KORKUTMAYIN; ÇOCUKLARA ALLAH VE NAMAZI BİLİNÇALTINDA SEVDİRİN!

Somuncu Baba

Eğitimci yazar M. Emin Karabacak'ın Ensar Yayınları'ndan çıkan dördüncü kitabı; “Çocuklara Allah ve Namazı Bilinçaltında Sevdirebilmek” okurlarla buluştu.

Okurların severek okudukları; Bayramlık İstemeyen Çocuklar (Çocukların Okul Başarısını Artırmada Anne Babalara Düşen Görevler)¸ Bilinçaltı Aptaldır Şakadan Anlamaz ve Tabakları Ayırdık… Çocuklar Söz Dinlemez Oldu (Söz Dinlemeyen Çocuklar) kitabından sonra yazarın bu kitabını da severek okuyacaklarına inanıyoruz.


Eğitimci yazar M. Emin Karabacak'ın Ensar Yayınları'ndan çıkan dördüncü kitabı; “Çocuklara Allah ve Namazı Bilinçaltında Sevdirebilmek” okurlarla buluştu.


Okurların severek okudukları; Bayramlık İstemeyen Çocuklar (Çocukların Okul Başarısını Artırmada Anne Babalara Düşen Görevler)¸ Bilinçaltı Aptaldır Şakadan Anlamaz ve Tabakları Ayırdık… Çocuklar Söz Dinlemez Oldu (Söz Dinlemeyen Çocuklar) kitabından sonra yazarın bu kitabını da severek okuyacaklarına inanıyoruz.


Yazarın¸ bu kitabında öncelikle ele aldığı iki konu var. Birinci bölümde çocuklara “Allah'ı”¸ ikinci bölümde ise “Namazı” nasıl sevdirebiliriz. Bilinçaltının çocuk psikolojisinde daha iyi anlaşılması içinde “Şakadan Anlamayan Bilinçaltı” konu başlığı altında ele alarak kitabın başına koymuş. Yine “Çocukları Camiye Alıştırabilmek” konusunu da bir başlık altında inceleyerek kitabın sonuna koymuş.


Yazar; çocuklara Allah ve namaz sevgisini verirken çocukların bilinçaltlarının da göz önünde bulundurulması gerektiği üzerinde durmuş ve zihnin %10'unun bilinç¸ %90'ı bilinçaltından oluştuğunu ifade etmiştir. Yazar; çocuklarda Allah ve namaz sevgisinin kalıcı olması içinde zihnin bu özelliğinin dikkate alınması gerektiği üzerinde durmuştur.


Çocuklara Allah ve namazı sevdirmek istiyoruz fakat tutulan yolun korku yolu olduğunu¸ bizim için önemli olmayan¸ söylenmesi çok kolay; fakat sonucunun nereye varacağını bilmediğimiz birçok sözün çocukların bilinçaltlarında hem dinî hem psikolojik yaralar açtığını yazar kitabında örneklerle açıklamaya çalışmıştır.


Yazar bu çalışmasında da konuları ele alırken çocukların yaşını¸ zekâ seviyelerini¸ kişiliklerini ve gelişim dönemlerini göz önünde bulundurarak ele almış¸ ayet ve hadislerle desteklemiştir. Konuların daha iyi anlaşılması için de öğrenci-veli görüşmelerine ve yaşanmış hikâyelere yer vermiştir.


Kitabın ‘Önsöz' bölümünde yazar¸ çocukların dinî eğitiminde çok hassas davranılması¸ bu hususun kesinlikle göz ardı edilmeden yaşına uygun bir şekilde verilmesi gerektiğini şu cümlelerle ifade etmektedir:


“Çocuklarının geleceği için her türlü fedakârlığı yapan anne-babalar; aslında önemsemedikleri ya da ikinci plana attıkları bir gerçeği akıllarına getirmek istemezler. Dinî eğitimi ikinci plana bırakan anne-babalar için Cenab-ı Hak¸ Kur an-ı Kerîm'de şöyle buyurmaktadır:


“Ve iyi biliniz ki¸ mallarınız ve evlatlarınız birer imtihan aracından başka bir şey değildir. Büyük mükâfat Allah'ın katındadır.” (8/Enfal¸ 28)


Çocuklarının bu dünyada rahat edebilmeleri için her fedakârlığı yapan anne-babalar¸ çocuklarının dinî eğitimleri söz konusu olunca aynı hassasiyeti gösterememektedirler. Oysa verilecek iyi bir dinî eğitim¸ çocukları olduğu kadar anne-babaları da hem sorumluluktan kurtaracak hem de ahiretleri için kurtuluşlarına neden olabilecektir. Bu çocukların anne-babaları için Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmaktadırlar:


“İnsan öldüğü zaman amel işlemesi kesilir. Ancak üç şey bundan müstesnadır. Sadaka-i cariye¸ kendisinden yararlanılan ilim veya kendisine hayır dua eden sâlih çocuk.” (Müslim¸ Vasıyye¸14¸ Dârimi¸ Mukaddime¸46).


“Çocuklarınıza güzel davranıp iyilik ve ikramda bulununuz. Onları en güzel şekilde terbiye ediniz.” (İbni Mace)


“Hiçbir baba¸ çocuğuna güzel terbiyeden daha üstün bir hediye veremez.” (Tirmizi)


“Çocuklarınızı şu üç edep üzerine yetiştirin; Peygamberini sevmek¸ onun aile halkını¸ dost ve yakın arkadaşlarını sevmek¸ Kur'an okumak.” (Tabarani)


Çocukların daha yaşı küçüktür kafası karışır¸ derslerini engeller diye geciktirilen dinî eğitim¸ normal çocuğun okula geç gönderilmesi kadar sakıncalıdır. Nasıl ki ergenlik çağındaki bir çocuğu sanayiye göndermek zorsa; dinî eğitimde ergenlik döneminde diğer dönemlere nazaran daha zor olacaktır. Çünkü çocukların kimlik arayışı sürecinde ailenin ikinci plana itilip arkadaş çevresinin ön plana çıkarıldığı bir dönemde aile tarafından iletişimsizliğe dayalı olarak verilecek bir dinî eğitim¸ sıkıntılarını da beraberin de getirecektir.


Okurlar kitaba; Ensar Yayınları'nın kitaplarını satan bütün kitapçılarda ulaşabilecekleri gibi online kitap satan internet sitelerinden de (http://www.ensarkitap.com/¸ http://www.kitapyurdu.com/ …) ulaşabilmektedirler.


Ensar Neşriyat Tic. A.Ş.


Oruçreis Mahallesi Giyimkent 12. Sokak No: 40/42 Esenler/ İstanbul


Tel: (0212) 491 19 03 – 04


Faks: (0212) 438 42 04


www.ensarnesriyat.com.tr


ensar@ensarnesriyat.com.tr

Sayfayı Paylaş