ELMALI YAZ RÜYASI

Somuncu Baba

Malzemeler


Süt


3 adet elma


2 poşet krem şanti


2 paket kakaolu pötibör bisküvi


2 çorba kaşığı toz şeker


1 kahve fincanı dövülmüş ceviz


1 tatlı kaşığı tarçın


Hazırlanışı


Elmaların kabuklarını soyup rendeliyoruz. 2 kaşık toz şeker ile elmalarımızı pişiriyoruz. Pişirdiğimiz elmalara tarçın ve cevizi ilave edip soğumaya bırakıyoruz. Üzerindeki tarife göre krem şantiyi hazırlıyoruz¸ dolaba koyuyoruz.


Dikdörtgen bir borcama süte batırdığımız bisküvilerimizi diziyoruz. Soğuyan elmalı harcımızla krem şantiyi karıştırıyoruz. Borcama dizdiğimiz bisküvilerin üzerine harcımızı döküp¸ yayıyoruz. Tekrar süte batırdığımız bisküvileri harcımızın üstüne diziyoruz. 3 saat buzdolabında dinlendirdikten sonra bir kahve fincanı dövülmüş ceviz¸ 1 çay kaşığı tarçın ve 4-5 adet ezilmiş bisküviyi karıştırarak servisten önce pastamızı süslüyoruz.


Afiyet olsun…


TARÇIN


Asya kökenli yaprak dökmeyen¸ hoş kokulu bir ağacın kabuklarından elde edilen bir baharattır. Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan en eski baharatlardan biridir.


Faydaları


Kolestrolü düşürür. Günde sadece yarım çay kaşığı tarçın tüketilmesi kandaki kötü kolestrol ve trigliserid seviyesini düşürür. Kan şekerini düşürür Tip 2 Diyabeti tedavi eder. Yine günde sadece yarım çay kaşığı tarçının kan şekerini dengelediğini göstermiştir. Tarçın insülünün daha etkin olmasını sağlar ve bu sayede kilo kontrolü ve kalp krizi riskinin azaltılmasında yardımcı olur. Kalp damar sistemini güçlendirir. Tarçında bulunana kalsiyum ve lif kalp hastalıklarına karşı bir koruma sağlar. Biraz tarçın koroner damar hastalığında ve yüksek tansiyonda yardımcı olur. Yapılan bir araştırma tarçının kan kanseri ve lenf kanserinde kanserli hücrelerin bölünmesini azalttığını göstermiştir. Tarçındaki kalsiyum ve lif kombinasyonu safra salgısını artırarak kolon hücrelerinin zarar görmesini dolayısıyla kolon kanserini önler. Tarçın grip için çok faydalı bir ev ilacıdır. Bir çay kaşığı bal ve çeyrek çay kaşığı tarçın karıştırılır ve yenir. 3 gün boyunca devam edilir. Bu reçete öksürüğe¸ soğuk algınlığına ve sinüzite iyi gelir. Tarçın beyin aktivitesini artırdığından beyin için iyi bir toniktir. Sinirsel tansiyonu tedavi eder¸ hafıza kayıplarını önler. Zihinsel performansa iyi geldiği gibi¸ uyanıklığı ve konsantrasyonu arttırır. Hazmı kolaylaştırarak sindirime katkı sağlar. Tarçın hazımsızlık¸ mide bulantısı¸ kusma¸ mide sorunları¸ ishal ve gazda çok etkilidir. Bağırsak ve mideden gazı atmak konusunda çok yardımcıdır. Bağırsak kurtlarının dökülmesine ve bağırsak iltihaplarının iyileşmesine yardımcı olur. Asitliliği¸ ishali ve sabah halsizliğini bitirir. Çok etkili bir sindirim toniğidir. Tarçın anti iltihap maddeler içerdiğinden¸ eklem iltihabı gibi hastalıklarda rahatlama sağlar. Copenhagen Üniversitesinde yapılan bir çalışma sonucunda bir hafta boyunca her sabah 1 çay kaşığı balla çeyrek çay kaşığı tarçını karıştırıp yiyen hastalarda belirgin bir rahatlama görülmüş¸ bir ay boyunca kullanan hastalar ağrısız yürüyebilmişler.

Sayfayı Paylaş