ÇOCUK VE AİLE

Somuncu Baba

Günümüzde ailelerin en çok zamanını alan konulardan biri çocuk eğitimidir. Bu konuda da aileler belirli oranda zorlanmakta ve çevresinden yardım almak için girişimlerde bulunmaktadır.

Günümüzde ailelerin en çok zamanını alan konulardan biri çocuk eğitimidir. Bu konuda da aileler belirli oranda zorlanmakta ve çevresinden yardım almak için girişimlerde bulunmaktadır. Çocuk yetiştirmede ailelerimizin dikkatli davranması gereken konular vardır. Bunlar;
– Eğer çocuk kınanarak yaşarsa suçlanmayı öğrenir.
– Eğer çocuk düşmanca davranışlar içinde yaşarsa kavga etmeyi öğrenir.
– Eğer bir çocuk alay edilerek yaşarsa sıkılganlığı öğrenir.
– Eğer bir çocuk hoşgörüyle yaşarsa sabırlı olmayı öğrenir.
– Eğer bir çocuk teşvik edilerek yaşarsa güvenmeyi öğrenir.
– Eğer bir çocuk eşiklik ortamında yaşarsa adaleti öğrenir.
– Eğer bir çocuk güven duygusu içinde yaşarsa inanmayı öğrenir.
– Eğer bir çocuk hoşgörüyle yaşarsa sabırlı olmayı öğrenir.
Kısacası çocuklar ailenin¸ aile de toplumun ürünüdür. Çocuk ne yaşarsa onu öğrenir. Dolayısıyla çocuklarımıza belli davranışları kazandırabilmek için o davranışın öncelikle aile fertleri tarafından yapılması gerekir.
Bugün çocuklarımızın başarılarına katkıda bulunmak istiyorsak ailelerimizin kendi çocuğunu çok iyi tanıması ve çocuğuna olan sevgisini kıyaslamadan¸ eleştirmeden ortaya koyması gerekir. Çünkü çocuklarımızın başarılarındaki en büyük paylardan biri ailelerdir. Dolayısıyla ailelerimiz öncelikle başarıya kendini inandırması ve kendisini başarıya motive etmesi gerekir. Ayrıca ailelerimiz zaman zaman çocuğunu anladığı hissini vermeli¸ onunla olumlu iletişim kurmalı¸ empati ortamı oluşturmalı ve çocuğun beklentilerini uygun zamanlarda sunmalıdır.
Anne-baba ve çocuk arasında bir sevgi dilinin oluşturulması gerekir. Bu gerekçeyle aile ile çocuk arasında sen dili yerine biz dili oluşturulmalı¸ iletişim kanalları açılmalı¸ anne¸ baba ve çocuk aynı frekanstan konuşmalı¸ çocuğundan bir şeyler yapmasını isterken¸ niçin ve neden yapması gerektiğine inandırmalı ve ikna etmelidir. İşte bunlar anne-baba-çocuk arasında sağlandığında ailede bir kültür olarak sevgi dili oluşacaktır.
Sevgi Dersi
Küçük bir çocuk annesine geldi ve ona elindeki kâğıdı uzattı. Annesi ellerini önlüğüne kuruladıktan sonra kâğıdı okumaya başladı. Kâğıtta çimleri biçtiğim için 5 YTL¸ bu hafta odamı temizlediğim için 1 YTL¸ alışverişe gittiğim için 3 YTL¸ küçük kardeşime baktığım için 1 YTL¸ çöpü döktüğüm için 1 YTL¸ iyi bir karne getirdiğim için 5 YTL¸ bahçeyi temizlediğim için 2 YTL ve toplam 18 YTL borç yazıyordu.
Annesi umutlu kendisini süzen oğluna baktı. Eline bin kalem aldı¸ kağıdın arka yüzünü çevirdi ve şunları yazdı: Seni dokuz ay karnımda taşıdım “bedava” hasta olduğunda başını bekledim¸ elimden geleni yaptım “bedava” senin için dua ettim¸ yıllar boyu değişik nedenlerle senin için kaygı duyup uykusuz kaldım “bedava” oyuncaklarını topladım¸ yemeğini hazırladım¸ giysilerini yıkadım¸ ütüledim “bedava” ve oğlum bunların hepsini topladığın zaman gerçek sevginin bedelinin olmadığını görürsün “bedavadır” çünkü. Çocuk annesinin yazdıklarını okuyunca gözleri dolar. Annesine baktı ve “Anneciğim seni çok seviyorum” dedi. Sonra annesinin elinden kalemi aldı ve kağıda büyük harflerle yazdı:
“HEPSİ ÖDENMİŞTİR”

Sayfayı Paylaş