SİYATİK

Somuncu Baba

“Siyatik rahatsızlığında¸ belden başlayan ve arka kısımda
aşağılara inerek bacaklara kadar (nadiren ayaklara da)
vuran ağrılar meydana gelir. Ağrı genelde acı¸ yanma
veya soğukluk hissine neden olur.”

Siyatik (ischiadic) sinirin irritasyonu (uyarılması – harabiyeti) sonucu meydana gelen ağrılı duruma verilen isimdir. Siyatik sinir vücudun en uzun siniridir. Omuriliğin bel kısmından çıkar¸ bacaklara kadar uzanır. Siyatik ifadesi¸ bu sinir irrite edildiğinde¸ sinir boyunca meydana gelebilen ağrıları tanımlamak için kullanılır. Bu uyarılma genelde siyatik sinirin çıkış yerindeki disklerde meydana gelen kaymalar veya sinirin yolu boyunca oluşan eklem iltihapları nedeniyle oluşur.


Siyatik rahatsızlığında¸ belden başlayan ve arka kısımda aşağılara inerek bacaklara kadar (nadiren ayaklara da) vuran ağrılar meydana gelir. Ağrı genelde acı¸ yanma veya soğukluk hissine neden olur. Başlangıçtan sonra rahatsızlık derece derce ilerler¸ geceleri ağırlaşır ve hareket etmekle tekrarlayabilir. Siyatik rahatsızlığında; etkilenen bacakta karıncalanma¸ hissizlik ve kas güçsüzlüğü görülebilir.


Siyatik genelde iyi bir istirahat ve belirli hareketlerin yapılmaması sonucu iyileşir. Çoğu hasta 6 hafta içerisinde kendilerini daha iyi hissederler.


Bir kez siyatik tanısı konduktan sonra¸ yapılacak belirli egzersizler¸ germe hareketleri ve diğer fizik tedavi programları sayesinde ağrıların tekrar ortaya çıkmasını engellenebilir. Bunlardan bazıları şunlardır:


Duruş pozisyonunun düzeltilmesi: Ayakta dik olarak durun¸ kulaklarınız ile omuzlarınız aynı çizgi üzerinde olsun (yani tam olarak ileriye bakın)¸ duvara yaslandığınızda kürek kemiklerinizin ucu ve kalçanız aynı anda duvara değsin¸ baldırlarınız gergin olsun.


Karın kaslarınızı güçlendirin: Karın kaslarınızın güçlenmesi belinize de destek olacaktır. Günde 10-20 kez mekik yaparak bunu sağlayabilirsiniz.


Yürüyerek ve yüzerek bel kaslarınızı güçlendirin: Yük kaldırırken dikkatli olun ve mutlaka çökerek kaldırın¸ kesinlikle eğilerek kaldırmayın. Bu şekilde sadece belinize değil kollarınıza ve kalçalarınıza da yük dengeli olarak dağılır.


Uzun süre oturmayın veya uzun süre ayakta durmayın: Eğer uzun süre oturmak zorunda iseniz¸ düzenli aralıklarla ayağa kalkın ve en azından birkaç adım yürüyün. Devamlı ayakta durmanız gerekiyorsa ara sıra tek ayak üzerinde durarak ayaklarınızı ve belinizi dinlendirin.


Kesinlikle yüksek topuklu ayakkabı giymeyin: 3 – 4 cm den daha yüksek topuklu ayakkabılar vücut ağırlığınızın öne kaymasına neden olarak bel ve sırt kaslarınıza fazladan yük bindirir.


Siyatik genelde iyi bir istirahat ve belirli hareketlerden sakınarak tedavi edilebilir. Ağrılarınız birkaç günden fazla sürerse veya günlük hayatınızda yapmanız gereken işler bu ağrılardan dolayı aksamaya başlamışsa doktorunuza başvurun. Bacaklarınızda¸ kasıklarınızda veya makat bölgenizde aniden meydana gelen bir hissizlik durumunda veya idrar ve dışkı tutamama durumunda derhal doktorunuza müracaat edin. Bu bulgular yukarıda anlatılan yöntemlerle tedavi edilemeyecek bir durumda olduğunuzun habercisi olabilir. Hastaların az bir kısmında ameliyat gerekebilir.

Sayfayı Paylaş