YAZARLARIMIZLA HASBİHAL

Somuncu Baba

“İstanbul¸ Ankara¸ Sivaş Kahramanmaraş¸ Kayseri ve Konya da tertip edilen toplantılarımızda dergimizin geçmişi değerlendirilerek daha neler yapabileceğimiz hakkında kıymetli yazarlarımızın görüşlerine başvuruyoruz.”

“İstanbul¸ Ankara¸ Sivaş Kahramanmaraş¸ Kayseri ve Konya da tertip edilen toplantılarımızda dergimizin geçmişi değerlendirilerek daha neler yapabileceğimiz hakkında kıymetli yazarlarımızın görüşlerine başvuruyoruz.”

Dergimize yazılarıyla katkıda bulunan yazarlarımız başta olmak üzere gerek akademik çevreden gerekse edebiyat-kültür camiasından kıymetli yazarlarımızla bir dizi toplantılar yapıldı. Fikir alışverişinde bulunuldu¸ hasbihal edildi.
Ankara¸ Sivaş Kahramanmaraş¸ Kayseri de yapılan toplantılarımızda dergimizin geçmişi değerlendirilerek daha neler yapabileceğimiz hakkında kıymetli yazarlarımızın görüşlerine başvuruldu. Bu arada dergimize yazı ve şiir verebilecek yeni yazarlarla daha yakın diyalog kurabilmek için çalışmalar yapıldı.
Bu toplantılar esnasında dergimizin ve Vakfımızın tanıtımı yapılarak¸ katılan kıymetli yazarlarımıza Vakıf yayınlarımızdan oluşan hediye paketleri verildi.
Çok verimli ve faydalı geçen toplantılara İstanbul ve Konya başta olmak üzere devam edilecektir.

Darende Hulûsi Efendi Devlet Hastanesi

HASTANE İNŞAATI TAMAMLANIYOR

Darende’de Osman Hulûsi Efendi’nin arzusuna binaen¸ Vakıf tarafından yaptırılan ve Sağlık Bakanlığına devri tamamlanan hastanenin hızla inşaat çalışmaları devam etmektedir. Bu tesisin kısa bir sürede tamamlanarak hizmete girmesi bu civarda yaşayan halk açısından çok önemlidir.
Şubat ayından itibaren yalnızca Darende'nin değil¸ bölgedeki bütün insanlara sağlık hizmeti verecek olan¸ 15 bin 400 metrekare kapalı alanı bulunan tam teşekküllü¸ 5 katlı hastane¸ müştemilatı ile tam donanımlı bir sağlık kurumu olarak hizmet verecektir.
Adana’da düzenlenen bir toplantıda Vakıf Genel Müdürü İsmail Palakoğlu hastane inşaatı ve vakıf çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Vakıf tarafından toplantıya katılan herkese içerisinde Darende ve Hulûsi Efendi Vakfı'nı anlatan tanıtım cdleri¸ vakıf tarafından aylık olarak yayınlanan Somuncu Baba Dergisi ve vakıf tarafından neşredilen çeşitli yayınlardan hediye edildi.

DARENDE İMAM-HATİP LİSESİ’NİN PANSİYONU AÇILDI

Darende'de 1974 yılından bu yana eğitim verilen İmam-Hatip Lisesine yatılı pansiyon açıldı.
Eğitim gören öğrencilerden başarılı ve ihtiyaç sahibi olanların faydalanacağı pansiyona sınavla 36 öğrencinin alındı ve pansiyon hizmet vermeye başladı. Pansiyonun açılışı için okulda yapılan törende bir konuşma yapan Darende Anadolu İmam-Hatip ve İmam-Hatip Lisesi Müdürü M. Ali Önal¸ toplumların mutluluğu ve problemlerinin çözümünün iyi bir eğitim ve öğretim verilmesinden geçtiğini söyledi. Önal¸ “Bugün eğitim ve öğretimi zor şartlar altında yapan¸ barınma ve ihtiyaçlarında sıkıntı çeken öğrencilerimize açılacak olan bu pansiyonun fayda sağlayacağına inanıyor ve hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Önal konuşmasında¸ İslam dininin çocuk¸ yetim¸ kadın¸ dul ve fakirlerin korunmasını¸ aç ve açıkta bırakılmamasını emrettiğini hatırlatarak¸ “Komşusu aç iken¸ tok yatan bizden değildir” prensibiyle bu durumun temel bir ilke olarak kabul edildiğini söyledi.

