BİR HEDEFİNİZ VAR MI?

Somuncu Baba

Hedefleriniz sizin değerlerinizle örtüşen ve sizi gerçekten mutlu edecek hedefle heves arasındaki farkı ayırt edecek şekilde belirlenmeli. Hevesle¸ iyi etüt edilmeden belirlenmiş bir hedef daha sonraları pişmanlık duymanıza ve en kıymetlisi olan zamanınızı yitirmenize sebep olacaktır. Ve bundan sonraki hayatınızın akışına birebir etki etme gücüne sahiptir.

Özellikle üniversite sınavına hazırlanan gençlerin hedefini tam olarak belirlemesinin nedenini açıklamaya çalışacağım bu yazıda;


Hedef belirlemek neden önemlidir?


Hedefler neye göre belirlenir?


İyi bir hedef belirlemenin işlem basamakları nelerdir?


ü  Hedef belirlemek neden önemlidir?


Nereye gideceğini bilmeyen bir gemiye hiç bir rüzgâr yardım edemez. Hedefinize ulaşmak için yola çıktığınızda¸ tam olarak neredesiniz¸ çıktığınız yol sizi hedefinize götürüyor mu¸ götürmüyorsa neleri kontrol edip değiştirmeniz gerektiğini görmeniz için son derece önemlidir.


ü  Hedefler neye göre belirlenir?


Hedefleriniz sizin değerlerinizle örtüşen ve sizi gerçekten mutlu edecek hedefle heves arasındaki farkı ayırt edecek şekilde belirlenmeli. Hevesle¸ iyi etüt edilmeden belirlenmiş bir hedef daha sonraları pişmanlık duymanıza ve en kıymetlisi olan zamanınızı yitirmenize sebep olacaktır. Ve bundan sonraki hayatınızın akışına birebir etki etme gücüne sahiptir.


ü  İyi bir hedef belirlemenin işlem basamakları nelerdir?


 


a. Hedefinizi olumlu bir cümleyle ifade ederek bir kâğıda yazın


Hedefinizi mutlaka bir kâğıda yazın. Yazmak hedefinizi soyuttan somuta dönüştürecektir. Hedefinizi yazarken olumlu ve kesin cümlelerle yazınız. İstiyorum yerine kazanacağım. Örneğin; İTÜ Bilgisayar Mühendisliği'ni kazanacağım.


b. Bu hedefe ulaşmak sizin kontrolünüzde mi?


Sizin çabanızla ve emeğinizle olmayacak hedefler seçmeyin. Bir başkasına bağlı olarak konulmuş hedef yolunda ilerlerken esneklik göstermede sınırlarla karşılaşabilir ve hareket alanınızı daraltır.


c.  Bu hedefe kim için ulaşmak istiyorsunuz?


Hedefinize mutlaka kendiniz için ulaşmak isteyin¸ eğer bu hedefe ulaşmak sizin yanınızda başkalarını da mutlu ediyorsa bu hedefinizin güzel bir bonusudur. Günümüzde birçok insan meslek seçimini tam olarak ne istediğini bilmeyerek yaptığı için¸ bugün mesleğini severek yapan insanların sayısı büyük bir azınlıktadır. Meslek seçimi ya maddî durumu için¸ ya da açıkta kalmamak adına bunun yanında da anneyi ve babayı mutlu etmek için yapılırsa ileride şartlar değiştiğinde keşkeler olarak karşımıza çıkabiliyor.


d. Hedefe ne kadar sürede kiminle nerede ulaşmak istiyorsun?


Hedefinize yürürken kimlerin yanında ve nerede olacağınızı belirtin yazınızda. Ve hedefinizin neresinde olduğunu kontrol edebilmek için hedeflerinizi kısa¸ orta¸ uzun vadeli olarak koyun. Bu satır önemlidir. Bilinçaltı boşluğu sevmez ve sizin yerinize o doldurur.


e. Bu hedefe ulaşmak için motivasyonunuz ne olacak?


Hedefinizi size hatırlatacak¸ sizi tetikleyecek bir fotoğraf veya anımsatıcı herhangi bir obje olabilir. Örneğin¸ üniversite sınavına hazırlanan bir öğrenci çok yorulduğunu hissettiğinde¸ yakındaki bir üniversiteye gidip kampüsünü gezerek tekrar enerjisini ve ne için başladığını hatırlayabilir.


f.   Hedefinize ulaştığınızın somut kanıtı ne olacak?


Hedefinize ulaştığınızı size hatırlatacak net bir kanıt olmalı. Bu sayede nerede duracağınızı bilebileceksiniz.  Yine üniversite öğrencilerinden örnek verirsek sonuçlar açıklandığında isimin altında kazandığı üniversitenin adının yazması. Veya ev almak ise hedefiniz¸ evinizin anahtarını elinize almanız gibi.


g. Sonuç tüm yaşamınızı nasıl etkileyecek?


Bu çok önemli bir maddedir. Ulaşmak istediğiniz hedefe vardığınızda hayatınızda nasıl bir değişiklik olacak ve bu değişiklik sizi ve yakın çevrenizi nasıl etkileyecek. Bunun önceden muhasebesini yapmak büyük avantaj sağlayacaktır.


 


h. Gözlerinizi kapatın ve hedefinize ulaştığınızı hayal edin.


Hayalinizde temsili olmayan bir hedefin¸ gerçek hayatınızda yeri olmaz. Hedefinize önce hayallerinizde ulaşarak kendinizi nasıl hissettiğinizi ve etrafınızda nelerin olduğunu önceden bilmek ve ona göre stratejiler geliştirmek adına yedinci maddeyi destekleyen bir basamaktır. Ve bu sayede bilinçaltınız artık neyi ne kadar istediğiniz bilebilecektir.


Ne istediğini bilmeyen bir kişiye¸ ne kendisi ne de başka biri yardım edebilir. Hedefinizi net olarak belirlemedikçe bilinçaltınız¸ nörolojik ve fiziksel olarak nasıl bir tepki vereceğiniz bilemez. Aynı şeylerin etrafında dönüp nereye gideceğini bilmeyen bir gemi gibi dalgaların sürüklendiği yöne doğru yol alırsınız. Dümende mi olmak istersiniz¸ yoksa dümeni sizin yerinize başkalarının kullanmasını mı?


Sağlam bir hedefi¸ hevesten ayıran özellik net bir şekilde belirlenmiş olanıdır.

Sayfayı Paylaş