DÜZENLİ VE DOĞAL BESLENME

Somuncu Baba

Hormon ve genetik yöntemler kullanılmadan¸ biyolojik yöntemlerle üretilen doğal besine ilgi artıyor.

Hormon ve genetik yöntemler kullanılmadan¸ biyolojik yöntemlerle üretilen doğal besine ilgi artıyor. “VİTAL” adlı derginin son sayısında yayınlanan bir anketin sonuçlarına göre¸ kadınların yüzde 56`sı¸ erkeklerin ise yüzde 39`u ekolojik ürünlerin kullanılmasını önemli buluyor. Araştırmanın ortaya koyduğu diğer bir istatistiğe göre¸ Almanya`da halkın yüzde 48`i meyve ve sebze tüketiminde ekolojik yöntemlerle üretilen ürünleri tercih ediyor.
Et ve balık ürünlerinde bu oranın yüzde 31 olduğu belirtilen araştırmada¸ yumurtada halkın yüzde 25`inin¸ ekmekte yüzde 13`ünün ve meyve sularında yüzde 10`unun ekolojik ürünleri tercih ettiği görülüyor. Araştırmaya göre halkın yüzde 26`sı¸ ekolojik ürünler kullanmıyor.
Yaşla Birlikte Artıyor
Araştırmanın ortaya koyduğu bir diğer sonuca göre¸ ekolojik ürün tüketimi¸ yaşla birlikte artıyor. Bu ürünleri tercih edenlerin oranı¸ 14-29 yaş grubunda yüzde 37 iken¸ daha ileri yaştakilerde yüzde 50 ve üzerinde oluyor.
Şifayı Doğal Yollarla Bulabilirsiniz…
Uzmanlar¸ en ufak bir ağrı veya ateşte hemen antibiyotik ve ağrı kesicilere başvurmanın son derece sağlıksız olduğunu söylüyorlar. Peki bu ağrılarla nasıl başedeceksiniz? Cevap basit: Doğal yollarla. Kimi zaman evlerimize sıklıkla giren besinler¸ kimi zamansa hiç kullanmadıklarımız imdadımıza yetişebiliyor. Yeter ki hangi besinin hangi rahatsızlığa iyi geldiğini bilelim.
Avokado: Sindirimi çok rahat olan bu meyvanın¸ içerdiği E vitamini kalbe iyi gelir¸ yüksek potasyumuyla da dinç tutar ve insanı depresyona sokan uyuşukluluk ve rehaveti üzerinden atar. Vücudun kolesterol oranını ayarlar. Teninizin sürekli hücre yenilemesine neden olur. Ancak¸ yağ oranı bir çikolata kadar yüksek olduğundan zayıflamak isteyenlerin yememesini öneririz.
Patates: Orta boy bir patateş bir insanın bir gün içinde alması gereken C vitaminini içerir. 'Mutluluk hormonu' da denen beyindeki serotonin adlı kimyasal maddenin kendisini yenilemesini sağlar.
Nane: İdrar söktürücü özelliğe sahiptir. İçerdiği mentol¸ midenin normal işlevini görmesine neden olur. Vücuda giren grip mikrobuna karşı savaştığı gibi¸ ileri yaşlarda ülsere yakalanma riskini de azaltır. Sabahları mide bulantısını keser. Nane çayı¸ baş ağrısı¸ stres gibi hastalıkların yanı sıra mide yanmasına da bire birdir. Ancak nane çayını aç karnına değil¸ tok karnına içiniz.
Elma: İçindeki C vitamini ve pektin oldukça faydalıdır. Kolesterolü düşürür¸ protein¸ vitamin ve doğal kimyasallar sayesinde sindirime yardımcı olur. Sindirimi kolaylaştırır. Bağırsak sorunları çeken kişiler için dengeleyici ve normalleştirici besin olarak nitelenirler.
Kayısı: İçindeki beta karoten adlı madde hücrelere saldıran molekülleri kontrol altına alarak¸ kanseri önler. Bir kayısı ne kadar parlaksa¸ içindeki beta karoten oranı o kadar yüksektir. İçerdiği kalsiyum ve magnezyum¸ gırtlak yanmalarını engeller. Kuru kayısıya rengi bozulmasın diye eklenen sülfür dioksit¸ astım gibi alerjilere iyi gelir.

Sayfayı Paylaş