SEVGİLİ OKURLAR

İnsan hayatı boyunca kazandığı deneyimlerden yola çıkarak ruhî gelişimini daha iyi değerlendirir. İnsanlığın varoluşundan beri iletişim son derece önemli bir insanî davranıştır.

İnsan hayatı boyunca kazandığı deneyimlerden yola çıkarak ruhî gelişimini daha iyi değerlendirir. İnsanlığın varoluşundan beri iletişim son derece önemli bir insanî davranıştır. İnsan ilişkileri her şeyin kalbi ve özüdür. İnsan önce kendini sevmeli¸ saymalı¸ kendine güvenmelidir. Öğrendiği güzellikleri¸ yaşadığı toplumun diğer fertleriyle paylaşmayı öğrenmeli ve davranışlarıyla başkalarına öğretmelidir. Kendini sevmeyen başka birini kalpten sevemez. Kendini mutlu hissetmeyen kimse¸ başkalarını da mutlu edemez. Kendi hatalarının farkına varıp¸ düzeltmeyi bir irfan olarak bilenler¸ karşısındakinin hatalarına da daha hoşgörülü bakabilir.
Dergimizin bu sayısında ağırlıklı dosya olarak “İletişim” konusunu ele almaya çalıştık. Gerçekten bir birinden değerli yazarlarımızın sizler için hazırladığı yazılar¸ araştırmalar fert ve toplum iletişimi açısından mühim hususları içeriyor. Bizlere önemli ipuçları veriyor. Hayatımızı yönlendirmemize yardımcı oluyor…
Prof. Dr. Ali Akpınar¸ makalesinde Yüce Allah'ın biz kullarına seslenişini inceliyor…
Kişiler arası iletişim ve etkileşimde pek önemsenmeyen ahlâkî davranış öğelerinden biri de “nezaket”tir. Prof. Dr. Ali Osman Özcan “Kişiler Arası İletişimde Nezâket” başlıklı yazısında şöyle diyor: “Kişiler arası iletişimde nazik davranışlar¸ iletişimi olumlu yönde etkilediğinden¸ eğitim-öğretim yoluyla bu davranışların kazandırılmasında anne-baba¸ öğretmenlere ve din adamlarına büyük görevler düşmektedir.”
İletişimle ilgili başka yazılar da dikkat çekici nitelikte…
Sadık Yalsızuçanlar'ın Ahmet Turan Alkan ile yaptığı röportaj okunmaya değer bir sohbet…
Bir Türkçe sevdalısı olan¸ değerli Ahmet Turan Alkan hocayla¸ 'dil'in¸ 'iletişim' ortamlarının doğasına¸ imkânlarına ve sınırlarına ilişkin bir konuşmayı bu sayımızda okuyacaksınız.
Ahmet Turan Alkan¸ bir üslupçu yazar¸ bir bilim adamı ve ülkesinin¸ dünyanın meselelerine ilişkin zihnî çabalarını sürdüren bir aydın.
Yaygın ve egemen 'iletişim' ortamlarının nasıl birer haberleşme ortamı olduğuna ilişkin düşüncelerini paylaşma inceliği gösterdiği için Sayın Alkan'a teşekkür ediyoruz.
Prof. Dr. Mustafa Nutku¸ Doç. Dr. Kadir Özköse¸ Doç. Dr. Bayram Ali Çetinkaya¸ Yavuz Bülent Bâkiler¸ Özcan Ünlü¸ Mehmet Nuri Yardım ve daha bir çok yazarımızın çalışmalarına bu dergimizde yer verdik.
Şükrü Ünal¸ Ali Osman Başkurt ve A. Süreyya Durna'nın şiirleri de sayfalarımızı süslemekte.
Yeni bir başlangıcın ve dirilişin habercisi olan bahar mevsimi¸ güneş sıcaklığında bizleri kucaklıyor. İçinizde bahar güneşleri açsın¸ taze filizlenen¸ yaprak açan çiçekler gönlünüze bahar ferahlığı saçsın.
Saygılarımla…

Sayfayı Paylaş