İÇMEK VE DÜŞÜNMEK

Somuncu Baba

Çayın Ortası Karar
Günün hız temposu içinde aşırı derecede tüketilen çay ve kahve yoluyla alınan şekerin boş kalori olarak yağa dönüştüğü belirtildi.

Çayın Ortası Karar
Günün hız temposu içinde aşırı derecede tüketilen çay ve kahve yoluyla alınan şekerin boş kalori olarak yağa dönüştüğü belirtildi. Günlük yaşamda besin olarak kabul etmeden yenilen çikolata¸ gofret¸ içecek olarak tüketilen meşrubat ile çaya eklenen bir küp şekerde 20 kalori bulunduğunu belirtiliyor.
Günde 5 adet çay ve kahve tüketildiğinde 100 kalori alındığını¸ bunun da azımsanmayacak bir miktar olduğunu vurgulayan uzmanlar¸ “Şekerin hiçbir besleyici değeri yok. Tümüyle boş kalori olarak yağa dönüşüyor” diyor.
Bazı uzmanlar tozşeker veya kesme şeker yerine aspartam ve sakkarin gibi tatlandırıcıları önermekle birlikte bu tür tatlandırıcı kullanımının sakıncalarını ortaya koyacak büyüklükte epidemiyolojik çalışmaların olmaması ilgili diyet uzmanlarının bu öne- rilerine şüpheyle bakmamıza neden oluyor.
Olaya diğer bir açıdan bakıldığında ise günde tek şekerli 5 bardak çay içen kişinin¸ ilave şeker almaya gereksinimi kalmayacağı şeklinde.
Herhalde bu konuda da diğer konulara ışık tutan temel tüketim yaklaşımını sergilemek en uygunu: “Azı yarar¸ ortası karar¸ çoğu zarar”.
Ayran¸ Harika İçecek
Yaz günlerinin vazgeçilmez içeceklerinin başında gelen ayran¸ içeriğindeki yoğurt bakterilerinin antikanserojen etkisiyle kanserin başlangıcını önlü- yor ve tümör hücrelerinin gelişimini geriletiyor.
Mineral ve Vitamin Deposu
Ayranın¸ hayli zengin bir içeriğe sahip olduğunu belirten uzmanlar¸ kalsiyum ve potasyum içermesi nedeniyle özellikle kemik ve dişlerin oluşumuna olumlu etki yapan ayranın ayrıca¸ A¸ B12¸ D¸ B2 ve B6 vitaminleri ile protein deposu olduğunu kaydetti.
Yan Etkisiz /Yaz İçin İdeal
Ayran¸ özellikle içeriğinde bulunan yoğurt bakterileri sayesinde¸ çok önemli bir içecektir. Yoğurt bakterilerinin antikanserojen etkileri araştırmalar sonucunda ortaya konmuştur. Bu araştırmalarda¸ özellikle yoğurt bakterilerinin kanser başlangıcını önlediği ve tümör hücrelerinin gelişimini gerilettiği saptanmıştır. Yoğurt bakterileri taşıyan ayran ayrıca¸ kolesterol miktarını azaltmasının yanı sıra¸ toksik maddelerin nötralizasyonunu da sağlar.
Asitli içecekler sizi rahatlatmak yerine daha çok şişkinlik ve midenizde birtakım rahatsızlıklara sebep olacağından doğal olan¸ özellikle evde yapacağınız ayranı tüketmenizde fayda vardır. Hazır satılan birçok ayranda bu doğallığı bulmanız mümkün değil çünkü bazı firmalar kazanç seviyelerini arttırmak için genelde süttozu ve katkı maddelerini kullanarak yoğurt elde etmektedirler¸ hatta marketlerde tarihi geçen iade yoğurtların bile ayran yapıldığı halk arasında söylenmektedir. Bunun için ucuz kalitesiz ürünleri tercih etmemeliyiz. Mümkünse evde mayalanan yoğurttan bir cam şişeye ayranımızı hazırlayıp buzdolabında soğumasından sonra afiyetle tüketebiliriz…

Sayfayı Paylaş