MEDENİYET SÖYLEŞİLERİ İNCELİKLERİN İZİNİ SÜRÜYOR…

Somuncu Baba


Nidayi Sevim¸ ‘Dünya Bizim' ailesinin de yakından tanıdığı bir araştırmacı¸ yazar. Düşünce ve sanat dünyamızın önemli isimleriyle yaptığı röportajları¸ kadim medeniyetimizle ilgili yazıları dikkatle takip ediliyor. Derin bir hassasiyet ve sorumluluk duygusuyla medeniyetimizin gözden kaçan ayrıntıları üzerinde çalışıyor. Mezar taşları¸ sadaka taşları¸ kuş evleri… Her gün yanından geçtiğimiz ama dönüp bakmayı düşünmediğimiz incelikler… Nidayi Bey bu inceliklerin izini sürüyor. Dikkatlerimizi aynı zamanda yitip giden medeniyetimizin bu inceliklerine çekiyor.


Bir zamanlar mezarlarla içi içe olan¸ insanlara ve hayvanlara merhamet etmeyi önceleyen¸ yardımlaşmayı öğütleyen kültür sessiz sedasız çekilip gidiyor yaşamlarımızdan. Artık vakit geçirilen¸ adeta kutsanan mekânlar dev alış veriş merkezleri oldu. Televizyonlar¸ gazeteler başka dünyalara çağırıyor bizi¸ ait olmadığımız… Doğanın¸ insani hislerin dışarıda bırakıldığı¸ herkesin vitrinlere odaklandığı bir dünya…


Bütün olumsuzluklara rağmen Nidayi Sevim¸ umudunu kaybetmeden yoluna devam ediyor. Konuşmaya¸ yazmaya… 2014 yılı sonlarında Akıl Fikir Yayınları tarafından yayınlanan Medeniyet Söyleşileri adlı kitap da bu yürüyüşün duraklarından. Sevim¸ kitabında daha önce çeşitli düşünce ve sanat erbabıyla yaptığı ve kendisiyle yapılan söyleşileri bir araya getirmiş. İki bölümden oluşuyor kitap. Birinci bölüm dediğimiz gibi Nidayi Bey'in yaptığı söyleşilerinden oluşuyor. İkinci bölüm ise kendisiyle yapılan söyleşilerden… Medeniyet eksenli¸ özellikle Osmanlı/İslâm medeniyeti üzerine yoğunlaşan bir muhteva söz konusu… Sorularda ve cevaplarda samimiyet göze çarpıyor. Söyleşi yapılan birçok isim yakından tanıdığımız şahsiyetler. Mustafa Yürekli¸ Bestami Yazgan¸ Ali Çalışır gibi… Bunların yanında Yusuf Dursun¸ Dr. Mehmet Emin¸ Mücahid Kılınçer gibi şahsiyetleri kitap dolayısıyla tanıyoruz. En azından kendi şahsım için bu geçerli.


Nidayi Sevim'in özellikle kitaptaki “Geçmişimizi Okuyamıyoruz”¸ “Vakıf Medeniyeti” ve “Bu Suskun Ve Hareketsiz Taşlar Çok Şeyler Söylüyor” başlıklı söyleşileri de dikkatle okunmayı hak ediyor. Çağdaşlaşma devrimleri içindeki harf devrimi dolayısıyla Osmanlıcayı unuttuk. Gerçi bu devrim çeşitli yönlerden tartışılabilir ama kadim kültürümüzle aramızı açtığı kesin. Atalarımızın mezar taşlarını okumaktan yoksunuz. Sevim'in ifade ettiği gibi bu taşlar yalnızca taş değil. Hepsi birer sanat harikası… İşlemeleri¸ şekilleri… Mezar taşları Osmanlı'nın inceliğini ve hassasiyetini ortaya koyan birer vesika gibi… Ruha¸ göze¸ kalbe hitap eden estetiğin üst boyutta olduğu çalışmalar. Mezar taşlarında hattatların¸ müzehhiplerin¸ nakkaşların ve şairlerin emeği var. Bir kültürün ve tasavvur dünyasının yani…


Medeniyet Söyleşileri dikkatle okunmayı hak ediyor. Bugün medeniyet¸ çağdaşlık¸ teknoloji¸ teknik çağ diye insanlığa yutturulan içeriksiz¸ kof¸ insanî hasletlerden uzak mekanik sürecin anlamlandırılması açısından kılavuzluk edecek. Atalarımızın incelik¸ merhamet¸ duyarlılık temelli insani anlayışlarını daha iyi kavrayacağız. Ve bu bize bugünümüzle geçmişimiz arasında kıyas yapma imkânı verecek. Son zamanlardaki yüreklerimizi dağlayan vandallığın¸ merhametsizliğin¸ ahlaksızlığın aslında bizim medeniyetimizde olmadığını göreceğiz. Tarihinde kuşlara bile ev yapan¸ fakirin onurunu kırmamak için sadaka taşları yapan bir medeniyetin çocukları olarak şu an içinde debelenip durduğumuz karmaşa¸ vicdan yoksunluğu gerçekten düşünülmesi gereken bir olgu.


Nidayi Sevim


Akıl Fikir Yayınları


0 (212) 514 77 77

Sayfayı Paylaş