Dinsiz İlim Kördür
M. Ali Önal konuşmasının devamında İmam-Hatip Liselerinin Milli Eğitim Bakanlığına bağlı dini ilimlerle sosyal-fen ilimlerini bir arada yürüten okullar olduğunu belirterek¸ “Okullarımız¸ beden ile ruh gibi bunlar birbirinden ayrılmayan temel öğelerdir. Ruhun gıdası manevi¸ bedenin gıdası maddidir. İkisinin de beslenmesi gerekir. Bunlardan biri aç bırakılırsa hem fertler hem toplumlar bozulur. Batılı bir bilim adamının dediği gibi “Dinsiz bir ilim kör¸ ilimsiz din topaldır'' işte bu ikisini bir arada yürütmeye gayret eden İmam-Hatip Lisesi gerçeğini gören rahmetli Osman Hulusi Ateş Efendi'nin çalışmasıyla ilk göz ağrım dediği okulumuzu 1974 yılında yaptırmış¸ vefatına kadar gözü gibi korumuş¸ yardım ve desteğini esirgememiştir. Bu vesileyle Hulusi Efendiyi rahmetle anıyoruz. Kurduğu vakıfla¸ yetiştirdiği evlatlarıyla hizmetleri devam etmektedir. Nitekim açılacak pansiyonun ihtiyaçları vakıf tarafından karşılanmıştır.” dedi.

Vakıf¸ İnsana Hizmeti Öngörüyor
Pansiyonun tefrişatını ve öğrencilerin giyimlerini temin eden Hulûsi Efendi Vakfı¸ Genel Müdürü İsmail Palakoğlu da programda yaptığı konuşmada¸ insana hizmeti öngören bir anlayışla çalışmalarını yürüttüklerini ve bu güne kadar destekledikleri İmam-Hatip Lisesinin ihtiyaçlarına bundan sonra da yardımcı olmaya devam edeceklerini söyledi.
Palakoğlu¸ pansiyonun açılması için Belediye Başkanı Memduh Önal'ın gayretleri ve Din Öğretim Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Aycan'ın da çok önemli desteğini gördüklerini belirtti. Okulun onarımı ve pansiyonun şartlarının daha da iyileştirilmesi için bakanlık düzeyinde görüşmelerde bulunulduğunu söyleyen Palakoğlu¸ “Vakfımızın kurucusu Hulûsi Efendi'nin ilk göz ağrısı olan bu eğitim kurumu onun bize emanetidir. Biz de bu emanete gerekli ehemmiyeti vererek¸ burayı ve Darende'de ki bütün eğitim kurumlarına yardımcı olmaya¸ hizmet etmeye destek olmaya çalışıyoruz ve devam edeceğiz” dedi.

Öğrencilere Elbise Hediye Edildi
Darende İmam-Hatip Lisesi öğrencilerine giyim yardımı yapıldı.
Öğrencilere elbise giydirme merasiminde bir konuşma yapan Darende Belediye Başkanı Memduh Önal da öğretmenliğe ilk başladığı okulda yıllardan beri öğrencilere giyim¸ kırtasiye ve çeşitli yardımlarda bulunan Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Vakfı'nın yine öğrencilerin barınma imkanına kavuşmalarına da yardımcı olduğunu hatırlatarak hizmetlerden ötürü vakıfla gurur duyduklarını kaydedip “minnetimiz sonsuzdur” dedi.

Yardımsever Hemşehrimiz
Darende İmam-Hatip Öğrencilerine her yıl olduğu gibi artık geleneksel hale gelen elbise giydirme organizasyonu vakfımız tarafından tertip edilmekle birlikte; bu hayra yıllardır gönül veren ve katkı sağlayan Hakkı TUNÇ ve Evlatlarına vakfımız ve okul idaresi tarafından şükran belgesi verildi.

Sayfayı Paylaş