İSTANBULDA YAZARLARIMIZLA HASBİHAL

Somuncu Baba

Prof. Dr. Sebahattin Zaim:
14-15 sene evveldi¸ Hulûsi Efendi'nin vefatından bir yıl sonra Darende'de yapılan Sempozuyma¸ Ali Coşkun¸ Nevzat Yalçıntaş¸ Aydın Bolak Beylerle katılmıştık.

Prof. Dr. Sebahattin Zaim:
14-15 sene evveldi¸ Hulûsi Efendi'nin vefatından bir yıl sonra Darende'de yapılan Sempozuyma¸ Ali Coşkun¸ Nevzat Yalçıntaş¸ Aydın Bolak Beylerle katılmıştık. O zaman Hulûsi Efendi'nin nasıl bir Darende arzu ettiğini H. Hamidettin Ateş Efendi bize tarif etmiş projeler göstermişti. Bir insan çıkıyor ücra bir köşede bir umran meydana getiriyor. Bir ilçede çok güzel hizmetler meydana getiriyor. Eğitim yuvaları¸ fabrikalar ve diğer hizmetler¸ örnekleri…
Dinimizi temsil eden tasavvuf büyükleri din ile toplumu¸ mükemmel bir toplumu meydana getiriyor. Hareket ettiren dinamik motoru oluyor. Hulusi Efendi'yi böyle tanıdım. Gümüşhanevi sempozyumunda hali hazırda Hulûsi Efendi'yi örnek göstermiştim. İşi başlatan halis niyetli¸ devam ettiren evladı H. Hamidettin Ateş Beyefendi'de aynı duygularla hareket ediyor. Bizim insanımız toplumu¸ insan takip etmektedir. İstanbul'daki vakıflar bunu yapamıyorlar. Bunların gücü ihlaslarıdır. Başarıya böyle ulaşıldığını görmüş olduk. Dergiye başarılar diliyorum.
Yavuz Bülent Bâkiler:
Bir İngiliz yazar diyor ki¸ “Milletlere şekil verenler kahramanlardır.” Bizim kahramanlık anlayışımızda noksanlık var. Sadece muharebe meydanlarında çarpışanlar can verenler kahraman değildir. Manevi olarak¸ kültür alanında hizmet eden kahramanlar da vardır. Bu gece bunu gördük… Bizim maneviyat dünyamızın kahramanlarından biri de Somuncu Baba'dır¸ Hulusi Efendi'dir. Dergiyi yaşatanları kutluyorum. Bizim Anadolu'daki dergicilik anlayışımız çıkmaz sokaklarda düğümlenmektedir. Bu dergi ile gönüllerimize güller serpildi. Gülşenin solmayan gülü hep yaşayacaktır…
Prof. Dr. A. Turan Aslan:
Sevgili Peygamberimiz bir hadisinde “Allah kulunun yaptığı işleri titizlikle yapanları çok sever” buyuruyor. Çok güzel işler titiz çalışmalar yapılmış. Allahın sevdiği bu güzide kullarla olmak bir ayrıcalıktır.
Prof. Dr. Hasan Aksoy:
1986 yılında Hulusi Efendi hazretlerini hacda görmüş¸ İstanbul'da damadının evinde ziyaret etmiştik.
1983 yılında merhum Aydın Bolak ve Hakkı Tunç beylerle sempozyuma katılmıştık. Gerçekten kelimelere sığmayacak bir hizmettir.
Doç. Dr. Said Öztürk
Darende tarih üzerine çalışırken¸ Darende ile hemhal olduk. 4-5 yıldır vakfın hizmetlerin daha yakından görüyoruz. Peygamberimiz “Amellerin hayırlısı az da olsa devamlı olanıdır.” Buyurmuştur. Az değil çok hizmetler güzel şeyler yapılıyor. Dergiye desteğimiz devam edecektir.
Vehbi Vakkasoğlu:
Hayırlı hizmetler hayret ve hayranlık uyandırıyor. Babamın yaşıtı olan Hulûsi Efendi gençlik döneminde daha 20 yaşlarında iken has bir veli olduğunu göstermiştir. Maraş'ta askerlik yaparken hafta sonlarında her eve misafir olmuyor¸ misafir olduğu evlerde her yemeği yemiyormuş. Babaannem yaptığı yemeği Hulûsi Efendi yiyince memnun olmuş. Askerlik yaptığı bir şehirde saçtığı tohumlar çürümemiş¸ filizler vermiştir. Bizler gönül sultanlarını yazarak ayakta duruyoruz. Büyük insanlar her yaşa hitap edecek şekilde anlatılmalıdır….
Dursun Gürlek:
Hz. Ali Efendimizin bir sözü var: “Tatlı subaşı kalabalık olur.” İnanan kalpleri bir arada görünce çok heyecanlandım. İnanan insanlar bir araya gelince güzel şeyler meydana çıkıyor. Başarılar diliyorum…
M. Nuri Yardım:
Benim görev yaptığım Kubbealtı Vakfı¸ yazarların çok uğradığı bir yerdir. En çok okunan¸ en çok beğenilen dergi Somuncu Baba Dergisidir. Yeni dergi çıkarma hevesinde olanlara ideal hedef olarak bu dergiyi gösteriyoruz. Emeği geçenleri tebrik ediyorum…

Sayfayı Paylaş