TABAKLARI AYIRDIK… ÇOCUKLAR SÖZ DİNLEMEZ OLDU

Somuncu Baba

Yazar¸ kitabında önemli bir noktaya parmak basmıştır. Çocukların söz dinlememelerinin temel nedeni olarak¸ tabakları ayırırken farkında olmadan bencil yetiştirildiklerini ifade etmektedir. Ayrıca çocuklukta her şeyleri ayrılan bu çocuklar¸ paylaşmayı değil ayrışmayı öğrendiklerinden toplumun karşısına da kendi başlarına buyruk ve söz dinlemeyen birer çocuk olarak çıkacaklarını söylemektedir.


Eğitimci yazar M. Emin Karabacak'ın Ensar Yayınları'ndan çıkan üçüncü kitabı; ‘Tabakları Ayırdık… Çocuklar Söz Dinlemez Oldu (Söz Dinlemeyen Çocuklar)' kitabı okurlarla buluştu.


Okurların severek okudukları; ‘Bayramlık İstemeyen Çocuklar (Çocukların Okul Başarısını Artırmada Anne Babalara Düşen Görevler)' ve ‘Bilinçaltı Aptaldır Şakadan Anlamaz' kitabından sonra yazarın bu kitabını da severek okuyacaklarına inanıyoruz.


‘Tabakları Ayırdık… Çocuklar Söz Dinlemez Oldu' isminden de anlaşılacağı gibi çocukların söz dinlememe nedenini yazar¸ farklı bir bakış açısıyla ele alıp değerlendirmiştir.


Anne babalar tarafından çocukların söz dinlememe davranışlarının nedeni yaramazlıklara bağlanırken yazar; anne babanın evlilik öncesi ve hamilelik döneminde yiyip içtikleri ile davranışlarının etkili olduğunu araştırma örnekleriyle açıklamaya çalışmıştır.


Yazar; “Araştırmalarda hamilelik döneminde sinirli olan annelerin çocuklarının sinirli¸ sakin olanların da daha sakin oldukları görülmüştür. Ayrıca hamilelik esnasında dinlenen müziğin bile çocuğun bilinçaltını etkilediği¸ dinî konulara meyilli olan annelerin çocuklarının da dinî konulara meyilli olduğu gibi hamilelik döneminde helale harama dikkat etmeyen annelerin çocuklarının da büyüdükleri zaman helal ve harama dikkat etmedikleri gözlenmiştir.” diyor.


Bunun yanında yine; haram lokma¸ beddua¸ çocuklar arasında ayrımcılık¸ bencil yetiştirme¸ şükürsüzlük¸ susma becerisini kazanamama gibi nedenlerin de çocukların söz dinlememesine neden olduğunu ifade ederek¸ çözüm konusunu da yine örneklerle ve sade bir dille açıklamıştır.


Yazar¸ kitabında önemli bir noktaya parmak basmıştır. Çocukların söz dinlememelerinin temel nedeni olarak¸ tabakları ayırırken farkında olmadan bencil yetiştirildiklerini ifade etmektedir. Ayrıca çocuklukta her şeyleri ayrılan bu çocuklar¸ paylaşmayı değil ayrışmayı öğrendiklerinden toplumun karşısına da kendi başlarına buyruk ve söz dinlemeyen birer çocuk olarak çıkacaklarını söylemektedir.


Yazar; “Eskiden yemekler yer sofrasında ve aynı tabaklarda yenirdi. Aile bireyleri kendi aralarında sohbet imkânı buluyorlardı. Toplumsal kurallardan tutun da sofra adabına kadar her şey burada öğrenilirdi. Sabah kahvaltıları birlikte yapılır¸ okuluna giden okuluna¸ işine giden işine giderdi. Okul harçlıkları sabahları babadan alınırdı. Şimdilerde ise yemekler masada ve herkes kendi tabağında yemektedir. Tabaklar ayrılınca çocuklar daha küçüklükten itibaren ailede paylaşmayı değil de ayrışmayı öğrenmektedirler.” diyor.


Yazar¸ çocukların söz dinlememesinin birçok nedeni olduğunu¸ bunun için de öncelikle doğru teşhisin yapılması gerektiğini ifade etmektedir. Aksi takdirde güç çatışması haline getirilen ilişkilerde¸ başlarda kaybeden çocuk gibi görünse de¸ sonunda pes eden anne baba ve kazanan çocuk olacağından yazar; söz dinlemeyen çocukların eğitimleri içinde anne babalara şu tavsiyeyi yapmaktadır:


“Çocuklar¸ birbirlerine benzer gibi görünseler de bu çocukların dış görünüşleri farklı olduğu gibi akıl¸ zek⸠kabiliyet ve anlayışları da farklıdır.


Evde bir çiçeği dahi yetiştirirken onun özelliklerine göre hareket ettiğimize göre; “Dünyaya en güzel şekilde yaratılarak.” (95/Tin¸4) gönderilen çocukları da kendi özelliklerine göre yetiştirip eğitmeliyiz.


Onun için çocuğa verilecek eğitim de çok iyi ayarlanmalıdır. Eğitimde çocukların gelişim dönemleri ve ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer çocukların gelişim dönemleri ve ihtiyaçları dikkate alınmazsa ilerde çocuklar¸ güvensiz¸ uyumsuz¸ sorumsuz kişiler olarak karşımıza çıkacaklardır.” diyor.


Yazar bu çalışmasında çocukların gelişimlerini ve günümüz şartlarını da göz önünde bulundurarak konuları psikolojik olarak ele almış ve ayet ve hadislerle desteklemiştir.


Kitaba ulaşmak isteyen okurlar; http://www.ensarkitap.com/ adresinde ulaşabilecekleri gibi daha fazla bilgi için de Ensar Yayınları'yla iletişime geçebilirler.


Ensar Neşriyat Tic. A.Ş.


Oruçreis Mahallesi Giyimkent 12. Sokak No: 40/42 Esenler/ İstanbul


Tel: (0212) 491 19 03 – 04 Faks: (0212) 438 42 04


www.ensarnesriyat.com.tr – ensar@ensarnesriyat.com.tr

Sayfayı Paylaş