SEVDA'NIN HİKÂYESİ

Somuncu Baba

Cenan her hafta bir kutu gül lokumu ve tek bir gül ile ziyaretine gelir¸ bahçedeki bankta birlikte otururken¸ bir hafta boyunca yaptıklarını ve caminin imamından öğrendiklerini anlatırdı ona. Abdesti namazı ve Hazreti Peygamberi öyle güzel anlatırdı ki¸ Sevda namaz kılmaya başını örtmeye başlamıştı. Akşamüzeri olup da Cenan gidince¸ büyük bir yalnızlığın içinde bulurdu kendini. O gece uyku tutmazdı Sevda'yı. Önceleri sadece ağlardı ama yaşı biraz büyüyüp de aklı yetince¸ hissettiklerinin çocukça bir güven ya da sevgiden daha büyük bir şey olduğunu anladı. Yüre

Gözyaşımı yağmura katıp ağladım


Gözlerimden akan yaş mı acı mı anlamadım


Çırpındım¸ çabaladım bir çare bulamadım


Gözyaşımı yağmura katıp ağladım


Gözlerimden akan yaş mı acı mı anlamadım.


 


Sevda ağır ağır yağan yağmurun altında yürürken¸ farkında olmadan döküldü dilinden bu dizeler. Islanan başörtüsünü düzeltirken "Ne saçma bir şiir bu be. Derdimden iyice şaşırdım zaar… Ne söylediğimi bilmiyorum."


Sevda ailesini bulmak için iki senedir uğraşıyordu İstanbul'da ve bu gün de ümitlerinin tükendiği gündü. Müdürün de yardımıyla bütün yolları denedi ailesini bulmak için ama hem fazla bir şey hatırlamıyordu hem de on beş senede İstanbul çok değişmişti. Yurdun sokağına dönerken yine aynı cümleyi söyledi: “Gitsem ki Cenan yurdun kapısında bekliyor olsa beni.” Isparta'dan yola çıktığı ilk andan bu yana¸ hep aynı dilekte bulunuyordu. Umutla umutsuzluk arası bir ısrarla. 


Sevda ile ailesinin filmlere konu olacak bir hikâyesi vardı. Çocukluğundan beri yüreğinin bir tarafı aşkla yanarken¸ bir tarafı da anne ve kardeşlerinin özlemiyle doluydu. Bir gün annesi işteyken babası gelmiş¸ Sevda'nın birkaç eşyasını poşete koyup birlikte çıkmışlardı. Sevda o zaman altı yaşındaydı ve hemen yandaki evde oturan teyzesine neden haber vermeden gittiklerini hiç anlamamıştı.


Kocaman bir otobüse bindiler ve hayal meyal hatırladığına göre¸ babası yol boyunca "Benden ayrılmayı istemek neymiş görecek gününü. Kıymetli kızından biraz ayrı kalsın da …"  demişti. Sevda annesinin kıymetli kızıydı. Küçük yaşta kaybettiği bacısının adını vermişti ona. Babası sanki kıskanıyordu karısının ona o kadar düşkün olmasını. Sevda o zaman da yol boyunca ağlamıştı. En çok da yeni yürümeye başlayan Yavuz'u düşünüp ağlıyordu. Isparta'ya geldiklerinden bir kaç ay sonra¸ babası ortadan kayboldu. Zaten huyuydu gidip ta aylarca gelmemek. Bu defa belki de annesinin dediği gibi köryola gitmişti. Yanında ailesine ait hiç bir bilgi ve kimliği de olmadığından komşular onu çocuk esirgeme kurumuna verdiler.


Yurtta kendi gibi kimsesiz çocukların arasında özlem ve acıyla günleri geçerken¸ yanında Cenan vardı. Cenan'ı nerede¸ nasıl tanıdığını hatırlamıyordu bile. Ailesinden bu çok uzak şehirde sanki onunla doğmuş gibiydi. Yüreğinde bir yangın vardı Sevda'nın. Bütün yalnızlığında ve çektiği acılarda hep ondan güç almış¸ ona tutunmuştu. Babası türbedardı ve caminin bahçesindeki küçük bir evde kalıyorlardı. İzinli bir gününde Cenan onu evlerine yemeye götürmüştü. O zaman ailesinin gözlerindeki acıma duygusunu farketti içi acıyarak ama yine de bu aile ortamı çok hoşuna gitti.


Cenan her hafta bir kutu gül lokumu ve tek bir gül ile ziyaretine gelir¸ bahçedeki bankta birlikte otururken¸ bir hafta boyunca yaptıklarını ve caminin imamından öğrendiklerini anlatırdı ona. Abdesti namazı ve Hazreti Peygamberi öyle güzel anlatırdı ki¸ Sevda namaz kılmaya başını örtmeye başlamıştı. Akşamüzeri olup da Cenan gidince¸ büyük bir yalnızlığın içinde bulurdu kendini. O gece uyku tutmazdı Sevda'yı. Önceleri sadece ağlardı ama yaşı biraz büyüyüp de aklı yetince¸ hissettiklerinin çocukça bir güven ya da sevgiden daha büyük bir şey olduğunu anladı. Yüreğinde büyük aşk taşıyordu. Bazen taşımakta zorlansa da bu aşka tutunmak ona iyi geliyordu. Bu aşk ile Cenan'a bile anlatamadıklarını kâğıda dökmeye başladı. Kalemin her hareketinde Cenan vardı. Sevda sanki onu anlatmak için yazmayı öğrenmişti.


