ÇOCUKLAR İÇİN

Somuncu Baba

Çocuklar İçin sayfamızda yayınlanmasını arzu ettiğiniz; bilmece¸ bulmaca¸ fıkra ve şiirlerinizi bekliyoruz çocuklar…

Aman Dikkat Havalar Soğuyor
HAPŞUUU

Burun zarının ve nefes verme kaslarının sarsıntılı bir hareketiyle havayı bir anda ağızdan ve burundan dışarı atmaktır. Burna kaçan toz¸ tüy¸ kıl¸ biber gibi alerjik ve tahriş edici maddelerin yanı sıra ; ışık¸ heyecanlanma¸ titreme¸ korku ve psikolojik nedenlerden de olabilir. Bu sayede vucuttaki bakteri¸ virüs ve mikroplar dışarı atılır. Hapşurmak¸ insanda meydana gelen fizikî bir olaydır¸ “aksırmak” diye de bilinir. Bu olay esnasında “hapşuu”¸ “akksii” gibi sesler çıktığı için bu olaya hapşurmak veya aksırmak denir.
Hapşurmak vücutta meydana gelen bir zorlama sonucu olur. Bu esnada kalp dahil bütün vücut organları 1 saniyeliğine durur ve Allah'ın izniyle tekrar çalışmaya başlar. Bu ihtiyacı duyan kimse hapşurduğu zaman ferahlar. Bu ferahlamadan dolayı da müslümanın Allah'a şükretmesi gerekir. Zira Peygamberimiz Efendimiz (s.a.v)¸ bu konuda şöyle buyururlar:
“Allah kulunun aksırmasını sever¸ fakat esnemesinden hoşlanmaz. Ey Müminler sizden biriniz aksırıp Allah'a hamd ederse¸ (el-Hamdülillah derse) onun hamdettiğini duyan her müslüman¸ “YerhamükeAllah” diye karşılık vermesi gerekir. Esneme işi şeytandandır. Birinize esneme hâli gelirse mümkün olduğu kadar esnemeye engel olsun. Çünkü biriniz esnemek üzere ağzını açınca onun bu gafletine şeytan güler. “
Bu hadîs-i şerif'e göre hapşuran kişinin: “Elhamdülillah” (Allah'a şükürler olsun) demesi gerekir. Karşısındaki müslüman da ona: “Yerhamükellah ” diye karşılık verince aksıran kişinin tekrar dönüp bu kardeşine: ” Yehdîkumullah ve yuslih bâleküm” (Yani Allah sizi hidâyet kılsın ve hatırınızı hoş tutsun)¸ demesi sünnetin talimi gereğidir. Bir arkadaşınız “Elhamdülillah” dememiş olsa bile siz ona “Çok yaşa veya İyi yaşa” diyebilirsiniz¸ o da size “Sen de Gör” der. Tabii sonra bu yazımızı onunla paylaşabilirsiniz.
Hapşurma anında büyük bir gürültü ve ağızdan etrafa tükrük yayılabileceği için¸ hapşuranın eliyle veya başka bir şeyle ağzını kapatarak¸ bunların etrafa yayılmasına engel olması çok önemlidir. Bu da Peygamberimizin tavsiyesi ve sünnetidir. Ama şuna çok dikkat etmemiz gerekir ki hapşurmamak için kesinlikle kendimizi tutmamalıyız¸ burnumuzu kapatmamalıyız. Çünkü ağzımızdan ve burnumuzdan¸ arabadan daha hızlı şekilde çıkan havayı tutarsak¸ başımızdaki kılcal damarlar ve beynimiz zarar görebilir¸ Allah korusun yüz felcine¸ beyin kanamasına¸ kafatası kemiklerinde zarara¸ kulak zarının patlamasına¸ ve ölüme sebep olabilir.
Bu arada hiç dikkat ettiniz mi¸ hapşururken gözlerimiz hep kapalı olur¸ çünkü kapanmadığı taktirde gözlerimiz yerinden fırlayıp¸ çıkabilir.

Güle Güle 2005
Çocuklar bildiğimiz gibi bir yıl 12 aydan oluşmaktadır. Bu sayımızda yılın son ayında¸ Aralıktayız. Bir yıl daha geldi geçti ve bir yaş daha büyüyoruz. Derslerimize daha çok çalışıp¸ daha çok bilgi öğrenip¸ güzel bir şekilde yaşamalıyız. Zaman hızlı geçiyor. Aralık ayı denince¸ aklımıza yıl sonu¸ kış¸ kartopu¸ noel baba geliyor. Noel Babayı televizyonda görmüşsünüz veya ismini duymuşsunuzdur sanırım. İsterseniz sizlere¸ ilk Noel Babayı kimin çıkarttığını anlatayım. Thomas Nast adlı kişinin¸ bir çizgi karakteridir¸ Noel Baba. Daha sonra içinde¸ bağımlılık yapan¸ kafein ve asit bulunan Cola'nın 1930 lı yıllarda yayınladığı reklamları ile meşhur olmuş bir masal karakteridir. İngilizce ismi Santa Claus'dur. Her ülkede ayrı bir adı vardır. Müslüman olmayan ülkelerdeki bir çok anne-baba çocuklarının uyuması için Noel Baba masalları anlatarak onlara “Uyursanız¸ Noel Baba size hediye getirecek.Geyikleri ile gelip¸ bacadan girecek.” derler. Yani “Uçan geyikler”¸ “Bacadan Girmeler”¸ sanki evlerde kapı yok. İşte bu bir masaldır¸ çizgi filmdir. Gerçek değildir anlayacağınız. Bazıları da Noel Babanın eskiden Anadolu'da yaşamış bir Hristiyan Din Adamı olduğunu söylerler. Bizdeki Hacivat-Karagöz gibi diğer milletlerde de Noel Baba vardır. Televizyonda reklamlarda meşhur olup¸ tüm dünyada ismi duyulmuştur. Noel Babanın bizimle pek ilgisi yoktur anlayacağınız.
Bu arada çocuklar yıl bitiyor dedik¸ Aralık ayındayız Ocak da yaklaşıyor. Ocak deyince akla ne geliyor peki? 1. Dönem Sonu¸ yani Karne Zamanı. Yazılılarımızı olduk ama bir kaç yazılımız daha var değil mi? Karnelerimizdeki notları yüksek yapmak için son bir fırsat var elimizde. Yarı yıl tatilini mutlu geçirmek istiyorsak çok çalışmalıyız. Şimdi dergimizi okuyup biraz eğlendikten sonra derslerimizi çalışmaya başlayalım.
Hadi bakalım görüşmek üzere¸ Allah'a emanet olun.

Sayfayı Paylaş