SARIYER BÖREĞİ

Somuncu Baba


Malzemeler


3 adet yufka


6 çorba kaşığı sıvıyağ


 


İç Malzemesi


500 gram kıyma


3 çorba kaşığı tereyağı


4 adet orta boy soğan


2 çorba kaşığı sıvıyağ


1 kahve fincanı dolmalık fıstık


1 kahve fincanı kuşüzümü


1 adet küp şeker


1 su bardağı soda (Dışı için)


Tuz¸ karabiber


 


Hazırlanışı 


Kıymayı tereyağı ile birlikte tavaya alıp hafifçe kavuruyoruz. Piyazlık doğradığımız kuru soğanları¸ kıymaya ilave edip kavurmaya devam ediyoruz. Daha önce sıvıyağda kavurduğumuz fıstıklar ile ayıklayıp 10 dakika suda beklettiğimiz kuş üzümlerini de süzüp¸ kavrulan kıymaya ilave ediyoruz.  10 dakika kadar kavurup karabiber¸ bir adet küp şeker ve tuz ilave edip ateşten alıyoruz.


Yufkayı düz bir zemine yayıyoruz¸ üzerine iki çorba kaşığı sıvı yağ sürüp yufkayı ikiye katlıyoruz. Üç parçaya ayırdığımız kıymalı harçtan¸ yufkanın yuvarlak kısmına koyup rulo şeklinde sarıyoruz.


Tepsiye yağlı kâğıt serip böreği "S" şeklinde tepsiye yerleştiriyoruz. Diğer yufkaları da aynı şekilde hazırlıyoruz. Tepsiye dizdiğimiz böreklerin üzerlerini sodayla ıslatıyoruz. 15 dakika kadar bekletip¸ 180 derecede üzeri kızarana kadar pişiriyoruz. Dilimleyip sıcak sıcak servis yapıyoruz.


Afiyet olsun.


 


 


MAHLEP


Gülgiller familyasından¸ İdrisağacı olarak da bilinen kısa boylu bir çalıdır. Bazen de 8 – 10 m'ye ulaşan ve kışın yaprağını döken ufak bir ağaçtır. Hoş kokusu ve nefis tadı olan bir baharattır. Beyaz renkli çiçekleriyle yabani kiraz olarak da bilinen mahlep¸ 5- 6 mm büyüklüğündeki meyveleri olgunlaşınca siyah bir renk alır. Kumarin¸ silisilik asit ve prusik asit içerir. Mahlep¸ toz halinde satılır. Meyveleri buruk ve ekşi lezzetlidir. Mahlep tohumu elde etmek için olgun meyveleri sıyrılır. Güneşte kurutulur. Silindirler arasından geçirilerek çekirdek kırılır ve elenerek çekirdek tohum kabuğundan alınır. Tohumlar öğütülerek toz haline getirilerek mahlep elde edilmiş olur.


Faydaları;


İdrar söktürücüdür. Astım¸ balgam sökücü olarak kullanılır. Nefes darlığı ve sıtmaya karşı faydalıdır. Ağrı kesicidir. Vücuda kuvvet verir. Prostat büyümesini önleyici etkiler gösterir. Şeker hastalarının şekeri düşürmesinde faydalıdır. Tonik etkisi vardır.  Böbrek sancılarında¸ özellikle böbreklerdeki taş sancılarının giderilmesinde ve mide de hazımsızlıkta¸ mide ile bağırsak gazlarının çıkarılmasında¸ karın ağrılarında etkilidir. Karaciğer zayıflığında faydalıdır.


Kan şekerini düşürmek için¸ aç karnına su ile birlikte gün içinde 2-3 kahve kaşığı mahlep tozu içilebilir. Vücuda güç vermek için¸ toz mahlep balla karıştırılıp 3 tatlı kaşığı yenilebilir. Mahlep¸ dut pekmeziyle beraber karıştırılıp yenmeye devam edilirse şişmanlatır. Raşitizm de mahlep sütle karıştırılıp içilmeye devam edilir.


Nasıl Kullanılır?


Meyvelerin içindeki sert kabuklu tohumlar¸ yaygın biçimde baharat olarak kullanılır.  Kurutulduktan sonra öğütülen mahlep tohumları simit¸ poğaça¸ kek ve kuru pasta gibi özellikle hamur işlerinde kendine has hoş bir koku vermekte kullanılır. Ayrıca¸ parfümeri ve boya sanayinde de kullanılmaktadır.

Sayfayı Paylaş