HEYECANI YENEREK SINAVDA BAŞARI

Somuncu Baba

Sınav hakkında ön bilgi sahibi olmalıdır. Kaç soru sorulacak¸ ne kadar zaman verilecek ve hangi tip (testse kaç seçenekli¸ ayrıca yanlış doğruyu götürüyor mu?)¸ öğrenilmelidir.

Eğitim ve öğretim hayatı sınavlardan oluşur. Üniversiteye¸ Anadolu liselerine giriş sınavlarına birçok genç hummalı bir şekilde çalışıyor¸ hazırlanıyorlar. Ancak bazı gençlerin aşırı heyecanlı oluşu performanslarını düşürmekte ve hak ettikleri başarıyı sağlamalarını engellemektedir.


Sınav¸ öğrencinin belli bir konudaki başarısının ölçülmesi amacıyla yapılan bir değerlendirmedir. Başarının ölçüsünü verdiği için sınav önemlidir ve önemli olduğu oranda da öğrenciyi heyecana sürükler. Heyecan arttığında başarılı olma şansı zorlaşacaktır. Bu yüzden sınav esnasında gerginlikten uzak¸ sakin ve rahat olmak gerekir.


Nelere dikkat edilmeli?


Sınav başarısını düşüren heyecanı yenmek için şu hususlara dikkat edilmelidir:


* Sınava çalışmayı uzun bir zamana yaymalı¸ son günlere bırakmamalıdır. Sınavdan hemen önce öğrenilmiş konular topluca ve genel hatlarıyla tekrarlanır. Bu şekilde bilinenler pekiştirilir.


* Daha önceki sınavlarda çıkan sorular incelenmelidir. Özellikle seçme amacına yönelik sınavlarda (üniversiteye¸ kolejlere giriş imtihanları böyledir) önce sınav sorularının bulunup incelenmesi; yapılacak sınavın özelliği¸ soru tipleri¸ soruların güçlük derecesi¸ ne kadar zamanda cevaplanabildiği¸ hangi tür konulara ağırlık verildiği¸ ne tür ayrıntıların önem taşıdığı vb. noktalar¸ sınav için genel bir düşünce kazandırır. Sınav soruları aynı veya benzer nitelikte ekipçe hazırlandığından bu husus çok önelidir.


* Sınav için bol bol denemeden geçmelidir. Öğrencinin kendisini asıl sınavda imiş gibi farz ederek denemeler yapması¸ sınav şartlarına hazırlanmasını sağlayacaktır.


Soruları kendisine sınavda çıkanlar gibi ve sınavdaymış gibi¸ üstelik saat tutarak cevaplandırmalıdır. Zamanı dikkatli kullanıp kullanmadığını¸ hangi sorularda takıldığını daha sonra gözden geçirerek kendini eleştirmelidir. Yapmadıklarını ve eksik olduğu konuları daha çok çalışarak öğrenmelidir. Deneme sınavı¸ tecrübeli öğretmenlerle yapılırsa daha güzel olur.


* Sınav hakkında ön bilgi sahibi olmalıdır. Kaç soru sorulacak¸ ne kadar zaman verilecek ve hangi tip (testse kaç seçenekli¸ ayrıca yanlış doğruyu götürüyor mu?)¸ öğrenilmelidir.


Benim sınava girdiğim seneler bazı sorular klasik ve modern eğitim görenler için ayrı ayrıydı. Cevapları aynı olduğundan iki soruya bakarak kolay olanı tercih etmiş¸ şüpheli bulduğum bazı cevapları diğeriyle teste tabi tutmuştum. Şimdi de dini bilgiler sorularının alternatifli olduğunu görüyorum. Öğrenci bu avantajları değerlendirmelidir.


* Sınavda sorular dikkatle okunmalı ve ne istenildiği tam olarak bilinmelidir. Unutmamalıdır ki¸ sorunun anlaşılması problemin yarı yarıya çözülmesi anlamına gelir.


* Öğrenci açısından¸ niteliği ne olursa olsun¸ her sınav önemlidir. Öğrencinin sınava girerken kendisine güvenmemesi ve sınavı gözünde büyütmesi başarısını ne kadar olumsuz etkilerse; katıldığı sınavını küçümsemesi de aynı şekilde olumsuz etki yapar.


* Test talimatnamesi dikkatle okunmalıdır.


* Sınavı bir ölüm – kalım mücadelesi haline getirmemelidir. Sınav sonucunda başarısız olunabileceği düşüncesi¸ kişiyi fert olarak değersiz¸ hiçbir işe yaramayan¸ akılsız biriymiş fikrine saptırmamalıdır. "Kazanmazsam mahvolurum"¸ "Hapı yutarım" şeklindeki düşüncelerin¸ problemi çözmeye yararı olmaz.


"Hayırlısı neyse o olsun" demeli¸ çok çalışarak başarıyı Yaradan'dan beklemelidir.


Ailenin de bu konuda baskı yapmaması gerekir.


"Sen elinden geleni yap¸ sonuç ne olursa olsun fark etmez" mesajı verilmelidir.


* Sınavın "bilgilerin ölçülmesi" olduğu¸ "kişiliğinizin değerlendirilmesi" olmadığı bilinmelidir.


* Sınavda başarılı olunmadığı takdirde yönelebilecek ikinci bir amaç bulunmalıdır. "Olmazsa şunu yaparım¸ işte kursa giderim veya işe girerim" gibi.


* Sınav öncesi uykusuz kalmamalıdır. Sessiz ve karanlık bir odada uyumalı¸ iyice dinlenmelidir. Özellikle 24 saat önceden ders çalışmayı da keserek zihnini istirahate çekmelidir.


* Sabah hafif bir kahvaltı yapmalı¸ kan şekeri düşeceğinden sınava aç girilmemelidir. Bir bardak çay veya kahve içilmesinde de fayda vardır.


* Sınav odasına girmeden önce tuvalete gitmeli¸ uzun süre kalınacağı göz önüne alınarak bir sıkışıklığa meydan verilmemelidir.

Sayfayı Paylaş