"Seni görünce hasretimin azalacağını bekliyordum. Fakat anladım ki¸ bu en büyük yanılgıdır. Hatta her gördüğümde daha büyük bir hasretle yanıyorum ama görmeden de duramıyorum.  Nedir bu?  Özlem mi¸ aşk mı kara sevda mı? Anladım ki bu gönül seninle hayat bulur¸ senin yokluğunda solar¸ azalır ve belki de biter. Bitmek¸ solmak ya da ölmek kimin umurumda ki? Tek sen varsın bir de senin sevdan. Benim canım¸ ancak senin hayatının sadakası olabilecekken¸ hangi cahil bir cüret bu aşka kapılır ki? Ah ne çare ki gönül divanen olmuş. Bunu sen de çok iyi bilirsin lakin yine de her gün daha ulaşılmaz olarak karşımda durursun. Yürekten çıkan bin "Ahh!" yetmez ki bunu anlatmaya. Sen Zümrüd-ü Anka ben yazık ki eşiğine bile ulaşamayan bir biçare. Tarifi imkânsız bir çaresizlik içinde¸ gül kokularından uzakta kalmak mı kaderi acaba."


Sevda garip bir duyguyla kendinden uzaklaştırmak istedi Cenan'ı. On sekiz yaşına az bir süre kalmıştı. Kendini ona layık görmüyordu. Cenan¸ belki de sadece acıma duygularıyla gelip görüyordu onu. Ne de olsa karşısında babasını kaybetmiş ve başka kimsesi olmayan garip bir kız vardı. Yetimhaneden çıkarıldığında bir sokak kedisi gibi kalacaktı ortalarda. Belki Cenan'ın ailesi de Sevda'yı istemezdi. Babası bile ortada bırakarak çekip gitmişti. Bu durumda onlar niye istesindi. Cenan zaten birkaç güne askere gidecekti. Orada unuturdu Sevda'yı.


Yurt müdürü İstanbul'daki bir arkadaşına emanet etti Sevda'yı. Oradaki yurtta yardımcı olarak çalışacak¸ bir yandan da hemşirelik okuyacaktı. Ardında kalan Isparta'ya son bir kez dönüp baktı. Babasıyla birlikte geldikleri günü düşündü. Daha önce adını bile duymadığı bu şehre¸ ilk adım attıkları anda sanki boğuluyor gibi hissetmişti. Günlerce hasta yattığını hatırlıyordu. Hayalinde hep annesi ve kardeşleri olarak. Sonra Cenan'ı burada tanıdığı için sevmişti Isparta'yı. Bu gül diyarı onun için Cenan demekti.


Yolda kesin bir karar verdi. İstanbul'da ailesini bulacaktı ama otobüse bindiği anda pişman olmuştu. Cenan'dan uzaklaşma fikri tek kelimeyle perişan etmişti onu. O andan sonra ve İstanbul'daki iki sene boyunca¸ her an Cenan'ın onu bulmasını istedi. Çantasındaki kurumuş güllerin olduğu kutuyu çıkardı. Kutunun kapağını açtı ve kokuyu içine çekti. Sanki bu kokuda Cenan vardı. Belki de kurumuş güller kokmuyordu ama onun şu anda bu gül kokusuna öyle ihtiyacı vardı ki¸ kurumuş her yaprakta Cenan'ı görüyor¸ kokusunda ona olan aşkını hatırlıyordu.


Yurdun sokağına döndüğünde köşede Yusuf'la karşılaştı. Yusuf yurttaki çocuklardan biriydi. Beş yaşındaydı ve her gün illa bir kez kaçar ve Sevda'nın onu gelip bulması için köşedeki bakkalın deposuna saklanırdı. Bakkal huyunu bildiğinden sesini çıkarmazdı. Anne ve babasını hiç tanımadığı için¸ birinin onu sevip arayıp bulması hoşuna giderdi. Bugün de yine koşarak tam köşeyi dönerken¸ Sevda'yla çarpıştı. Sevda onu kollarından tutup gülümseyerek “Bu yağmurda kaçmayaydın bari Yusuf'um.” dedi. Yusuf yüzünde kocaman bir gülümsemeyle “Yok Sevda Abla¸ kaçmıyordum. Seni görmeye birileri geldi. Müdür Baba müjde mi ne ver dedi. Çok ta anlamadım ama sevinirmişsin.” Sevda o anda aklından birçok senaryoyu bir anda geçirerek koşmaya başladı. Yusuf da ardından… Yurda geldiklerinde ikisi de nefes nefeseydi. Yurdun bahçesindeki sundurmadaki karartılar ona doğru gelmeye başladı. Bir kadın¸ biri kız iki genç ve arkalarındaki de…


Sevda heyecandan takati kesilerek dizlerinin üzerine çöktü. Cenan arkadan ona gülümsüyordu. Annesi ve kardeşleriyle kucaklaşırken¸ Cenan yılardır hiç kulağından gitmeyen şefkatli sesiyle


“Askerden gelince aileni bulmadan karşına çıkmak istemedim.”

Sayfayı Paylaş