VADİDEN DOĞAN GÜNEŞ OSMAN HULÛSİ ATEŞ

Somuncu Baba


Nasihat Yayınları arasında çıkan “Vadiden Doğan Güneş Osman Hulûsi Ateş” isimli eser¸ Ankara/ 2015 tarihini taşıyor.


Kitap Düzce Valisi Adnan Yılmaz'ın takdimi ile başlıyor. Vali Yılmaz eserle ilgili düşüncelerini şöyle dile getirmiş:


“Tarihe ismini yazdırmış kıymetli şahsiyetlerden biri olan Osman Hulûsi Efendi¸ yüreğinde taşıdığı kocaman sevgisi¸ hücrelerinde hissettiği hizmet şevkiyle 76 yıllık hayatı boyunca çevresini aydınlatmayı başarmıştır ve inanıyorum ki¸ bu aydınlanma süreci sonsuza kadar eksilmeden devam edecektir. Osman Hulûsi Efendi ki¸ on ikinci kuşaktan da Somuncu Baba'nın (Şeyh Hamid Hamidüddîn-i Velî) torunlarından biridir. Somuncu Baba ki¸ Osmanlı coğrafyasının manevî güneşidir. Hem öyle bir güneştir ki¸ yetiştirmiş olduğu talebeleriyle bütün Osmanlı tarihini etkilemiştir.”


“Bütün değerlerimizle bir olacağız¸ iri olacağız¸ diri olacağız¸ birlik ve beraberlik anlayışı içinde ortak akılda daima buluşup güzel yarınlara koşarken¸ Allah rızasını baş tacı edip gönüllere girecek ve mutlaka başaracağız.


Osman Hulûsi Efendi'nin doğumunun 100. yılında başta Vakıf Mütevelli Heyet Başkanı Hamid Hamidettin Ateş Efendi ile böylesine güzel bir eser meydana getiren yazar İlhan Akın'ı kutluyorum.”


“Birçok eserinin yanında Düzceli Âlim Muhammed Zahit Kevserî'nin biyografik bir romanını da yazan Yazar İlhan Akın ile yine Düzce'de Hulûsi Efendi Vakfı Kermesi açılışında¸ vakıf yöneticileriyle tanıştırdığım Sayın İlhan Akın'a: ‘Keşke Osman Hulûsi Efendi ile ilgili bir biyografik roman yazsanız…' demiştim. Bu sözü söylememden sadece bir ay kadar zaman geçmişti ki¸ Vadiden Doğan Güneş-Osman Hulûsi Ateş adlı romanı masamda bitmiş halde bulduğum anın sevincini kelimelerle ifade etmem mümkün değildir.”


Yazar İlhan Akın ise eserinin önsözünde kitapla ilgili şöyle diyor: “Hani bazı insanların önünde¸ saygıyla eğilir ya insan… Hani bazı insanların kaleminde¸ satır satır kendini okur ya bazen… Bütün Anadolu'nun¸ önünde saygıyla eğildiği¸ şiirlerini her okuyanın içinde kendini bulduğu üstatlardan biriydi o. Edebiyle kâmil¸ ilmiyle müstesna¸ ismiyle müsemma… Özüyle tekmil¸ sözüyle şeyda¸ gönlüyle takva…


Kimdir bu Hak yoluna divane¸ ilim yoluna amade derseniz… Es-Seyyid Osman Hulûsi Efendi… “Darendeli Osman Hulûsi Efendi” derler onun namına. Kendisine koşan herkesi¸ kışın dondurucu soğuğunda sıcaklığıyla¸ yazın kavurucu sıcağında serinliğiyle karşılayıp bağrına basan küçücük¸ gizemli bir vadiden doğan¸ kocaman bir derya… Bir Ramazan gecesinde Hacılar Mahallesi'nde dünyaya gözlerini açtığında; gelenekler gereği¸ genç yaşta Hakk'ın rahmetine kavuşan Amcası Ömer Osman Hulûsi Efendi'nin ismini alan¸ babası Şeyhzadeoğulları'ndan Hasan Feyzi Efendi ile annesi Fatıma Hanım'ın biri kız¸ dört çocuğundan en küçüğü…”


Bir hikâye bir roman tadında ele alınan eser Osman Hulûsi Efendi'nin doğumuyla başlıyor. Ailesi¸ çocukluğu¸ hizmetleri ve geride bıraktıkları biyografik tarzda ele alınmış. Ayrıca kitap¸ Osman Hulûsi Efendi'nin mektuplarından¸ hutbelerinden¸ şiirlerinden verilen pasajlarla renklendirilmiş.


Nasihat Yayınları


Tel: 444 3 661


Gsm: 5465446044


online satış: https://www.nasihatyayinlari.com/59/urun/vadiden-dogan-gunes

Sayfayı Paylaş