR – DERGİMİZİN KURUCUSU AHMET ŞEMSETTİN ATEŞ DUALARLA ANILDI

Vakfımızın 1992 yılından itibaren başlatmış olduğu Ramazan ayında dağıtılan “Somuncu Baba Sebil Ekmeği” uygulaması genişletilerek devam ediyor.

Vakfımızın 1992 yılından itibaren başlatmış olduğu Ramazan ayında dağıtılan “Somuncu Baba Sebil Ekmeği” uygulaması genişletilerek devam ediyor. Vakfımız sebil ekmeği uygulamasını 2008 yılı içerisinde dini gün ve gecelerde de yapmayı hedefliyor.

Konu hakkında açıklama yapan Vakfımız Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Palakoğlu¸ Somuncu Baba Sebil Ekmeğinin dağıtımındaki hedefin¸ Anadolu'nun İslâmlaşmasının önderlerinden olan Somuncu Baba (Şeyh Hamid-i Veli) Hazretlerinin hatırasını yaşatmak ve böylece tarihin altın sayfalarında yer alan bu zatların ışıklarıyla bugünün de aydınlanmasını sağlamak olduğunu bu sebeple sadece Ramazan ayında değil yıl içerisinde dini gün ve gecelerde de dağıtım yapılacağını belirtti.

Türkiye genelinde 40 il ve ilçe merkezinde 19 Mart 2008 Çarşamba Mevlid Kandili ile başlayan dağıtımlar sonraki dinî günlerde de devam edecek.

Somuncu Baba Kimdir ?

Somuncu Baba adıyla bilinen Şeyh Hamid-i Veli Hazretleri M. 1331-1412 yılları arasında yaşamış. Ailesi Horasan'dan Anadolu'ya manevî fetih için gelen erenlerden. Osmanlı devletinin kuruluşunda Anadolu'da insan topluluklarını ruhen olgunlaştıran ve devlet haline getiren manevî mimarlardan. Soyu 24. kuşaktan Peygamber Efendimiz (s.a.v)'e ulaşan Somuncu Baba¸ hâlâ halkın gönlünde büyük bir sevgi ve hürmetle anılıyor. Bursa'da yaşadığı Yıldırım Bayezid döneminde fırınında ekmek pişirerek halka dağıtmış¸ bu nedenle “Somuncu Baba” veya “Ekmekçi Koca” adıyla tanınıyor¸ Şeyh Hamid-i Veli Hazretleri. Bursa Ulu Camii'nin açılışında ilk hutbeyi zamanın padişahı Yıldırım Bayezid Hân'ın huzurunda okumasından sonra¸ şöhretten sakınarak Bursa'dan ayrılmış ve Aksaray'a gelmiş¸ büyük oğlu Yusuf Hakiki'yi Aksaray'da bırakıp¸ diğer oğlu Halil Taybi ve talebeleriyle Hacca gitmiş¸ Hac dönüşü Darende'ye yerleşmiş. Talebesi Hacı Bayram-ı Veli'yi Ankara'ya görevlendirmiş. Otuz yapraklı gül şehri Darende'nin Zaviye Mahallesinde mütevazı bir hayat sürdüren Somuncu Baba'nın kabri Darende'de Somuncu Baba Külliyesi içerisinde yer almaktadır.

Dergimizin Kurucusu Ahmet Şemsettin Ateş Duâlarla Anıldı

17 Mart 2006 tarihinde Hakk'a yürüyen¸ dergimizin kurucusu Ahmet Şemsettin Ateş¸ Mevlid Kandili münasebetiyle 19 Mart 2008 Çarşamba günü Darende'de yapılan bazı etkinliklerle anıldı. Kandil kutlamaları ve anma günü programı vesilesiyle Darende'ye gelen yüzlerce gönül dostuna yemek ikrâm edildi.

555 Kur'an-ı Kerim Hatimi Okundu

Okuyucularımızın ve yurdun dört bir yanından gönül dostlarımızın okumuş olduğu 555 Kur'an-ı Kerim hatminin duâsı Şeyh Hamid-i Veli (Somuncu Baba) Camii'nde yatsı namazını mütakiben yapıldı. Cami çıkışında cemaate 2.000 adet “Somuncu Baba Sebil Ekmeği” dağıtıldı.

Şemsnâme

Geçtiğimiz yıl¸ yani vefatının birinci yılında yazılarından¸ şiirlerinden ve fotoğraflarından oluşan “Şemsnâme Ahmet Şemsettin Ateş” kitabı vakfımız tarafından neşredilmişti. Bu eserin takdim bölümünde H. Hamidettin Ateş Efendi Ahmet Ağabeyi şöyle tarif ediyordu: “Ahmet Ağabey¸ gönül ehliydi. Sevdiğini gönülden sever¸ ama açığa vurmazdı. Onun her şeyi sevdiği dostları ve arkadaşlarıydı. Dünya malı¸ para pul gibi birçok insan tarafından çok önemsenen maddiyat onun için bir şey ifade etmezdi. Adeta gizli bir Hulûsi Efendi'ydi. Kazancını şahsı için değil¸ toplumun istifadesi için harcardı. Herkesin gönlünde taht kurmuş bir gönül insanıydı. Her kesimden insan onu sever ona muhabbet beslerdi. Hastalığını duyan herkes derin üzüntü duymuştu. İyileşmesi¸ şifa bulması için sevdikleri bol bol duâcı olmuştu.”

Sayfayı Paylaş