VATAN VE BAYRAK SEVGİSİYLE

somuncubaba-201-01basyazi

Bir milletin varlığı, sosyal, kültürel, ekonomik güçle birlikte, şuurlu, eğitimli bireylerin manevî birliktelik esasındaki samimiyeti ile mümkündür. Kültürümüzden aldığımız bayrak ve vatan sevgisiyle hürriyetimiz için yapılan mücadeleleri tarih boyunca hep müşahede etmişizdir. Özellikle, geçtiğimiz 15 Temmuz’da ülkemiz büyük bir fitneyi ve bozgunculuk hareketini, hamd olsun millî birlik ve beraberlik ruhuyla bertaraf etti. Bu güzel toprakların inançlı vatandaşları olarak ellerimizde şanlı bayrağımızla sokakları, caddeleri, meydanları siper kılıp adeta ihanet odaklarına karşı savunduk. Aylarca bu ruhu diri tutarak nöbetlerde bulunduk. İçinden geçmiş olduğumuz bu süreç bize her zaman uyanık olmamız gerektiğini hatırlattı. Gerçek, samimi maneviyat ocaklarının millî ruhla haykıran birlik terennümlerini işittik. Kardeşlik ve huzur içerisinde yaşadığımız bu son kaleyi canımız pahasına savunmamız gerektiği şuurunu gönüllere nakşettik. Yaşlısıyla genciyle, kadınıyla erkeğiyle bir yürek olarak vatan hainlerine karşı toplu olarak hareket etmenin lüzumunu bütün dünyaya hep birlikte gösterdik.
Vakıf Mütevelli Heyet Başkanımız H. Hamideddin Ateş Efendi’nin vatan ve bayrak sevgisinin önemine işaret eden satırlarıyla sizleri baş başa bırakıyorum: “Anadolu toprakları üzerinde yaklaşık dokuz asrı aşkın zamandır yaşayan milletimiz, cihan tarihinin en büyük ve ihtişamlı devletini kurarken, temel harcını inanç, hoşgörü, sevgi ve adâlet ile atmış ve böylece üç kıtada hüküm sürmüş, yıkılmaz bir kültür ve medeniyet kalesini bina etmişlerdir.

Kimileri bu vatana, bu bayrağa, bu manevî değerlere ihanet etse de biz şehitlerimizin kanlarından rengini almış şanlı bayrağımızın gölgesinde hayatımızı huzur içerisinde geçirme gayretinden asla ayrılmayacağız. İşte öz kültürümüzü bilmek, birlikte yaşama duygusunu geliştirmek, geçmişten geleceğe bir takım hadiseleri öğrenmek bu vatan topraklarında yaşayan herkesin görevidir, vatanına olan vefa borcudur. Anadolu sevgisi ile hakikatlere kapı aralayanlar, o kapıdan içeri girenler gönül güzelliklerini yeniden keşfetme imkânını bulur, huzurlu ve mutlu olurlar.

Bütün insanlara hizmet etmeyi kendine ana düstur edinen, özellikle ülkemizi ve şanlı bayrağımızı çok seven, hizmetleriyle ‘Gönüller Sultanı’ olan, gönüllere taht kuran Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi (k.s.)’nin adına kurulu bulunan vakfımızın bütün faaliyetlerinde vatan ve bayrak sevgisi ile kültürel ve sosyal hizmetlerin gerçekleştirilmesi bizim için tarihe, yüce milletimize ve ulvî değerlerimize gösterdiğimiz bir vefa borcudur. Biz bu şanlı bayrağın gölgesinde ilelebet manevî duygulara yaşamayı şiar edinmiş bir kadim geleneğin evlatları olarak ‘Allah milletimize ve devletimize zeval vermesin.’ diyerek her daim can u gönülden dua diyoruz. Gönül dünyasında bu güzide sevgiyi taşıyan dostlara en kalbi selamlarımla…”

With the Love of Nation and Flag

The existence of a nation is possible with the social, cultural and economic power, beside the sincerity and spiritual togetherness of conscious and educated individuals. With the love of nation and flag we have learnt from our culture, we have always witnessed the fight for the liberty of our nation and flag. Especially, on the 15th of July, we parried the unrest and defeatism with our spirit of national unity and solidarity. The faithful citizens of our counrty protected our country with the flags in their hands and with their supreme courage in their heart. Chairman of the board of trustees of our foundation Hamit Hamidettin Ateş emphasized the importance of the love of nation and flag with those lines: “We, as the progeny of our ancient tradition who maximed living under the shadow of our supreme flag full of spiritual feelings, always pray for our country saying “ May Allah never let the ones who want to destroy our nation and country.” Best regards…

Sayfayı Paylaş