KABAK OTURTMA

Somuncu Baba

Malzemeler


200 gr kıyma


1 kg kabak


3 adet domates


2 adet yeşil sivri biber


1 adet büyük boy kuru soğan


2 çorba kaşığı tereyağı


2 çorba kaşığı zeytinyağı


1 tatlı kaşığı kırmızıbiber


Karabiber¸ tuz


Sos İçin


1 adet domates


1 tatlı kaşığı domates salçası


1 çorba kaşığı zeytinyağı


Hazırlanışı


Sos: Kıymayı¸ tereyağıyla kavuruyoruz¸ tuz ve küçük doğradığımız soğanlarımızı ilave edip¸ kavurmaya devam ediyoruz. Domates ve yeşilbiberi doğrayıp¸ kırmızıbiber ve karabiberi ekledikten sonra 1-2 dakika kaynatıp altını kapatıyoruz.


Kabaklarımızı kazıyıp¸ yıkıyoruz. 1 cm kalınlığında halka şeklinde doğruyoruz. Bir kap içerisinde 2 çorba kaşığı zeytinyağı ve tuzla kabaklarımızı harmanlıyoruz. Dikdörtgen bir borcam içerisine bir sıra kabak diziyoruz¸ hazırladığımız kıymalı sosu üstüne döküyoruz. Tekrar bir sıra kabak diziyoruz. Bir adet domatesi küçük küçük doğrayıp¸ domates salçasıyla ve zeytinyağıyla tavada öldürüyoruz. Bir kahve fincanı su ilave edip kaynattığımız sosu borcamdaki kabakların üzerine döküp folyo ile sararak fırına koyup pişiriyoruz. Afiyet olsun…


 


KİMYON


Maydanozgiller familyasından¸ mayıs-haziran aylarında beyaz veya pembemsi çiçekler açan¸ keskin¸ hoş kokulu bir bitkidir. Tohumları baharat olarak kullanılır. Yaklaşık yarım metre boyunda olan kimyonun tohumlarından kimyon yağı çıkarılır. Kimyon¸ özellikle demir minerali açısından zengindir.


Faydası


İştah açar. Hazımsızlığı giderir. Mide ve bağırsaklarda gaz birikmesini önler. Sinirleri yatıştırır. Sinirsel baş dönmelerini keser. Anne sütünü artırır. Yüksek tansiyonu düşürür. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. Romatizmaya karşı faydalıdır. Kolesterol oranını azaltır. Nefes darlığı¸ prostat ve şeker hastalığında faydalıdır. Vücudu terleterek zararlı maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır.


Kullanımı


Genellikle koku ve tat vermek için özellikle et yemeklerinde ve tatlılarda kullanılır. İlaç olarak Kullanımı: toz halinde doğrudan ya da suyla kaynatılarak yapılır. Sirke ve su ile kaynatılıp içilirse nefes darlığına karşı faydalı olur. İltihaplı yaraların üzerine konursa iyileşmesine yardımcı olur?


 


aydanozgillerden bir bitkinin kuru¸ıtırlı tohumlarıdır.Bilinen en eski baharatlardandır.15-20 cm boyunda bir bitkidir.Çin'de ve Hindistan'da çok yetişmekle birlikte yurdumuzda Doğu ve Akdeniz bölgesinde yetişir.Tohumlar yarım cm. kadar uzun¸koyu sarı renktedir.Kimyon tohumları çok keskin ve hoş kokuludur.Keskin kokusu ve tadıyla baharatların arasında özel yeri vardır.Genellikle toz olarak kullanılır.Kimyonun sinirleri uyarıcı¸mideyi yatıştırıcı ve bağırsak gazını giderici özelliği vardır.Avrupa'nın büyük bir bölümünde ve Akdeniz ülkelerinde yetişen Karaman kimyonu olarak bilinen bir türü de bulunur.


 


KULLANILDIĞI YERLER:


 


Yurdumuzda özellikle kıyma ile yapılmış köftelerde¸et ürünleri (sucuklar¸sosis vb.)¸bazı kebaplarda¸turşularda¸lezzet verici olarak kullanılır.İtalyanlar tuzlu bisküvilerin hamuruna kimyon ilave ederek hazırladıkları tuzlu bisküvileri aperatif olarak ikram eder.Hollandalılar özel peynirlerini kimyonla kokulandırır.Almaya'nın bazı bölgelerinde ise kimyonlu ekmek yapılmaktadır.Karaman kimyonu ise¸böbrek¸karaciğer¸ gibi yiyeceklere pişmeden önce serpilir.Hazımsızlığa çok iyi geldiği için özellikle hazmı güç olan yiyeceklerde kullanılır..


Yiyeceklere ve özel içeceklere koku ve tat vermek amacıyla kullanılır..


Genel olarak toz halde¸yiyeceklerin hazırlanması esnasında ilave edilerek kullanılır..


 


FAYDALARI:


>iştah açar. Hazımsızlığı giderir.


>Mide ve bağırsaklarda gaz birikmesini önler.


