RAMAZAN SEVİNCİ

Somuncu Baba

Kuşlar kervanı yola düşmeye hazırlanırken¸ bir güvercin gibi kondu omuzlarımıza güzeller güzeli Ramazan. Sessizliği kuşanan akşamlar¸ en güzel ilahilerini dokundurdu kulaklarımıza.

Kuşlar kervanı yola düşmeye hazırlanırken¸ bir güvercin gibi kondu omuzlarımıza güzeller güzeli Ramazan. Sessizliği kuşanan akşamlar¸ en güzel ilahilerini dokundurdu kulaklarımıza. Menzile ulaşan duaların keskinliğini muştulayan Ramazan güzelliği sardı yüreğimize ağını…
Hikmet kervanı yürüdü insanların üstüne¸ son soluk.
Ramazan¸ her evde ayrı bir güzeldir. Kiminde kalbin yetimliliğine şefkat¸ kiminde tütmeyen ocaklara¸ bolluğa anahtardır. Saatin kadranına düşen bir yıldız gibi kiminin kararmış dünyasına ışık dağıtır. Bazan da masaların üzerindeki hurmanın bilgeliğidir Ramazan. İnancın haritasındaki ezan çiçeğidir. On bir ayın arkasından çıkıp gelen¸ gülce bakışlı¸ bir kır gülüşüdür ruhumuza. Ramazan¸ gönül bahçemizdeki kandil çiçeğimizdir.
Günahları çoğalan caddeleri tülleyen bir derviş yürüyüşüdür.
Tenha esen saba rüzgârının elinden tutan¸ gönül kuşudur Ramazan. Ayların gerisinden hicret eden¸ Eyyub gibi sabırlı sofralara birer rahmet yağmuru gibi insicam eden bahari tarafımızdır. Mürekkebi kurumuş dillerin yeniden yazmışlığı¸ inkıtaya uğramış bakışların görmüşlüğü¸ okumuşluğudur Şehr-i Ramazan.
Viran ellerin yalnızlığı yaldızlayan bir yıldız şehrayinidir.
Kalenbek ağacından düşen tespih tanesi gibi her çekişte bizi ulu dergaha yaklaştıran esma kokusu¸ seherin muştusuyla yola düşüp¸ akşamın sihriyle bereket taşan sofralardaki şefkatin çiçek açmasıdır ayların sultanı. Öfkenin mayınlarına set çeken¸ huzurun yumuşak elidir. Ruhların tedirginliğine bir Yunus dokunuşu¸ açlığın pervasızlığına tatlı bir kaylûle huzurudur. Şefkat ve merhametin¸ katar katar hiçliğe baş eğdirişidir.
Huzurun dillenip¸ kavganın susuşudur.
Bilcümle yaşanan acıların ilacı¸ çaresidir. Deruni şarkılara yağan¸ ilahi kelamdır. Zamanın yürümesi¸ günün dolanması¸ dağın taşın¸ insan-ı beşerle bir ağızdan “Yaradan”ı zikretmesidir. Kavl ü kararımız üzre “ bir divan”a durmamızdır. Akşam ezanı¸ kefilidir bu hicretin. Göçebeler gibi uzaklara giden mana erlerinin¸ aramıza dönüşüdür..
İyiden¸ güzelden¸ hoşluktan yana kalplere mührünü vuran hâtem kisvesidir.
Dört mevsim¸ yedi iklim arz-ı semayı dolaşarak¸ gittiği her mevsime rayihalar saçan bir seyyah-ı evliyadır. Acının dehlizlerinde dertnak olmuş yüreklerin¸ şefkate gülüşüdür.. İyiliğe ayarlanmış türkülerin söylenişi¸ çözülen düğümlerin bağlanışıdır. Gecelerin sıcak bir pide gibi sahur kadranında bölünüşüdür.
Ramazan¸ akıp giden zaman ırmağında bir ceylan bakışıdır.
Göklere yalvaran çınarların secdeye duruşu¸ gecenin karanlığını süpüren günün aydınlığı¸ ikindi akşama el ederken¸ mutfaktaki kadının telaşı¸ akşamı dört gözle bekleyen yoksulun aşıdır Ramazan. İkindiyi akşam sularına sarkıtan zamanın ağırlaşan¸ sabrı bileyen gün batışı¸ ufukta tüllenen günün ardından üzerimize sarkan akşamın¸ iftar düğümünü açışıdır.
Ramazan….
Menzile ayarlanmış duaların¸ kalplerden akışıdır.Hoş geldi¸ hoşluklar getirdi Şehr-i Ramazan.

Sayfayı Paylaş