BU BİTKİLERE DİKKAT

Somuncu Baba

İçeriğinde birçok tehlikeli maddeyi barındırabilen bu bitkisel ürünlerin hekim kontrolünde tüketilmesi gerektiğini vurgulayan Aile Hastanesi Bahçelievler İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Uslu¸ "Bu ürünleri satın alan kişiler bitkisel olması nedeniyle zararsızdır diye düşünerek alıyor. Ancak içeriğinde birçok kimyasal maddeler bulunabiliyor. Bunların bazıları da sağlığa zarar verebiliyor" diyor. Dr. Ahmet Uslu¸ zayıflattığı öne sürülen 9 bitkiye karşı da dikkatli olunması gerektiğini belirterek bunları şöyle sıralıyor: "Mate yaprağı¸ funda yaprağı¸ biberiy

Kekikten ardıç tohumuna funda yaprağından acı bibere… Zayıflattığı söylenen bu 9 bitkisel ürüne dikkat edin! Günümüzde zayıflama pek çok kişi için bir tutku haline geldi. Bu tutkunun daha hızlı gerçekleşmesi için çok sayıda kişi zayıflama ürünleri kullanıyor. Bu nedenle dünyada olduğu gibi ülkemizde de zayıflama ürünleri son yıllarda popüler oldu.


İçeriğinde birçok tehlikeli maddeyi barındırabilen bu bitkisel ürünlerin hekim kontrolünde tüketilmesi gerektiğini vurgulayan Aile Hastanesi Bahçelievler İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Uslu¸ "Bu ürünleri satın alan kişiler bitkisel olması nedeniyle zararsızdır diye düşünerek alıyor. Ancak içeriğinde birçok kimyasal maddeler bulunabiliyor. Bunların bazıları da sağlığa zarar verebiliyor" diyor. Dr. Ahmet Uslu¸ zayıflattığı öne sürülen 9 bitkiye karşı da dikkatli olunması gerektiğini belirterek bunları şöyle sıralıyor: "Mate yaprağı¸ funda yaprağı¸ biberiye¸ kekik¸ yeşil çay¸ atkuyruğu¸ limon yağı¸ ardıç tohumu¸ acı biber."


İşte Zayıflattığı Söylenen O Ürünlerden Bazıları!


Mate yaprağı: Cizvit çayı¸ paraguay çayı vb. adlarla adlandırılan bu bitkinin içerisinde kafein bulunur ve uyarıcıdır. Fazla kullanımı çarpıntı¸ huzursuzluk¸ tansiyon yüksekliği vb. şikâyetlere neden olabilir.


Funda yaprağı: İdrar söktürücü ve müshil etkisi gösterir.


Biberiye: İdrar söktürücüdür. Peptik ülser hastalığı¸ düşük kan basıncı¸ pıhtılaşma bozuklukları ya da demir eksikliği anemisi olan hastalarda dikkatli kullanmak gerekir. Şekeri yükseltebilir.


Kekik: Kekik yüksek dozlarda olumsuz yan etkilere neden olabilir. Kekik ile ilişkili en sık bildirilen yan etkiler mide yanması¸ bulantı¸ kusma¸ ishal¸ baş ağrısı ve baş dönmesi. Tiroid hormonlarını azaltabilir. Bu nedenle hipotiroidisi olanlar kullanmamalıdır.


Yeşil çay: Kafein içerir antioksidan özelliği mevcut olup kalp damar hastalıklarından korunmada etkili olabilir. Ancak aşırı tüketimi yine tansiyon yüksekliği¸ çarpıntı¸ huzursuzluk vb. etkilere neden olabilir.


Atkuyruğu: İdrar söktürücü ve yara iyileştirici etkileri mevcut. Tüm idrar söktürücüler gibi kalıcı kilo kaybı yapmaz. Kan tuzlarında ve su düzeylerinde bozulma¸ tansiyon düşüklüğü¸ ritm bozukluğu¸ böbrek fonksiyonlarında bozulma vb. yan etkileri olabilir.


Limon yağı: Demir emilimini artırıcı etkisi ve asidik yapısı nedeniyle antibakteriyel özelliği mevcuttur. Ayrıca kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilir.


Ardıç tohumu: İdrar ve balgam sökücü etkisi vardır ve iştah açar. Fazla kullanıldığında böbreğe toksik olabilir.


Acı biber: İçeriğindeki capsicum özü daha çok lokal etki ile ağrı hissini azaltmak için kullanılır. Aynı zamanda kendini savunma spreylerindede kullanılan capsicum kilo verdirici etkisi yoktur. Mide ve barsak şikâyetlerini tetikleyebilir ve iştah açar.


İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Uslu¸ bitkisel ürün adı altında satılan ürünlerin kilo verdirici özelliklerinin¸ uyarıcı¸ idrar söktürücü ve müshil etkileriyle olduğunu¸ bazılarının da söylenenin tam aksine iştahı açtığını söyledi. Dr. Uslu¸ bunları içeren ürünleri kullanmadan önce mutlaka hekime danışılmasını¸ eğer varsa kişinin mevcut hastalıkları için kullandığı ilaçlarla etkileşiminin olup olmadığının sorgulanmasının ve araştırılmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

Sayfayı Paylaş