>Birikmiş gazı söktürür.


>Hava yutmayı önler.


>Sinirleri yatıştırır.


>Sinirsel baş dönmelerini keser.


>Anne sütünü artırır.


>Hayz gününün düzenli olmasını sağlar.


>İdrar söktürür.


>Yüksek tansiyonu düşürür.


>Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur.


>Romatizma ve şişmanlıkta faydalıdır.


 


KİMYONUN KULLANIŞI:


 


İlaç olarak kullanımı toz halinde doğrudan ya da suyla kaynatılarak yapılır. Sirke ve su ile kaynatılıp içilirse nefes darlığına karşı faydalı olur. İltihaplı yaraların üzerine konursa iyileşmesine yardımcı olur. Kimyon yağı adale ve romatizma ağrılarına iyi gelir. Kimyon yağı hamilelikte kullanılmamalıdır. Ayrıca¸ kimyon yağı sürülen bölgeyi güneşten korumak gerekir.


 


ayı: Kimyon tohumunun çayı yapılmadan hemen önce öğütülmesi veya öğütülmeden çayının yapılması tavsiye edilir. Öğütülmüş olarak satılan kimyonun (tozu) kalite bakımından düşüktür ve hoş olmayan bir kokuya sahiptir. Kimyon tohumu öğütüldükten 24 saat sonra kullanılmaz ise birleşimindeki sabit yağlar bozularak aromasını bozar. Bir kahve kaşığı taze öğütülmüş (günlük öğütmek gerekir) veya hafif ezilmiş Kimyon tohumu demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynar su ilave edilerek 5-10 dk demlenmesi beklenir ve sonra süzülerek içilir.


 


ÇAY HARMANLARI:


 


Bah: Kimyon tohumu ve Eter yağı başka her türlü sulu¸etli yemekler ve çorbalara¸ sebze¸ patates¸ peynir¸ salata¸ ekmek ve özellikle de lahanalı yemeklere katılır. Lahanalı yemekler şişkinlik yapabilir¸ işte bu durumda yemeğe bir miktar Kimyon tohumu7 katılır ise şişkinlik giderilebilir.


 


Ar: Kimyon tohumu su buharı ile damıtılarak (destilasyon) Eter yağı elde edilir. Bu Eter yağından 2-3 damla yemek ve çorbalara katılır. Eter yağı da başta; antidepresif (depresyonu önleyici)¸ krampları çözücü¸ şişkinliği giderici¸ safra artırıcı¸ iştah açıcı ve hafif cinsel gücü artırıcı özelliklere sahiptir. 2-3 damla bir kesme şekere veya bir parça ekmeğe damlatılarak alınabilir.


 


“MÜHİM NOT”:”Hamileler kullanmamalıdır.”


Tarife uyulduğunda bilinen bir yan tesiri yoktur fakat Eterik yağı çok etkili olduğundan 2-3 damla kullanılmalıdır. H.Ş. Peygamber Efendimiz "Sizlere Sinameki¸ Tereyağı¸ Bal ve Kimyonu tavsiye ederim¸ zira bunlar Sâm'dan başka her derde devadır" buyurmuşlardır. Sâm'ın ne olduğu sorulduğunda; ölüm demiştir


 


Tohumu: 50 cm boylarında¸ meyveleri koyu sarı renkte¸ keskin ve hoş kokulu bir bitki olan kimyon bitkisi ve bu bitkinin baharat olarak kullanılan tohumlarıdır. Tohumlarından kimyon yağı çıkarılır. Kimyon¸ özellikle demir minerali açısından zengindir.


Kimyonun Faydaları: İştah açar ve hazmı kolaylaştırır. İdrar ve gaz söktürücüdür. Mide şişliğini azaltır ve mideyi kuvvetlendirir. Anne sütünü arttırır. Bağırsak solucanlarını düşürmeye yardımcı olur. Sinirleri yatıştırır ve yüksek tansiyonu düşürür. Kolesterol oranını azaltır. Nefes darlığı¸ prostat¸ şeker hastalığı ve romatizmada faydalıdır. Vücudu terleterek zararlı maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Kramp ve kalp rahatsızlıklarında faydalıdır. Kimyon yağının antiseptik¸ antibakterial¸ hazmı kolaylaştıricı¸ idrar arttırıcı ve uyarıcı özellikleri vardır.


Kimyon nasıl kullanılır? Genellikle koku ve tat vermek için özellikle et yemeklerinde ve tatlılarda kullanılır. İlaç olarak kullanımı toz halinde doğrudan ya da suyla kaynatılarak yapılır. Sirke ve su ile kaynatılıp içilirse nefes darlığına karşı faydalı olur. İltihaplı yaraların üzerine konursa iyileşmesine yardımcı olur. Kimyon yağı adale ve romatizma ağrılarına iyi gelir. Kimyon yağı hamilelikte kullanılmamalıdır. Ayrıca¸ kimyon yağı sürülen bölgeyi güneşten korumak gerekir.


 


 

Sayfayı Paylaş