ATARİ VE BİLGİSAYAR OYUNLARI

Somuncu Baba

Son zamanlarda internet salonları hızla her tarafta açılıyor. 18 yaşından küçük öğrencilerle dolup taşan bu sağlıksız¸ tehlikeli iç karartıcı mekânlar¸ anne-babaların büyük dertlerinden biri haline geldi.

Çocukları ne cezbediyor?
Gerçekten internet salonları oldukça yaygınlaştı. Muayenehanemin olduğu Fatih Akdeniz Caddesinde sayıları 4'e çıktı. Sabahları önlerinden geçerken okul kıyafetli çocukların -herhalde okuldan kaçmışlardır- içlerini doldurduğunu müşahede ediyorum. Sigara dumanı ve pis havadan görme fonksiyonu zorlaşmış halde¸ üstelik de atari aletlerinde sıra v

Son zamanlarda internet salonları hızla her tarafta açılıyor. 18 yaşından küçük öğrencilerle dolup taşan bu sağlıksız¸ tehlikeli iç karartıcı mekânlar¸ anne-babaların büyük dertlerinden biri haline geldi.

Çocukları ne cezbediyor?
Gerçekten internet salonları oldukça yaygınlaştı. Muayenehanemin olduğu Fatih Akdeniz Caddesinde sayıları 4'e çıktı. Sabahları önlerinden geçerken okul kıyafetli çocukların -herhalde okuldan kaçmışlardır- içlerini doldurduğunu müşahede ediyorum. Sigara dumanı ve pis havadan görme fonksiyonu zorlaşmış halde¸ üstelik de atari aletlerinde sıra var.

Acaba onları internet salonlarına dolduran sebep nedir? Herhalde heyecan vermesi ve çocuklarda yarış ve başarma zevkini tattırması bu faktörlerin başında geliyor. Ayrıca Büyükşehirlerde¸ kutu gibi daracık mekânlarda büyüyen çocuklar için parkların ve oyun sahalarının yetersiz oluşu¸ hatta hiç olmayışı da bir başka sebep.

Oyunların çocuk üzerine tesiri
Çocuğun zihni kapasitesi devamlı gelişme halindedir. İşte bu devirde öğrenmeye¸ kültüre¸ araştırmaya ağırlık veren çocuk bu gelişimini en uygun şekilde sağlar. Ama çocuk bunu bırakır¸ internet salonlarında vaktini öldürürse ilerlemesi sekteye uğrar.

Yine çocuk bu devrede gerçekle hayali ayırmayı öğrenir. Atariye düşkünlük gösteren çocuk hissi tepkilerden uzaklaşır¸ hayalciliğe kayar. Gerçeklerden kopar¸ hadiseleri değerlendirme yeteneğini kaybeder. Sanki hayal dünyasında geziniyordur. Beyni atarideki oyunlara şartlanır. Oynamadığı zaman bile kafası bunlarla meşguldür. Olayları bu açıdan görür. Bu çocuklardan bazılarının otomatik hareketler-özellikle saldırganlık şeklinde- yaptıkları görülür.

Yine devamlı atari ve bilgisayar oyunlarıyla uğraşan çocuklarda epilepsi (sara) ve göz bozukluklarının ortaya çıkması sıkça rastlanan bir durumdur. Yani oyunla¸ öğrenme ile geçirilecek vakit kaybedilmiş olur. Kişiliklerinin uygun şekilde geliştirebilmeleri için oyuna ve arkadaşlığa yani insan ilişkilerine ihtiyaçları vardır.

Oyun salonlarının pis havası
Elbette oyun salonlarının pis havası¸ ayrı bir mahzurdur. Çocukların hassas olan akciğer ve solunum sistemlerinin fazlasıyla etkilendiği bir gerçektir. Tabii¸ işin vahameti bundan ibaret değil.

Sigara ve kumara¸ hatta alkol ve uyuşturucuya bir geçiş oluşturma ihtimali yüksektir. Nitekim oralara gelenler arasında küçük yaşta olmalarına rağmen sigara kullananlar var. Birbirlerinden etkilenmemeleri mümkün değil. Zaten bu yerlerin hep pis ve iç karartıcı köşelerde açıldıkları dikkatimi çekmiştir. Yani bu yerlerde çocuklar kötü arkadaşlar da edinmektedirler.

Oyunla kaybedilenler
Çocukların bir kısmı sadece atari oynamak için okuldan kaçarken; derslerini yapmamakta¸ geri kalmaktalar. Bu da okul başarısızlıklarına yol açmaktadır. Öğrenme ve eğitimden geri kalınmakta¸ okuma alışkanlığı kazanılmamaktadır.

Aileler çocuklarına para yetiştirememekte¸ anneleri ile para kavgalarına başlamaktadırlar. İşin hazin yönü ailelerin komplekse ve ezikliğe kapılmaları yanı sıra bazı çocukların çalma ve hırsızlığa itilmesidir. “Ne yoldan para bulursak bulsak da hiçbir şey düşünmeden atariye koşsak” şeklinde davranmaktadırlar.

Atariye dalıp yeme içmeyi ihmal eden veya besin değeri düşük yiyeceklerle abur cubur midelerini dolduran çocuklarda beslenme dengesizlikleri de gelişecektir. Önemli olan bir husus da arkadaşlarıyla ilgiyi kesip zamanlarını bu cansız ve soğuk aletle baş başa geçirmeleri olsa gerek.
Ne yapılabilir?

Bu konuda belediyelere düşen görev; bu salonları denetlemeleri ve 18 yaşından küçüklerin girmelerini önlemeleridir. Ayrıca atari salonu için kolayca ruhsat vermemeleri gerekir.

Veliler ise çocuklarına sahip çıkmalı¸ okula devamlarını takip etmeli ve atariye alışkanlık kazanmalarına mani olmalıdırlar.

Bunun için ise en başta çocukları ile yakından meşgul olmaları¸ onlara güzel hasletler vermeye çalışmaları ve sıcak¸ sevecen bir aile ortamı oluşturmaları gereklidir.

Sayfayı Paylaş