2008 KAŞGARLI MAHMUT YILI

Somuncu Baba

UNESCO¸ 2008’i 1000. doğum yılı münasebetiyle Kaşgarlı Mahmut yılı ilan etti. Bu senenin ilk sözlüğümüz ve dilbilgisi kitabımız Divanü Lûgati’t-Türk’ün yazarı Kaşgarlı Mahmut adına kutlanacak olması¸ Türk dili ve Türk kültürü açısından önemli bir kazanç olarak görülüyor.

UNESCO¸ 2008’i 1000. doğum yılı münasebetiyle Kaşgarlı Mahmut yılı ilan etti. Bu senenin ilk sözlüğümüz ve dilbilgisi kitabımız Divanü Lûgati’t-Türk’ün yazarı Kaşgarlı Mahmut adına kutlanacak olması¸ Türk dili ve Türk kültürü açısından önemli bir kazanç olarak görülüyor. Yazılışı¸ içeriği ve tek nüshasının bulunuşu bile belgesel filmlere konu olabilecek Divanü Lûgati’t-Türk’ün ve yazarı Kaşgarlı Mahmut’un ülkemizde ve dünyada tanıtımı için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türk Dil Kurumu tarafından çalışmalar başlatıldı.
2008’in Kaşgarlı Mahmut yılı olması için girişimde bulunan Kültür Bakanlığı¸ yılı geniş kapsamlı etkinliklerle ele almak istiyor. Bu kapsamda Divanü Lügati’t-Türk’ün tıpkıbasımı yapılacak ve Türkiye’nin onur konuğu olarak katılacağı Frankfurt Kitap Fuarı’nda sergilenecek. Kaşgarlı Mahmut’un Doğu Türkistan Kaşgar’da bulunan türbesi yerinde incelenecek¸ gerekirse restore edilecek. Bakanlığın planlamaya başladığı ilk etkinlik ise Hacettepe Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü ile birlikte düzenleyecekleri uluslararası sempozyum. Almanya¸ İngiltere ve ABD’deki çeşitli üniversitelerde çalışan bilim adamlarının yanı sıra Rusya¸ Tataristan¸ Kazakistan¸ Kırgızistan¸ Türkmenistan¸ Özbekistan ve Azerbaycan gibi Türk cumhuriyetlerinden birçok bilim adamının katılacağı sempozyumun ana teması Kaşgarlı Mahmut ve Divanü Lûgati’t-Türk olacak. Dünyanın ilk karşılaştırmalı dil bilimcisi olan Kaşgarlı Mahmut¸ aynı zamanda bütün Türk dünyasının ortak atası kabul ediliyor. Bunu dikkate alan bakanlık¸ Kaşgarlı Mahmut’u anma ve anlama etkinliklerine diğer Türk cumhuriyetlerinde ve doğum yeri olan Kaşgar’da da devam edecek.

Kültür Sanat Ödülünün Sahibi Darendeli Prof. Dr. Metin Sözen

Kültür Bakanlığı’nın 2007 Kültür ve Sanat Büyük Ödülü Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi emekli öğretim üyesi¸ Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Vakfı (ÇEKÜL) Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’e verildi.
Metin Sözen¸ üzerinde yıldız motifli küre bulunan ödülünü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün elinden aldı.
Cumhurbaşkanı Gül¸ konuşmasında Sözen’i tebrik ederek¸ “Bu vesile ile bir bilincin oluşacağına inanıyorum. Bu bilinç tarihi eserlere sahip çıkma¸ bu konuda büyük bir şuurun oluşmasıdır.” dedi. Gül¸ yeni yerleşim yerleri kurulurken estetik ve zerafetin bulunduğu yeni bir akımın başlayacağını umut ettiğini ifade etti.

Şiir¸ Kompozisyon ve Mektup Yarışması

Kutludogum.net üzerinden (internet yoluyla) gönderilecek eserler jüri tarafından değerlendirildikten sonra¸ dereceye girenler 20-26 Nisan 2008 tarihleri arasında¸ Kutludogum.net internet sitesinden ilan edilecek ve dereceye girenlere ödüller¸ SEVYAD (Sevgi Eğitim ve Yardımlaşma Derneği) tarafından organize edilecek Kutlu Doğum Şöleninde verilecektir. Yarışma ile ilgili sorularınız için ibrahim@kulturevi.com adresine mail gönderebilir¸ 0216 310 59 16 ve 0532 254 84 15 nolu telefonları arayabilirsiniz.

Sayfayı Paylaş