52. DARENDE ZENGİBAR KARAKUCAK GÜREŞ VE KÜLTÜR FESTİVALİ – SÜNNET ŞÖLENİ

Somuncu Baba

26 Ağustos 2005 tarihinde Seyyid Hasan Gazi Türbesi ile Darendeli Şehitlerin anısına yaptırılan Hasan Gazi Şehitlik Anıtının açılışı yapıldı.

26 Ağustos 2005 tarihinde Seyyid Hasan Gazi Türbesi ile Darendeli Şehitlerin anısına yaptırılan Hasan Gazi Şehitlik Anıtının açılışı yapıldı.

Darende’de kabri bulunan “Fahr'ül Ulema Seyyid'üş-Şüheda” Seyyid Hasan Gazi Hazretleri¸ Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v)'in torunlarından¸ Hüseyin Gazi'nin kardeşi¸ Seyyid Battal Gazi'nin amcası ve kayınpederidir. Abbasiler döneminde Zengibar kalesinin kuşatmasında şehit olmuştur. (Miladi830)
Türbemescid inşası ve çevre düzenlemesi Sarımehmetzâde Mimar Yücel Sarı ve Evlatlarının katkılarıyla Es Seyyid Osman Hulûsi Efendi Vakfı'nca yapılmıştır. 26 Ağustos 2005 tarihinde açılışı yapılarak hizmete sunulmuştur.
Bundan iki yıl önce¸ Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı H. Hamidettin ATEŞ Efendi'nin teklifi¸ Darende Belediyesinin ve Mimar Yücel Sarı Bey'in de destekleriyle Darende'de Seyyid/Şehid Hasan Gazi Hazretlerinin kabrinin bulunduğu tepeye bir Şehitlik yapılması için çalışmalara başlanmıştır.
Darendeli olup¸ yurt savunmasında çeşitli yerlerde şehid düşen¸ vatan evlatlarının hatıralarını yaşatmak gayesiyle böyle bir abide yapılması kararlaştırılmıştır. Yer olarak da; Darende'nin en eski şehitlerinden Hasan Gazi Hazretlerinin civarı mekân olarak seçilmiştir. Çünkü burada bütünleşen ruh birliği şehitlik tepesi olarak anılmasına vesile olmuştur. Ayrıca Seyyid/Şehid Hasan Gazi Hazretlerinin yeni yapılan binasının mimarî estetiği de¸ Şehidler sertâcı Hz. Hüseyin (r.a) Efendimizin Kerbelâ'daki mübarek kabri şeriflerinin kubbe mimarisini hatırlatmaktadır.
1. Dünya Savaşı'nda¸ İstiklâl harbinde¸ OsmanlıRus harbinde¸ Kore'de¸ iç isyanlarda¸ Trablusgarb'da ve terörle mücadelede şehit olan pek çok Darendeli bulunmaktadır. İsmi tespit edilen 92 şehidimizin adları birer mermer levhaya yazdırılarak şehitlik anıtı içerisine asılmıştır.
Yurdu¸ milleti¸ dini¸ imanı¸ milli haysiyet ve şerefi için meydan muharebelerinde Allah yolunda savaşıp ölen bütün şehitlerin ruhu şâd olsun. Darende'de doğup; Anadolu'nun çeşitli köşelerinde¸ Trablusgarp'da¸ Yemen'de¸ Çanakkale'de¸ Afyon'da¸ Şark Cephesinde şehit düşen hemşerilerimizin temsili âbidesi Darende Hasan Gazi Şehitlik Anıtı'nın açılışı¸ Darende Kaymakamı Fahri Meral¸ İlçe Jandarma Komutanı Bünyamin Şimşek¸ Darende Belediye Başkanı Memduh Önal ve EsSeyyid Osman Hulûsi Efendi Vakfı Başkanı H. Hamidettin Ateş tarafından 26 Ağustos 2005 Cuma günü yapılmıştır. Darende'ye ve milletimize hayırlı olsun.

Sayfayı Paylaş