ÇOCUKLARDA KENDİNE GÜVEN

Somuncu Baba

Kendine Güvenmesini Sağlayalım
Çocuğumuzun kendine güveni ve teşebbüs gücü olmalıdır. Bunun için ona yardımcı olmalıyız.

Kendine Güvenmesini Sağlayalım
Çocuğumuzun kendine güveni ve teşebbüs gücü olmalıdır. Bunun için ona yardımcı olmalıyız.
– Çocuklarımızı yaptıklarına göre değil de kim olduklarına bakarak sevmeliyiz. Bu kabulümüzü ve sevgimizi kesin bir dürüstlükle ona iletmeliyiz.
– Her fırsatta onları sevdiğimizi hissettirmeliyiz.
– Onlara uyguladığımız disiplini kararlılıkla¸ sevgiyle¸ tutarlılıkla ve istikrarlı olarak sürdürmeliyiz.
– Övgümüzü ifade etmeliyiz.
– Onlara olumlu yaklaşalım¸ beraber gülüp oynayalım. Hayat zorlaştıkça ve üzüntüler arttıkça¸ çocuklar özgüvenlerini besleyen bazı dayanakları kaybederler. Bu sebeple cana yakın¸ sıcak ve güler yüzlü bir ortam için çaba gösterelim.
– Çocuğumuzla konuşalım. Düşüncelerimizi¸ duygularımızı¸ ilgi ve isteklerimizi onunla paylaşalım. Böylece onlara iyi bir iletişim modeli de oluşturur ve özel konuları konuşacak kadar değer verdiğimizi hissettirmiş oluruz.
– İlgi¸ beceri ve faaliyet alanları bulmaya çalışalım. Onunla birlikte zaman harcayıp yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olalım.
– Arkadaş edinmeye teşvik edelim. Sosyal ilişkilerinde uyum sağlamasına yardımcı olalım. Eve arkadaşını getirmek istediğinde izin verelim. Böylece onu izleme imkânımız olur.
– Çocuğumuz bir hata yaptığında¸ bunu itiraf etmeyi¸ gereğini yapmayı ve affetmeyi öğrenmelidir. Eğer kendini suçlu hissederse¸ hiçbir zaman yeterince iyi olamayacağına inanır. Suçlamalarla dolu bir disiplinden kaçınalım.
– Ciddi problemi varsa ruh sağlığı uzmanına götürelim¸ yardım almaktan çekinmeyelim.
Büyük Şahsiyetleri Benimsetelim
Çocuğumuzu daha bebeklikten itibaren bilgili olmaya¸ beceriye¸ tevazuya¸ iyi insan olmaya¸ yardımseverliğe¸ çalışkanlığa¸ karakter sağlamlığına teşvik etmeli ve mukaddes değerlerimize karşı saygı ve bağlılık göstermeyi öğretmeliyiz. Çocuklar ne olursa olsun kahramanları ve örnek alınacak insanları benimseyeceklerdir. Ana-baba olarak onları uygun kahramanları ve kahramanca davranışları beğenmeye teşvik etmeliyiz. Neyi kendimize örnek alırsak oyuz. Dünyamızın büyük düşünürlerini ve liderlerini tanıyıp takdir etmek¸ çocuklukta başlayan bir haslettir.
Çocuklarımıza toplumumuzdaki ve dünyadaki kahramanlar üzerinde konuşmak için vakit ayıralım. Geçmişteki büyük liderlerden ve gelecekte ihtiyaç duyulabileceklerden de söz edelim.
Bu yüzden bilim ve düşüncede toplum yararına çalışmış¸ yaşantı ve davranışlarıyla insanlara rehberlik etmiş büyük kişilikleri idealize edecek ortamı çocuklarımıza oluşturmalıyız¸ insanlığa ışık saçan kahramanların yolunda gitmeleri¸ onlara benzemeye çalışmaları ne güzeldir…

Sayfayı Paylaş