İSLÂM İLE TANIŞIP¸ TANIŞMAKLA KALMAYANLAR… RUKİYE MARJORİE GOERES

Somuncu Baba

“Müslüman olmadan geçirdiğim Ramazan ayının sonunda da Müslüman olmaya kesin karar verdim. Çünkü aradığım şeyi bulduğumu düşünüyordum. Yani; hayatın anlamını artık bulmuştum…”

“Müslüman olmadan geçirdiğim Ramazan ayının sonunda da Müslüman olmaya kesin karar verdim. Çünkü aradığım şeyi bulduğumu düşünüyordum. Yani; hayatın anlamını artık bulmuştum…”

İlk olarak ülkemize hoşgeldin Marjorie. Okuyucularımıza kendini tanıtır mısın ?
– Adım Marjorie Goeres. On dokuz yaşındayım. Bir buçuk yıl önce Müslüman olmaya karar verdim. Daha önce Yahudi idim. Müslüman olduktan sonra Ruquayya (Rukıye) ismini aldım. Öğrenciyim. Almanya’da Mülheim an der Ruhr’da ailemle birlikte yaşıyorum.
Rukıye diyebiliriz¸ artık sana. İslâm ile tanışman nasıl oldu? Ve seni etkileyen neydi?
– Okulumda çok fazla yabancı öğrenci vardı. Bunlardan bir kaçı da müslümandı. Onların yaşadığı dini merak ettim ve birgün Kur’an-ı Kerim’de neler yazdığını sordum. Soruma kimseden tamamıyla cevap alamamıştım. Bunun üzerine kendim araştırmaya karar verdim. Almanca bir Kur’an-ı Kerim alıp okumaya başladım. İslâm’la ilgili kitaplar aldım ve araştırmaya başladım. Ramazan ayı gelmişti bu arada. Ben de oruç tutup nasıl bir duygu olduğunu öğrenmek istedim. Ramazanın daha ilk gününde Faslı bir arkadaşa iftara davet edildim. Ve o iftar sofrasındaki atmosfer çok güzel aynı zamanda etkileyiciydi. Sanki bugüne kadarki akşam yemekleri hiç bu kadar güzel geçmemişti benim için…
İftardan sonra Teravih namazına gidiyordum arkadaşlarımla beraber. Ve orada ilk kez Fatiha suresini duydum. Çok hoşuma gitti ve kalbimde bir kıpırtı oluşturdu.
Müslüman olmadan geçirdiğim Ramazan ayının sonunda da Müslüman olmaya kesin karar verdim. Çünkü aradığım şeyi bulduğumu düşünüyordum. Yani; hayatın anlamını artık bulmuştum.
Müslüman olduktan sonra hayatındaki değişiklikler nelerdi? Ve sen bunlara nasıl yaklaştın ?
– Müslüman olmamla beraber arkadaş çevrem değişmişti. Bu benim için çok üzücüydü. Arkadaşlarım beni bu şekilde kabul edemediler¸ belki de başaramayacağımı düşündüler. Eskiden onlarla beraber diskoteklere giderdim ve onlar bundan vazgeçemeyeceğimi düşünüyorlardı. Birçok arkadaşımı bu yüzden kaybettim.
Ama Elhamdülillah birçok arkadaş da kazandım . Müslüman kızlarla tanıştım. Ve ben camiyi diskoteğe tercih ettiğim için çok mutluyum. Zamanla dış görünüşüm de değişti. Bir süre sonra kıyafetlerimin boyları uzamaya başladı. Kısa süre önce de başörtü takmaya başladım.
Bize biraz da İstanbul gezinden bahseder misin ?
– İstanbul’u çok beğendim ama kısa bir süre kalabildiğim için üzgünüm. Yine de bu kısa sürede görülmesi gereken önemli yerleri görme şansı buldum ve bu tarihi yerleri görüp burada olabilmek bana mutluluk verdi. En çok da camiler beni etkiledi. Büyük camileri tanımak ve o camilerde namaz kılmak benim için büyüleyici bir duyguydu. Bir çok yerde adeta gözyaşlarımla savaşmak zorunda kaldım…
Ayrıca ilk defa İstanbul’da ezanı dinliyorum. Bizim¸ Almanya ‘da böyle bir şansımız yok. İstanbul’da İslâm’ı yaşayan bir yer ve ezanı duymak çok güzel. Tüyler ürpertici bir duygu benim için.
Müslüman olmaya karar vermeni ailen nasıl karşıladı ?
– Müslüman olacağımı aileme açıkladıktan sonra onların tepkisi güzeldi. Hiçbir şekilde karşı gelmediler. Zaten ailem her konuda açık görüşlü. Hatta müslüman olacağım gün ailem de benimle birlikte camiye geldi ve annem dinime duyduğu saygıdan dolayı camiye girerken başını örttü.
Müslüman olduktan sonra evde rahatlıkla namaz kılabiliyorum. Yemeklerim annem ve babamın yemeğinden ayrı pişiyor. Evde şüphe duymadan masaya oturup yemek yiyebiliyorum ve biliyorum ki yemekte benim için yasak bir şey yok…
Ailem tamamıyla açık görüşlü ve onlar biliyorlar ki çocuklar kendi istekleri için kendi yolunu arar. Onlar da anladı ki benim yolum İslâm’daydı.
Onlar da böyle anlayışlı olunca hepimiz mutluyuz ve hiçbir şekilde sorun çıkmıyor.
Rukıye¸ Müslüman olduktan sonra geriye kalan hayatında neler yapmak istiyorsun ?
– Okulu bitirdikten sonra iş hayatımı İslâm’la birleştirmek istiyorum. Yani İslâm’la ilgili okul okumak istiyorum ve İslâmi bilgi almak istiyorum; İslâm öğretmenliği yapmak istiyorum. Ve ileride tam olarak Arapça konuşabilmek başkalarına öğretmek istiyorum.
Bundan sonraki yaşantında başarılar dilerim.
– Teşekkür ederim.

Sayfayı Paylaş