ZEYTİNYAĞLI SARMA

Somuncu Baba

MALZEMELER


2 bardak haşlanmış pirinci


7-8 adet haşlanmış lahana yaprağı


250 gr. kıyma


1 büyük baş soğan


1 adet küp doğranmış domates


1/2 demet dereotu


1 adet limon


2 çorba kaşığı zeytinyağı


2 çorba kaşığı pastörize yoğurt


1 şeker kaşığı yenibahar ve karabiber


Yeterince tuz


Yemeklik doğranan soğan ve kıyma zeytinyağında kavrulur. İçine dereotu¸ pirinç¸ domates¸ yenibahar¸ karabiber ve tuzu ilave edilip 5 dakika daha kavrulur. Hazırlanan bu içi lahana yapraklarının içine yerleştirip dolma şeklinde sarılır. Fırın kabına dolmalar dizilir ve 5 dakika fırınlanır. Yanında garnitür olarak yoğurt ve limon kullanarak servis yapılabilir.


NANE


Ballıbabagiller familyasından olan nane nemli yerlerde yetişen¸ genellikle tüylü ve çok kokulu otsu bir bitki cinsidir. Beyaz¸ pembe veya morumsu çiçekleri vardır. Güzel kokuludur.


Faydaları


Nefes almayı kolaylaştırır. Astım¸ grip¸ bronşit ve öksürükte faydalıdır. Sükûnet verir. Heyecanları ve korkuyu yatıştırır. Hazmı kolaylaştırır.  İştah açar. Sinirleri yatıştırır ve vücuda rahatlık verir. Migrene¸ strese¸ uykusuzluk ve baş dönmeleri ile baş ağrısına iyi gelir. Spazm ve kalp çarpıntısı riskini azaltır. Ateşi düşürür. Sindirim sistemi ve mide için çok faydalıdır. Sindirimi kolaylaştırır. Gaz söktürücüdür. Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur. Bağırsak spazmını giderir. Ülsere ve mide yanmasına iyi gelir. Safra akışını düzenler. Kusmayı¸ mide bulantısını ve ağrısını önler. Karaciğer yetersizliğini giderir. Grip¸ bronşit gibi soğuk algınlıklarında ve öksürükte faydalıdır. El ayak titremesi¸ dil tutukluğu¸ felç ve uykusuzlukta kullanılır. Diş ağrısını ve ağız kokusunu giderir. Anne sütünü arttırır. Sinirsel iktidarsızlığa iyi gelir.


Nane Nasıl Kullanılır?


Nane¸ salata ve yemeklere güzel kokusu ve farklı tadıyla ayrı bir lezzet katmak için kuru ya da taze olarak katılabilir. Ayrıca¸ nane çayı hazmı kolaylaştırmak için yemeklerden sonra içilebilir. Naneden elde edilen nane yağı da çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Yapraklarından hazırlanan nane çayı sakinlik verir. Soğuk algınlığı ve mide bulantısını giderir. Sindirimi kolaylaştırır ve bağırsaktaki gazları söker. Nane suyuna bir miktar sirke katılıp içilirse iç kanamaları durdurmaya yardımcı olur. Nanenin sakinleştirici etkisi nane yağı için de geçerlidir. Nane yağı ciltteki yanık lekelerini gidermekte ve soğuktan kaynaklanan şişlikleri indirmede etkilidir. Nane kaynatılıp buharı koklanırsa solunum yollarını açar ve soğuk algınlığına iyi gelir.

Sayfayı Paylaş