GÖNÜL DOSTLARIMIZ¸ SEVGİLİ OKURLARIMIZ

Geleceğimizin teminatı ve evimizin mutluluğu olan çocukların yetişmesi hayatî bir meseledir. Yeni nesillerin güzel bir İslâmî terbiye ile eğitilmesi en temel gayedir.

Geleceğimizin teminatı ve evimizin mutluluğu olan çocukların yetişmesi hayatî bir meseledir. Yeni nesillerin güzel bir İslâmî terbiye ile eğitilmesi en temel gayedir. Evlatlarını en güzel bir biçimde eğitip¸ şuurlu bir insan olmasını sağlayan anne- babaların ahiret âleminde Mevlâ'mızın cennet ve cemaline kavuşacaklarını Hz. Peygamber Efendimiz hadis-i şeriflerinde müjdelemektedir.
Gittikçe modern toplum anlayışının çarpıtılarak insanımızı tehdit altına aldığı günümüzde¸ aile ve eğitimin önemi kendini bariz bir şekilde daha iyi hissettirmektedir.
Toplumun ihtiyaçlarına göre şekillenen bir hayatın¸ elbette ki dinî ve ahlâkî kuralları içinde barındırması gerekmektedir. Öncelikle ailede¸ sonra da eğitim kurumlarında kazanılacak olan bilgi¸ beceri ve alışkanlıklar insana bir hayat boyunca yön vermektedir. Biz de konunun ehemmiyetine binâen dergimizin bu sayısında genel itibarla “Ailede Eğitim” ağırlıklı yazılara yer verdik.
Prof. Dr. Ali Akpınar Bey yazısında; “Uzmanlar¸ çocuğun yetişmesinde ve eğitiminde ailenin önemini sürekli dile getirirler. Çocuk üzerine ilk ve kalıcı imzayı atanlar anne ve babadır. Anne babanın çocukları üzerindeki bu etkisi¸ daha yuvanın kurulması aşamasında başlar. Eş seçimi¸ aynı zamanda çocuğuna anne yahut baba seçimi demektir. Her bakımdan iyi bir insanı kendisine eş olarak seçen kadın yahut erkek¸ çocuğunun ebeveynini de seçmiş olmaktadır.” Tespitiyle konuyu uzman gözüyle incelemekte¸ dinî açıdan gelişimi dile getirerek yazısını devam ettirmektedir.
Çocuk için en etkili örnek anne babadır. Onlar söz ve davranışlarıyla çocuklarının beyinlerini sürekli olarak işlemektedirler. Bu yüzden anne babanın¸ özellikle çocuklarının yanında konuşma ve hareketlerine son derece dikkat etmeleri gerekir. Onlar çocukları için en güzel hedefler göstermeli ve kendileri de onlar için en güzel modeli sunmalıdırlar.
Sevgili Okuyucularımız¸
Mübarek Ramazan ayını huzur içerisinde idrak edip¸ en mutlu günlerimizden Ramazan Bayramına ulaşıyoruz inşaallah…
Bayram¸ kelime olarak¸ “neşe ve sevinç” ve “neşe¸ sevinç ve eğlence günü” anlamlarında günümüzde de kullanılmaktadır. Özellikle “neşe ve sevinç” mânâsıyla birçok deyim ve atasözümüzde yer alır.
Ramazanı uğurlayan¸ bayramı karşılayan yazılarımız var elbette… Prof. Dr. Ali Yılmaz Bey “Hayatımızdaki Bayram”a şu cümlelerle dikkat çekiyor:
“Beklediği önemli bir olayın olumlu sonuçlanması veya olayların umduğundan daha iyi gelişmesi karşısında bir kişinin aşırı derecede sevinmesi durumunda¸ “bayram etmek” veya “düğün-bayram etmek” deyimleri kullanılır. Bu hal birden fazla kişi için söz konusu ise¸ “Bayram ediyorlar.” denir. Böyle kişilerin bulunduğu yer için “bayram yeri gibi” nitelemesini yaparız.” Dergimizin her yeni sayısı sizlerle buluştukça bir bayram havası yaşıyoruz.
Biz de sizlerin bayramını tebrik edip¸ bütün hayatınızın bayram sevinci içerisinde geçmesini temenni ederiz.
Dikkat çekici yazıların¸ röportajın¸ kitap tanıtımının yanında bu ay; A. Süreyya Durna¸ Rıfat Araz¸ Rabia Barış ve Bülent Özcan seçkin şiirleriyle sizlerle…

Sayfayı Paylaş