KORKULAR HAYATI KISITLAMASIN

Somuncu Baba

"Korkularımız¸ en hızlı öğrendiğimiz deneyimlerimizdir. Hele
ki bu korkular yüzeye yakın bir yere kaydedilirse çok ani
reaksiyonlar verilebilir."

Deneyimlerimizin¸ şimdiki yaşantımıza olan etkisini anlatan çok güzel bir deyim.  Bir deneyimin ilk olarak beynimizdeki kodlanış biçimi nasıl oluyorsa¸ şimdiki zamanda vereceğimiz tepkiler¸ o deneyime göre oluyor ve kısıtlayıcı bir davranışa da dönüşebiliyor.


Beynimiz¸ bir olay karşısında tepki vermeden önce¸ o olayın daha önce kayıtlı olan deneyimlerle bir bağlantısı olup olmadığına bakar ve tepkisini ona göre verir. Nasıl bir deneyimle eşleşirse; acı verici¸ korkulu¸ mutlu¸ heyecanlı reflekslerimiz ona göre harekete geçecektir.


Korkular bunun en güzel örnekleridir. Öyle ki bir müddet sonra bu korkular hayatımızı kısıtlamaya kadar gider.


Korkularımız¸ en hızlı öğrendiğimiz deneyimlerimizdir. Hele ki bu korkular yüzeye yakın bir yere kaydedilirse çok ani reaksiyonlar verilebilir. (Tikler buna bir örnektir.)


Peki¸ bunları değiştirmek mümkün mü?


Elbette ki mümkün.


Beynimiz ilköğrenim şeklindeki kodlanış biçimine göre tepki veriyorsa¸ kodlanış biçimini değiştirerek¸ farklı tepkiler vermemiz bilinçaltı çalışmalarıyla mümkün.


Bu korkularımızdan¸ tiklerimizden ve o deneyimlerimizin¸ şimdiki kısıtlayıcı inançlarından ne kadar bir sürede kurtulabiliriz?


Bu tamamen sizin bundan ne kadar kurtulmak istediğinize bağlı olmakla beraber¸ çalışmayı yapacak uzmanın da doğru teşhis ve bunun neticesinde uygulayacağı teknikteki tecrübesi ve uyum kurma becerisiyle doğru orantılıdır. Kısıtlayıcı deneyimin kaydedildiği yerin derinliğine göre¸ NLP teknikleriyle 10 dakikadan başlayarak birkaç seansa kadar değişebilmektedir.


Korkularınızla¸ kısıtlayıcı inançlarınızla¸ tiklerinizle¸ özgüvensizlik problemlerinizle¸ aşırı heyecan ve stresinizle¸ fazla kilolarınızın bilinçaltı sebepleriyle¸ başarısız iş yaşantınızla ve daha birçok negatif yaşam deneyiminizin şimdiki zamana yansıyan fakat bir anlam veremediğiniz kısır döngüsünün içinde yaşamanız bir kader değildir.


Beyniniz mükemmel bir bilgisayardır. Eğer o harika bilgisayara nasıl hükmedeceğinizi bilirseniz¸ kendiniz ve çevreniz üzerinde harikalar yaratabilirsiniz. Sevgilerimle ve saygılarımla

Sayfayı Paylaş